Hands-on med Samsung Galaxy S III [Förhandstitt]

Postat:
11:57 - 2012-05-04
Skribent:
Eric N
Kommentarer:

httpvh://youtu.be/JbfmkATGyrQ

I samband med gårdagens Samsung-premiär av Galaxy S III gavs närvarande journalister, entusiaster liksom branschfolk möjlighet att fingra på det nya flaggskeppet. Inte blyga med att nappa på erbjudandet inledde vi med ovanstående videoinspelning för att bilda oss en uppfattning kring hur grässnittet dels ser ut och dels flyter. Vi fortsatte därefter med att titta närmare på vad som sitter under skalet och avslutade sedan det hela med att avfyra en rad benchmarking-program.

Mediauppbådet var stort - uppåt 3 000 gäster närvarade

  
Byggkvalitén upplever vi vid första kontakt som bra och vi hör inte heller några illavarslande eller oroväckande missljud medan vi bänder lite lätt på enheten. I jämförelse med HTC One X är Galaxy S III däremot inte lika styv och känns således inte lika gedigen. I regel medför en batterilucka en viss kompromiss på den här fronten.

  
Formen på Galaxy S III påminner till viss del om en blandning mellan Galaxy Nexus och Galaxy S; om än tunnare och utan hakan på bakstycket förstås. Telefonen ligger också bra i handen, men vi hade föredragit en texturerad yta framför en blankpolerad sådan.

  
Placerar vi telefonen bredvid Galaxy Note framstår den inte längre som särskilt stor. Om vi jämför med Galaxy Nexus är skillnaden desto mindre, speciellt om vi tar tjockleken i beaktning. I tabellen nedan kan du sortera bland enheterna efter tjocklek, bredd och vikt samt batteristorlek.

DeviceScreen (inches)Width (mm)Height (mm)Depth at thinnest (mm)Depth at thickest (mm) Weight (gram)Battery capacity (mAh)
Samsung Galaxy S III 4.870.6136.68.68.61332100
HTC One X4.769.9134.48.98.91301800
Sony Xperia S4.364.2128.17.310.61441750
Samsung Galaxy Nexus4.6567.94135.58.949.911351750
Samsung Galaxy Note5.382.95146.859.6510.051782500
Motorola RAZR4.368.9130.77.110.551271780
Samsung Galaxy S Plus464.2122.49.9121191650
Samsung Galaxy S464.2122.49.9121181500
Samsung Galaxy S II4.366.1125.38.4910.41161650
SE xperia arc4.2631258.710.71171500
HTC Sensation4.365.4126.111.311.31481520
Google Nexus S463123.910.8814.61291500
HTC Sensation XL4.770.7132.59.911.16162.51600
Samsung Galaxy Note II5.5811519

Systeminformation 

Samsung har utrustat den enklaste varianten med 16GB flashminne varav åtminstone ~10,7GB uppges vara ledigt för användaren. I de fall telefonen är utrustad med 32 eller 64GB inbyggt minne skiljer det sig av förklarliga skäl åt från ovan.

  
Galaxy S III levereras med Ice Cream Sandwich / Android 4.0.4 installerat. Precis som specifikationsbladet anger hittar vi fyra stycken processorkärnor som vardera tickar på med en klockfrekvens av 200MHz – 1,4GHz beroende på belastning.

   
Grafikdelen är av samma typ – ARM Mali-400 MP4 – som vi hittar i Galaxy S  II.  Samsung har däremot höjt klockfrekvensen för att öka prestandan.


Mängden RAM som finns tillgänlig efter att komponenter så som radiodel, grafikdel etc. tagit sitt hamnar på 779 MB enligt Android. Det är möjligtvis lite snålt tilltaget för en high-end-telefon i den prisklassen.


Galaxy S III använder precis som Galaxy Nexus och flertalet surfplattor en gemensam partition för att lagra både applikationer och användardata.

SpecificationsSamsung Galaxy SIII (S3)
Measurements (H x W x D)136.6 x 70.6 x 8.6 millimeters
5.4 x 2.8 x 0.34 inches
Weight133 grams
4.7 ounces
Screen and resolution4.8", 1280x720 pixels (PenTile Matrix) @ 60 Hz (vsync:on), 256 PPI, Corning Gorilla Glass 2
Panel typeHD Super AMOLED, PenTile Matrix, 16,7 million colors
DigitizerCapacitive digitizer @ 72 Hz, with 10 simultaneous pressure points
System-on-a-chipSamsung Exynos 4 Quad
CPU32 nm ARM Cortex A9 @ 4x1.4 GHz
GPUMali-400MP
RAM1024 MB (779 MB available for the OS)
Built in memory (NAND)16 GB, 32 GB, later a 64 GB version
Battery2 100 mAh, Li-Ion (removable)
Rear camera8 MP, LED, backlit, burst mode, AF, LED flash, 1080p (1920x1080 pixels) video recording @ 30 FPS
Front camera1.9 MP, smile detection auto shutter, scene modes, 720p (1280x720 pixels) video recording @ 30 FPS
ConnectorsMicro-USB/MHL 2.0, 3.5 mm stereo connector (top), microSIM (behind hatch on back)
ButtonsFront: Menu (capacitive), home (physical), back (capacitive)
Left: Volume rocker (physical)
Right: Power button (physical)
Network/communicationHSDPA, HSUPA, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot, Bluetooth A2DP 4.0+EDR, A-GPS, FM-radio, NFC support
SensorsDigital compass, proximity sensor, light sensor, gyro, g-sensor, barometer
OS / UIAndroid 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) with TouchWiz 5.0 Nature UX
Codec supportMPEG2, MPEG4, h264, MOV, WMV, 3GP/3GPP, MP3, WAV (PCM), AAC+, OGG, WMA
AvailableQ3 2012
MiscAvailable in "Marble White" and "Pebble Blue"

Syntestisk prestanda

CF-Bench mäter upp telefonens CPU- och minnesprestanda och presenterar resultaten i en totalpoäng. Högre är bättre.

Här är samsungs Exynos-plattform hack i häl med Nvidias. Det råder med andra ord dött lopp One X och SGS III emellan i detta moment.


Rightwares BrowserMark är ett plattformsoberoende test som utförs i telefonens webbläsare. I testet utförs en mängd olika delmoment och resultatet presenteras som en totalpoäng där högre är bättre. Då detta är ett plattformsoberoende test så har vi som kuriosa valt att även lägga in testresultat från andra plattformar än Android.

Exynos 4212 presterar ett fenomenalt resultat i BrowserMark. Det bästa vi någonsin mätt upp. Det skall också tilläggas att vi upplever webbläsaren som mycket snabb.


Sunspider mäter upp processorns och standardwebbläsarens kombinerade javascriptprestanda. Lägre tid i ms (”millisekunder”) är bättre.

I Sunspider briljerar Galaxy S III precis som i browsermarktestet och presterar ett av de bästa resultateten vi mätt upp.


Vellamo mäter precis som Sunspider upp javascriptprestandan som telefonens processor och standardwebbläsare mäktar med, men till skillnad från Sunspider så består Vellamo av flertalet olika javascripttest, vilka sedan läggs samman för en totalpoäng där högre är bättre. Noteras bör att Vellamo är utformat på ett sådant vis att skärmens upplösning är av stor betydelse, vilket förklarar varför exempelvis den högupplösta Galaxy Note trots en aningen snabbare hårdvara än Samsung Galaxy S II får en klart lägre poäng.

Mönstret från det tidigare testet upprepar sig och Samsung Galaxy S III placerar sig med marginal framför One X. Galaxy S III haltar dock efter bredvid HTC One S/Qualcomm S4.


Benchmark Pi mäter upp enhetens beräkningskapacitet, vilket ger ett mått på processorns prestanda. Lägre är bättre.  Trots att vi upprepade testmomentet vid flera tillfällen erhöll vi aldrig ett bättre värde än strax över 600 ms, vilket med andra ord är sämre än vad Galaxy S II presterar.


Monjori Shader Benchmark mäter som namnet antyder upp grafikprocessorns kapacitet vad gäller rendering av så kallad “Fragment Shader”. Resultatet presenteras i FPS (“Frames per Second”, eller “Bilder per Sekund”) och högre är bättre. Notera att skärmens upplösning är av väldigt stor betydelse i just Monjori, vilket innebär att högupplösta enheter presterar ett betydligt sämre resultat än andra telefoner med likvärdig hårdvara men med lägre skärmupplösning. Vi har därför valt att endast jämföra Galaxy S  III med andra enheter med samma eller snarlik upplösning.

I det här delmomentet placerar sig SGS III med bred marginal högst upp.


M3D Benchmark bygger på den populära spelmotorn Unitiy 3D och visar upp en 3D-miljö med ett mycket stort antal polygoner. En avancerad fysikmotor  ser till att också processorkärnorna får arbeta.

One X visar onekligen framfötterna i M3D. Galaxy S III placerar sig mellan Galaxy Note och Galaxy Nexus.


Nenamark 2 är ett 3D-test baserat på ramverket OpenGL ES 2.0 och sätter grafikprocessorn på ett tufft prov i en 3D-värld med stort antal polygoner. Resultatet presenteras i FPS och högre är bättre.

I Nenamark 2 är det åter igen Galaxy S III som slåss om en position i toppen som liksom One S. Eftersom bägge teleofner ser ut att nå 60FPS, vilket är vad enheterna maximalt kan rita upp med vsync aktiverat, så blir det lika.


Mest kommenterat

  1. Varför slutade du med ROM:ar?
  2. 5T var höjden för OnePlus [Opinion]
  3. Amerikaner blir överösta av spam-samtal
  4. Här är Xiaomi 12S Ultra med imponerande ny kamera
  5. Aktivitetsklockan Xiaomi Band 7 Pro har större och mer högupplöst skärm
  6. Googles lösenordshanterare börjar erbjuda bättre hantering

Mest läst

  1. Här är Xiaomi 12S Ultra med imponerande ny kamera
  2. Amerikaner blir överösta av spam-samtal
  3. 5T var höjden för OnePlus
  4. Webbutik listar euro-priser för Nothing Phone 1
  5. Googles lösenordshanterare börjar erbjuda bättre hantering
  6. Varför slutade du med ROM:ar?

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vad är främsta anledningen till att du slutade med ROM:ar [välj upp till två]?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Sweclockers RSS

Senaste nyheterna om