Lite det jag mena med 10-20 år idag vore det säkert fruktansvärt ohälsosamt. Skickat från min GT-N7000 via Tapatalk 2
http://www.ted.com/talks/eric_giler_demos_wireless_electricity.html Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Njae, även magnetism kan vara farligt för människan. Ett exempel: Källa: Chalmers När man talar om trådlösa laddare där förbrukaren ligger på laddaren är säkerligen magnetismen för svag för att göra skada på folks celler eller varför inte pacemakers men konversationen du kommenterar talar om att ladda på avstånd och därför tyckte jag det var på sin plats med ett klargörande även om det såklart är stor skillnad på kraftledningar och mobiltelefonladdare
Där ser man. Tack för rättningen. Jag hade förstått det som att laddning på avstånd fortfarande var lägre än jordens egna magnetism, och således inte farligare. Jag kanske missförstod isåfall.
Njae, ta en kompass och håll en magnet på lite avstånd, permanent eller elektromagnetisk så ska du se vem som vinner För att ta något onTopic så anser jag det självklart att vi ska ha trådlösa laddare. Inte till allt men där det underlättar handhavandet i tillräckligt stor utsträckning. Vi måste tänka på energieffektiviteten också. I Kina finns det c:a 200 miljoner mobiltelefonanvändare, tänk om alla dessa går över till trådlös laddning med ett ökat effektuttag på, var det 30%, jag läste nånstans? Det funkar bara inte.
Den enda lockande tanken jag har är att en trådlös lösning hade varit smidigare och snyggare att ha som docka på skrivbordet