Oavsett vilket så vet vi att mången Nexus Player-köpare är mer än nöjda med sitt köp, och uppskattar en enhet som gör samma sak som en Chromecast och mer därtill.
Nexus Player kostar i Sverige i dagsläget strax under tusenlappen, medan den i bland annat USA går att finna för så lite som 49 amerikanska dollar, eller motsvarande cirka 400 kronor plus lokal moms. Är den plötsliga prisdumpningen i USA kanske ett tecken på att en efterträdare är på väg?
Då vi testade Nexus Player konstaterade vi att den blandade styrkor som ett utmärkt gränssnitt och bra sökfunktioner, både röstsökning och kontexbaserade sökresultat, med svagheter som ett skralt spel- och apputbud samt att lagringsminnet var i allra lägsta laget.
Vi vill nu ställa frågan till er som har lagt vantarna på en Nexus Player: vilka är era synpunkter på enheten? Vad vill ni förbättra till nästa generation Player? Har något krånglat? Ni sitter inne med svaren på de flesta frågorna, och kommentarerna törstar efter er input.
Aktuellt


Android på Prisjakt
Google Pixel 5
OnePlus Nord
OnePlus 8 Pro
Huawei P30 Pro
Samsung Galaxy S10 Plus
Honor View 20
OnePlus 6T
Google Pixel 3 XL
Sony Xperia XZ3
Populära ämnen
Mest kommenterat
Mest läst
Undersökningar

Undersökningar
- Hur skyddar du din smartphone?
- Vad tycker du om designen i Android 12?
- Vilken operatör använder du idag?
- Använder du regelbundet en digital assistent?
- Vilken telefon innebar största klivet framåt för dig gällande fotografi?
- Hur många bilder har du på Google Photos idag?
- Hur många strömningstjänster betalar du för?
- Fler telefonmodeller utan laddare i kartongen: Kommer du sakna den?
- Visa alla undersökningar
Allt om
Sweclockers RSS
- Fredagspanelen 211: Geforce RTX 3060 och Voodoo 5 6000
- Bahnhof går till attack mot PTS efter läckt mailkonversation
- Sony kan komma att låsa upp expansion av Playstation 5-lagring till sommaren
- Testpilot: WD Black AN1500 – blixtsnabb lagring över PCI Express 3.0
- Dragon Age 4 blir renodlat singleplayer-spel
- Electronic Arts: "Våra studior fattar egna beslut om spelsatsningar"
- Intel Core i7-11700K redan till salu i Tyskland