Pennhålet är i högra botten hörnet. Det är dolt av höljet tyvär, så för att komma åt det behöver man göra egenhändig åverkan på aparaten. Vet ej vilken penna som passar heller i hålet, men det ser ut som en ganska lång penna. Sent from my V9 using Tapatalk
Är det någon av er som har köpt Light'en och har provat xvid/divx-filmer? Jag är lite intresserad av en Light att ha för att se på film på resande fot, men klarar den av att spela upp det utan problem? Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
Jag har kört 2st 700mb Divx filmer, Robocop och Tangled. Den tecknade tangled funkade kanon hela vägen. Robocop hackade dock lite när det var som mest action men så fort det blev lugnare på skärmen så flöt det bra igen. HD är nog helt uteslutet Dock så kunde inte interna systemet spela upp Divx filmerna utan man fick ladda ner Rockplayer. Rockplayer har ju två lägen att avkoda film; Hårdvara och Mjukvara. bara Mjukvara fungera för att spela upp. Vet inte exakt vad detta betyder dock.
Jag har hört att Moboplayer fungerar bättre än Rockplayer, bara man ser till att ladda ner versionen som den föreslår i början.
Några nya uppdateringar hur det går på ROM-fronten? Funderar på att uppdatera själv till 2.2. Undrar dock om det skulle kunna ge några problem med att uppdatera till en custom-rom senare? Det kanske du kan svara på kallt_kaffe? Vet att frågan har kommit upp tidigare men har ej sett något svar på denna.
Bra fråga. Skulle man göra en custom 2.1 ROM så skulle den nog kräva att man inte uppgraderar. Dock finns källkoden för 2.1 kärnan ute (dock vet jag inte om den är komplett och går att använda) så eventuellt skulle det gå att kompilera en 2.1 kärna som funkar på enheter som uppgraderats till 2.2. Å andra sidan är nog intressent ganska tunnt för att göra en custom 2.1 ROM i dagsläget så då är det väl 2.2 eller 2.3 som gäller och så länge källkoden för 2.2 kärnan inte släppts av ZTE så är en uppgradering till 2.2 en förutsättning för att köra custom 2.2 eller 2.3. När det gäller 2.3 så har jag en CM7 version som bootar men skärmkalibreringen är tydligen helt uppåt väggarna just nu. Jag tror att jag eventuellt har löst skärmkalibreringensproblemet men saknar ännu en platta att testa med. Kommer att ladda upp en CM 7.1.0 version ikväll om jag får tid om någon annan är sugen på att testa.
"Ett fel har uppstått Just nu har vi tyvärr tekniska problem med sidan eller tjänsten som du vill komma åt. Försök gärna igen lite senare." Har vi tur så är det bara som det står något tekniskt problem för tillfället så att den kommer att komma tillbaks. Jag har inte fått nå SMS från telia än om att jag kan hämta ut den (har inte betalat än), så jag hoppas inte dom påstår att dom är slut nu.
Ja, fast går du in på Telia den vanliga vägen (alltså inte via direktlänken i artikeln) så hittar du nu bara Galaxy Tab under Surfplattor. Tror det är Game Over Fast har du beställt och fått ett bekräftelsemail vid beställningen så kommer såklart du att få den.
Oh crap. Jag har inte beställt något. Drog in på telia i lördags, men den var slut på lagret, så snubben i kassan sa att han skulle skriva upp mig på en lista så när dom fick in på lager igen skulle jag få ett sms så jag kunde fara och hämta den. Vet inte om han reserverade en just till mig, men det hoppas jag fan... Och han sa även att erbjudandet gällde till 22a.
Åhå, fast det datumet gäller ju bara om de inte är slut innan dess. Fast jag läste ett annat inlägg i nån tråd här att de fått in nya i Göteborg. Fullt möjligt att det plötsliga försvinnandet från sidan beror på att nu går alla som är kvar ut i landet till butiker som har kunder som väntar på dem...
Beställde den 28e April, och ringde idag för att kolla lagerstatus. Tidigast kunde jag med tur få den den 9e Maj. Det sög ju rätt hårt?
beställde den från butik lördag och fick den idag, den laddar och det skulle bli spännande och prova den men hur länge ska den ladda det fanns ingen information med den.