Problem: WiFi-problem

Diskussion i 'Galaxy Nexus - Allmänt' startad av rad, 29 dec 2011.

  1. rad

    rad Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    29 dec 2011
    Inlägg:
    1
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Hej
    Jag har som sagt WiFi-problem på min nya galaxy nexus, kontakten med APn tycks inte vara stabil.
    Detta visar sig tydligast då jag laddar hem filer eller tex streamar videoklipp från youtube etc. Till att börja med så tycks det ta evigheter innan ett youtubeklipp börjar spela, och när det väl gör det så buffrar den bara en sådär 25%, sen lägger den av och behöver stå och ladda i upp till flera minuter för att komma igång igen. Liknande problem uppstår när jag laddar hem appar (även riktigt små), sist så var den en på 3MB som jag skulle få hem, den hoppar ögonblickligen till 50% och står sen där och tuggar i flera minuter.
    Jag har en Galaxy S2 och Samsung Tab 10.1 på samma WiFi, dessa har inga som helst problem. Jag har så sent som idag provat att titta på samma youtubeklipp på alla tre enheterna samtidigt, både S2an och tableten var i princip klara med klippet när GN startade.

    Jag har även gjort speed tests på GN och S2. Medan S2an ger en mycket jämn och konsekvent graf så blir det på GN som en berg och dalbana, hastigheten hoppar från max till min ett flertal gånger under ett såpass kort test som detta ändå var.

    Kan även tillägga att jag använder statiska ip-adresser till alla tre enheterna och har provat att byta ut dessa, även efter det så var det bara GN som hade problem.


    Tacksam för hjälp och tips på hur man skulle kunna lista ut vad detta beror på.
    (möjligt att jag lagt tråden i fel forum, är ny på swedroid, så skulle uppskattas om mod kunde flytta den till rätt subforum)
     
  2. mekwall

    mekwall Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    10 aug 2010
    Inlägg:
    132
    Mottagna gillanden:
    28

    MINA ENHETER

    Vet du vad du har för baseband? Detta kan du kolla via Settings (Inställningar) -> About Phone (Om Telefonen) -> Baseband version

    Om du har I9250XXKK1 så borde du uppdatera till I9250XXKK6, då KK1 är ökänd för att ge dålig signal och hastighet.

    Både Galaxy Nexus och ICS är så pass nya så det finns med stor sannolikhet ett flertal barnsjukdomar som måste fixas. Personligen tror jag att alla de brister man upplever med GN är mjukvarurelaterade så de kommer att lösa sig med tiden.

    Kör själv custom ROM, AOKP Maguro Milestone 1 med francos senaste nightly kernel och telefonen fungerar kanon. Har dock problem med att Android OS drar för mycket batteri (30-40%), men utöver det så fungerar det sjukt bra!
     
    aTlive gillar detta.
  3. jishi

    jishi Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    23 apr 2010
    Inlägg:
    609
    Mottagna gillanden:
    50

    MINA ENHETER

    Kan också instämma i att WiFin fungerar extremt dåligt jämfört med mina tidigare telefoner och datorer. Framförallt 5GHz-bandet, det är sämre än vad 2.4 GHz är i min lägenhet vilket är emot alla principer (framförallt om jag jämför med datorn).

    Jag sitter dock med I9250XXKK1, så man kanske skulle låsa upp bootloadern och flasha om radion och se om det hjälper.
     
  4. Nisse Järnet

    Nisse Järnet Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    20 sept 2010
    Inlägg:
    800
    Mottagna gillanden:
    124
    Telefon:
    Pixel 8

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Pixel 8
    Har själv inte haft några wifiproblem med min varken på 2.4 eller 5ghz.