Pixel-telefoner och många mobiler från andra tillverkare erbjuder vad som kallas sömlösa uppdateringar. Tack vare en separat partition kan uppdateringar installeras i bakgrunden medan telefonen används.
Tiden telefonen är obrukbar på grund av installationen minimeras, men själva uppdateringarna tar längre tid att installera – ofta uppemot en timma även för en uppdatering på bara några MB. För snart ett år sedan upptäcktes tecken på att Google kommer snabba upp firmwareinstallationerna och nu verkar ändringen ha införts.
En Reddit-tråd är full av glatt överraskade kommentatorer som påpekar att QPR2 Beta 1 installerades på tio minuter eller mindre. Google verkar därmed ha lyckats minska tiden som krävs dramatiskt och gjort att uppdateringarna installeras 4–6 gånger snabbare.
De rappare installationerna bör komma till Pixel-telefoner i slutet av året eller i början av nästa. Förbättringarna släpps även sannolikt för andra Androidmobiler nästa år.