Okej. Det är iaf ingen trevlig upplevelse att använda Chrome på Mi9 efter uppdateringen, innan var det inga som helst problem. Det inbyggda flyter fint, lika så med Microsoft Edge. Vill gärna köra Chrome pga av synken till PC.
Det verkar vara allmänt även i andra länder. Jag hade tur för jag använder inte Chrome. Det kom just nu en uppdatering till Xiaomis webbläsare, jag trodde kanske den kunde lösa något om de krockar i användning av något som är relaterat till webbläsning. Men det ändrade inget, MS Edge och Xiaomis flyter på hur bra som helst, men Chrome hackar outhärdligt. När jag provade Chrome direkt efter installation vid 14-tiden igår flöt det på bra även i Chrome, men så kom det en uppdatering för Chrome vid 16-tiden för mig och efter det hackar det. Man får väl tro att det blir bättre med en uppdatering av Chrome eller om Xiaomi fixar en patch för något av sina systemprogram om det kan vara det som krånglar på Mi9.
Kan ju vara uppdateringen då, hoppas de åtgärdar det fort! Är Xiaomis egna webbläsare bra eller? Har ej provat den och undrar om verktygsfältet är uppe eller nere?
Köpte en Mi9T Pro för 1 månad sen har fan aldrig haft bättre telefon. Inga problem hittills. Dock är den Globala mjukvaran ersatt med Miui 11.1 från Xiaomi EU. Fick dock vänta 165 timmar på upplåsning av bootloader men det var det värt.
Den är helt OK, verktygsfältet är där nere. Nu kom det en uppdatering av Android Webview som vad jag kan se verkar ha gjort att Chrome flyter bättre, har inte kollat så mycket än dock.
Google Pay slutade fungera efter senaste uppdateringen. Står typ "google pay phone doesn't meet software standards". Nån som har samma problem?
Det är ett annat sätt för telefonen att sköta bakgrundsbelysning på skärmen, istället för PWM som annars körs. Fördelen med DC är att det aldrig flimrar oavsett ljusstyrka. Med PWM som uppstår flimmer som ibland om man är känslig ge trötta ögon och huvudvärk, flimmret är ofta inget man direkt ser men påverkar ändå ögonen. Det är oftast på lite lägre ljusstyrkor som det är ett problem.
Jag har inte använt DC-dimming med MIUI11 ändå hackade det från och med den senaste uppdateringen av Chrome strax efter att jag fick MIUI11 till uppdateringen av WebView i Androidsystemet för en stund sedan. Nu är det inte så märkbart, dock är det inte alls så mjukt som i Xiaomis egna eller Edge.
Chrome har alltid varit lite småseg jämfört med andra webbläsare, men prova att aktivera DC och testa Chrome så ska du få se [emoji4]
Ne det verkar bara vara Chrome som är drabbad, andra webbläsare och appar flyter på fint även med DC aktiverat.
Men du tycks inte ha Mi9 heller utan Mi9T. Det är en helt annan telefon, de har tagit den kinesiska Redmi 20k och gjort om till internationell version och döpt till Mi9T.
Ursäkta att jag inte lade märke till detta eftersom jag följde vad 220volt skriver och han har Mi9. Så detta gäller inte Mi9T (som du har) eller Mi9T Pro.