Svenska indiespelet Minecraft har på kort tid blivit något utav en kulttitel, och nu är en Android-version på gång som snart kommer till Sony Ericsson Xperia Play. Utvecklaren bakom Minecraft heter Markus Persson (”Notch”), och redan i oktober förra året håvade han in 16 miljoner kronor i månaden genom sitt spel.
Minecraft är ett så kallat sandlådespel, som på ett plan saknar egentliga mål. Spelare kastas in i en pixlig värld full av texturerade block, och den världen går att manipulera på väldigt många olika vis. Man kan helt enkelt göra i stort sett vad man vill, och YouTube är fullt av videos som visar vad fans av spelet byggt i Minecraft. Några har rentav börjat konstruera fungerande men förenklade 16-bitsdatorer helt inne i spelet, och i videoklippet nedan ska en spelare visa hur man gör upp en brasa i en eldstad i ett hus han själv byggt – men det slår bakut och slutar med att hela rasket brinner ner till grunden.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=LnjSWPxJxNs
Minecraft kommer som sagt först att släppas till Sony Ericsson Xperia Play, men stöd för många fler Android-enheter ska dyka upp i framtiden. Spelet har naturligtvis anpassats till den nya hårdvaran, de mindre skärmstorlekarna och det faktum att folk vanligtvis spelar mobilspel kortare stunder – dock ska Minecraft för Android i grund och botten vara samma som för PC.
Världens största dataspelsmässa, E3 (”Electronic Entertainment Expo”), går av stapeln i början av juni och då kommer Sony Ericsson att presentera Minecraft för Xperia Play. Tillverkaren tycks hysa stora förhoppningar att indiespelet kommer locka fler att köpa PlayStation-mobilen – tror ni Minecraft kan vara den titel Xperia Play behöver? Ett litet demo av spelet på Xperia Play kan ses i videon nedan.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=jO-y5wzmK4E
Tack till alla som tipsat! Genom Arstechnica