Jag instämmer att vissa beslut har ju varit rent idiotiskt. Waterfall screen... alltså. Det har ju fått mig att bojkotta Samsung i +5 år. Det stämmer ju rent praktiskt det @Ara säger. Man kunde ringa, ta foto, filma med en telefon som släpptes för 4 år sen jämfört med idag. Det enda är väl kanske att man inte kunde vika skärmen ala Galaxy Fold. Nu är jag typ lika gammal som @Ara och det var länge sen jag köpte en telefon oplanerat.
priset för Realme GT Master edition ligger normalt på 3K-4K och då kan jag lika gärna kliva upp till ett etablerat märke som Samsung, S20FE. Alla är olika, men jag är skeptiskt. Det är ju lite för billigt för att vara sann och då får man fundera på hur de tar igen det. Jag menar, Facebook är ju gratis. Frågan är vad de tjänar pengar på då?
Jag hade inte planerat att köpa Realme GT master edition även om den fått kanonfina recensioner. Men för 2000:- så kunde jag inte avstå.
Ja, köp av Realme och Xiaomi/Realme är mest fördelaktigt när de reas ut, vilket de dock gör mycket mer frekvent än Samsungs midrange. Jag har använt många lurar från Samsung, Realme och Xiaomi och tycker inte att de senare "är för bra för att vara sanna". Tvärtom. Jag tänker att det finns rimliga anledningar till att priserna är så pass låga. Samsung har ju byggt upp ett starkare varumärke som gör att de kan ta högre marginaler på sina modeller. Oppo/Realme och Xiaomi är uppstickare i västvärlden som prioriterar att kapa marknadsandelar istället för hög lönsamhet. Det är åtminstone en förklaring.
Fast du köpte ju ändå en ny mobil trots att din var fungerande. Faller inte ditt första inlägg då? Du köpte för att det var billigt, så nu har du två mobiler? Din är ju bara 3 år gammal.. så varför köpte du?
Men varför är rubriken "vi är lurade", om det är upp till var och en för att avgöra om folk är lurade eller inte? Det här får mig tro att du vill ha uppmärksamhet @Ara . Det är helt okej.
Hoppas ingen nämnt det innan(orkade inte läsa hela tråden) att en billig lur också oftast har skärmskydd, skal, laddare samt hörlurar med i kartongen. Flaggskeppsmobiler har väl i princip bara telefonen och en sketen kabel.
ja det är rätt lustigt hur dåligt värde man får i en mobil som kostar 10k papp, inte ens ett vettigt transparent tpu skal out of the box liksom.. allt det där får man i budget lurar som standard.. galet...
Tycker inte att det är speciellt konstigt, av två anledningar: - De som köper en dyrare enhet är oftast mindre priskänsliga och de kommer då köpa till ett skal, skärmskydd och liknande utan att tänka det speciellt mycket - om de vill ha det alltså. - De som köper en billigare mobil är oftast mer priskänslig och de kan då låta ett inkluderat skal och skärmskydd vara det som gör att de väljer en viss modell. En annan aspekt är ju också att det rimligtvis är svårare att hitta ett skal till en mindre populär modell än en mer populär modell. Det finns ju exempelvis många fler skal till Galaxy S22 än Xiaomi 12, trots att båda är dyrare modeller.
Om man i någon mån blir lurad är det väl om man köper ett flaggskepp vid lanseringen. Man får ju ofta en bättre deal efter en tre, fyra månader senare med många märken. Men var och en gör ju hur man vill.