Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

Recension:Vi testar HTC One M8 (2014): En värdig tronarvinge

Postat:
08:51 - 2014-04-15
Skribent:
Swedroid-redaktionen
Kommentarer:

HTC är den i år räknat mest erfarna tillverkaren av Android-telefoner. De var först ut att tillverka en Android-telefon, HTC Dream, och tack vare att de vågade satsa på Googles vid tillfället pinfärska, oprövade och ofärdiga operativsystem Android så kunde de under ett par års tid åtnjuta ett stort försprång gentemot konkurrenterna.

Dessvärre lät HTC det här försprånget glida dem ur händerna och kring år 2010 var konkurrenterna ikapp. I ytterligare några år tycktes HTC underprestera och lansera telefoner som vare sig matchade konkurrenterna hårdvarumässigt eller mjukvarumässigt och inte heller lockade konsumenterna på andra vis, varpå marknadsandelarna dalade.

Under 2013 lanserade HTC emellertid modellen One, även känd som M7, och vi – och många med oss – ansåg att det här var ett rejält trendbrott av positiv art. Konsensus var att HTC var tillbaka, med besked. One blev snabbt en av de absoluta favorittelefonerna bland recensenter runtom på nätet tack vare snabb hårdvara, fantastisk materialkvalité, hög byggkvalité och premiumkänsla, mycket bra interna stereohögtalare samt den för tillfället bästa LCD-skärmen på marknaden.

När HTC nu följer upp fjolårets imponerande One så gör de det med stora förväntningar på sina axlar; såväl från oss recensenter som från er konsumenter, samt från aktieägarna. Vi kommer i vanlig ordning, under våra veckor med telefonen, att låta den genomgå en lång rad tuffa prövningar av såväl syntetisk som verkliga världen-baserad art och vi hoppas att vi när testfasen är över kan svara på om HTC One M8 är en värdig uppföljare till fjolårets eminenta One M7.

Specifikationer

Specifikationer HTC One (M8)
ReleasedatumVåren 2014
Processor2,3GHz quad-core
PlattformQualcomm Snapdragon 801
GrafikkretsAdreno 330
RAM-minne2GB
Inbyggt minne16/32GB / plats för minneskort
Skärm5" / FHD - 1080x1920 pixlar / 441PPI
SkärmtypSuper LCD3 / 16:9 / 68,92 cm² / ~66,7% av fronten
Kamera4MP
Främre kamera5
Vikt160g
Höjd, bredd, djup146,4 x 70,6 x 9,4mm
Batteri2600mAh
KommunikationmicroUSB 2.0, Bluetooth 4.0, aptX, DLNA, IR, Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz)
SensorerGPS+GLONASS, accelerometer, gyro, barometer, magnetometer, närhetssensor
FM-radio / NFCJa / Ja
Tal / standbytid20 / 496 timmar
NätverkFyrbands GSM / HSDPA / LTE
IP-klassningNej
Övrig info3,5mm-jack. Universalfjärrkontroll. Corning Gorilla Glass 3 skyddar skärmen. Dubbla bakre kamerasensorer, för att bland annat fånga djupinformation.
Mer infoMer info om HTC One (M8) på Androidenheter.se

HTC One 2014, även känd som M8, har utrustats med en 5-tumsskärm, vilket kan jämföras med 4,7-tumsskärmen hos föregångaren. Upplösningen är densamma som i fjolårsmodellen, 1080×1920 pixlar, och skärmen är som förut av LCD-typ, vilken i M8 skyddas av ett skärmglas av typen Corning Gorilla Glass 3.

Under skalet finner vi den för tillfället snabbaste på konsumentmarknaden tillgängliga processorplattformen från Qualcomm; Snapdragon 801, vilken består av en fyrkärnig (Krait 400) processor med en klockfrekvens på 2,3GHz. Den asiatiska versionen rullar till skillnad från vår europeiska version i hela 2,5 GHz per kärna och vi är inte helt på det klara över varför HTC har valt den här lösningen.

Vi finner vidare 2 GB RAM samt den kompetenta grafikkretsen Adreno 330 (150 GFLOPS). Vårt låneexemplar har 16GB internt lagringsutrymme vilket 2014 känns väldigt snålt tilltaget, men tack vare en plats för Micro-SD-kort så är problemet inte riktigt så stort som det hade kunnat vara. HTC marknadsför även en 32GB-version av M8, för den som behöver mer internt lagringsutrymme.

Huvudkameran är på 4 megapixlar och HTC har utrustat One M8 med ytterligare en kameralins avsedd att mäta djup och fokus, samt dubbla LED-blixtar. Den främre kameran är på 5 megapixlar och är alltså för ovanlighetens skull ”större” än den primära kameran.

HTC One M8 bygger på Android 4.4.2/KitKat och har förstås utrustats med HTC:s egenutvecklade gränssnitt HTC Sense vilket är det äldsta tillverkargränssnittet på androidmarknaden. Sense har i och med lanseringen av M8 hunnit upp till version 6.0 och är enligt vår uppfattning bättre än någonsin.

Slutligen är telefonen till skillnad från Samsung Galaxy S5 eller Sony Xperia Z2 inte vattentät, men däremot strilsäker (IPX3). Det innebär i praktiken att telefonen skall klara av en mildare dusch utan att ta skada.

I kartongen

htc-one-m8-box-01 htc-one-m8-box-02
De som är bekanta med hur kartongen till fjolårets HTC One såg ut känner genast igen även årets One-kartong. Kartongen är mestadels vit och har fått samma karakteristiskt rundade hörn som företrädaren. Kartongens tryck, en bild på telefonen på lockets ovansida, är egentligen inget tryck alls utan endast en klisterlapp. Ett smart sätt att spara både miljö och pengar, gissar vi, då samma kartong kan användas för alla olika marknader – endast klisterlappen byts ut.

Vi är nöjda med hur välpaketerad kartongen är, storleksmässigt. HTC har uppenbarligen ansträngt sig för att göra kartongen så liten som möjligt, vilket är bra ut miljösynpunkt – mindre materialåtgång och mindre luft att transportera.

Då locket lyfts av möts vi som väntat av telefonen, inslagen i skyddsplast, i ett eget fack allra överst. Då telefonen, samt det övre facket lyft bort, möts vi av kartongens övriga innehåll. Vår kartong innehåller följande:

  • HTC One (M8, 16GB, Gunmetal Gray)
  • Laddadapter (5V 1.5A, Quick Charge 1.0-kompatibel)
  • USB-kabel (ca 1 meter, svart)
  • Trådburet headset (in ear, ca 80 cm, svart)
  • Tre röda gummipluggar av olika storlekar för hedsetet
  • Metallstift för SIM- samt Micro-SD-släden
  • Snabbstartguide och garantiinformation

Vårt exemplar är enligt uppgift identiskt med butiksexemplaren som vanliga konsumenter här i Sverige kan köpa, men kartongens innehåll kan ändå komma att ändras eller vara annorlunda beroende på återförsäljare och operatör och olika kampanjer. Är kartongens innehåll av stor vikt för er så rekommenderas ni som alltid att kontakta återförsäljare innan ett eventuellt köp.

Utseende, byggkvalité och konstruktion


HTC One M8 lanseras i tre olika färgalternativ; mörkgrå (”Gunmetal Gray”), silvergrå (”Glacial Silver”) och guld (”Amber Gold”). Likt föregångaren är M8 tillverkad mestadels av metall och har ett så kallat unibodychassi. HTC har i årets modell utökat användandet av metall ytterligare och vi ser inte längre en plastlist löpande mellan bakstycke och front.

Det är egentligen en omöjlighet att dra några slutsatser vad gäller utseendet, då det bara handlar om en smaksak och det skiljer från individ till individ, men vi kan snabbt konstatera att vi på redaktionen samt folk i vår omgivning är nästan barnsligt förtjusta i hur M8 ser ut, samt känns i handen. Telefonen utstrålar en påtaglig premiumkänsla och känns så mycket dyrare och lyxigare än de flesta konkurrenterna.

Byggkvalitén är hög, riktigt hög, och där vi på fjolårsmodellen kunde se en och annan mindre brist vad gällde passform i skarvar så har HTC i årets modell sett till att inte repetera sådana misstag. Vi lyckas inte hur vi än vrider, vänder, bänder och synar varenda skarv finna en enda brist vad gäller byggkvalité och passform – undantaget plaststycket som täcker den nedre högtalaren på fronten, vilken om man är oerhört petig inte sitter helt i perfekt plan nivå med skärmglaset, i telefonens högerkant.

Ovanstående ”brist” till trots så är HTC One M8 utan någon som helst tvekan den mest välbyggda telefonen vi hittills har haft äran att testa här på Swedroid.

Storleksjämförelse

htc_one_m8_size_comparison

Från vänster till höger syns: HTC One M7 (4,7″), HTC One M8 (5″), LG G2 (5.2″), Galaxy S5 (5,1″), Xperia Z2(5,2″), iPhone 5 (4″). Gör din egen storleksjämförelse via Androidenheter.se här.

ModellnamnSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram)Batteri (mAh)
Samsung Note 35.779.2151.28.31683200
Sony Xperia Z25.273.3146.88.21633200
LG G25.270.9138.58.91433000
Samsung Galaxy S55.172.51428.11452800
HTC One M85.070.6146.47.61602600
LG Nexus 54.9569.17137.848.591302300
HTC One M74.768.2137.49.31432300
Sony Xperia Z1 Compact4.364.91279.51372300
iPhone 5S458.6123.87.61121560

Storleken anges till 146,4 x 70,6 x 9,4 mm (H x B x D) och vikten 160 gram. Detta innebär att One M8 är en av de allra största telefonerna med femtumsskärm på marknaden idag, endast matchad av Sonys Xperia Z1 som är klart bredare och 10 gram tyngre, men samtidigt lite mindre på höjden samt en millimeter tunnare. Trots storleken ligger One M8 väldigt bra i vår hand, men vi noterar att den lite väl tilltagna höjden om 146,4 millimeter skapar en del problem i byxfickan, inte minst med ett trådburet headset eller trådburna hörlurar anslutna.

Vi önskar att fler tillverkare följde i LG:s fotspår och ansträngde sig lite mer för att kapa onödiga millimetrar. LG G2 är trots sin noterbart större skärm nästan en hel centimeter kortare än HTC One M8, och bara någon bråkdels millimeter bredare.

Knappsats, anslutningar och sensorer


Som allt fler tillverkare väljer HTC i nya One att göra sig av med de kapacitiva dedikerade knapparna nedanför skärmen och istället flytta dessa knappar till operativsystemets gränssnitt – precis som Android-ramverket sedan Android 4.0 uppmuntrar.

Telefonens vänstersida saknar knappar men vi finner allra längst upp en släde för Micro-SD-kortet. På högersidan finner vi allra högst upp släden för Nano-SIM-kortet och strax nedan denne volymknappen. Båda slädarna håller en närmast perfekt passform och ligger hart när helt slätt med metallchassit då de är infällda.

Volymknappen, i silverfärgad plast, håller god kvalité och passform och är lätt att finna i blindo men vi anser att den inte riktigt erbjuder tillräckligt stort motstånd och detta leder till en del ofrivilliga knapptryck då vi plockar upp och handskas med telefonen. I telefonens huvudände finner vi en svart högblank plastlist i vilken den svarta strömknappen i plast och tillika IR-dioden sitter.

Strömknappen är till skillnad från volymknappen mer slät mot chassit, sticker inte ut lika mycket, och detta gör den lite lurigare att finna i blindo genom att endast känna sig fram. Det här är dock sannolikt ett högst medvetet val från HTC:s håll, för att undvika att strömknappen trycks in av misstag exempelvis då man har telefonen i fickan. Ovan nämnda svarta plastlist döljer enligt uppgift även GPS-/GLONASS-antennen. I huvudändens baksida finner vi slutligen en liten perforering för den sekundära mikrofonen.

I fotänden finner vi Micro-USB-porten (2.0, MHL, USB OTG, USB host) samt 3,5mm-jacket för headset, hörlurar eller andra externa ljudenheter. På telefonens front, ovan skärmen, finner vi utöver den centrerade samtalshögtalaren (vilken i kombination med högtalaren placerad nedanför telefonens skärm utgör en av de två stereohögtalarna) även den frontriktade kameran, ljussensorn och närhetssensorn.

Infälld i högtalarperforeringen ovan skärmen finner vi vidare en LED-diod för meddelandenotifieringar i ett antal olika färger (vit, röd, orange, grön, blå). Olyckligtvis är den här dioden ganska djupt försänkt och kan därför vara svår att uppfatta ur vinklar, men i övrigt är en meddelandediod mycket uppskattad.

Skall vi hitta något att klaga på så är det att slädarna för både SIM-kort och Micro-SD-kort kräver ett metallstift för att tas ur, och de saknar därtill all form av text eller märkning. Vi befarar att risken är stor att mången ägare av One M8 av misstag kommer skjuta ur SIM-kortet då de egentligen avsåg att skjuta ut Micro-SD-kortet.

Slädarna sitter för all del på varsin sida av telefonen och är inte lika stora, men då vi vet att folk i gemen sällan tar ut sitt SD-kort, ofta med många månaders mellanrum, så är det mycket lätt hänt att glömma både vilken sida SD-kortet sitter på samt om det är den stora eller den lilla släden. En liten märkning av respektive släde skulle underlätta rejält och sannolikt minska antalet oavsiktliga ”nedkopplingar” då SIM-kortet av misstag skjuts ut.

Mottagning och datahastigheter

Mottagningen via mobilnätet är alltid oerhört svår att utvärdera då en rad faktorer utom vår kontroll, och utom vår expertis, spelar in. Med detta sagt vill vi ändå med bestämdhet påstå att HTC One M8 presterar väldigt bra, helt och hållet i paritet med vår favorit från fjolåret; LG G2.

Inte minst vid 4G har One M8 imponerat, och då vi jämför sida med sida med telefoner som Samsung Galaxy S4, fjolårets One, LG G2 och Sony Xperia Z Ultra så kan vi snabbt konstatera att One M8 och LG G2 spelar i en helt egen division. På platser där konkurrenterna regelbundet förlorar 4G-mottagningen bibehåller både One M8 och G2 en stabil 4G-signal utan större problem. Därtill återansluter One M8 till 4G mycket snabbare än konkurrenterna i de sällsynta fallen då även den tappar 4G-signalen.

Vad gäller det så kallade dödsgreppet så har vi inte erfarit några problem alls. Visst kan vi tvinga fram ett signalfall om vi medvetet täcker över telefonens fotände, men detta gäller i princip alla telefoner vi har testat – ingen telefon är helt immun. HTC har till synes lyckats mycket väl med mottagning och antenner, trots att de har använt sig av ett metallchassi – något som rent allmänt brukar anses hämma mottagningen en hel del.

Via 3G/HSxPA mäter vi som bäst upp cirka 18 Mbit/s vid nedladdning och 3 Mbit/s vid uppladdning. Detta motsvarar till punkt och pricka de dagsaktuella maxhastigheterna i vårt mobilnät. Via 4G är situationen exakt densamma: vi når vårt mobilnäts dagsaktuella maxhastigheter, vilket vid testtillfället är 55 Mbit/s ned och 11 Mbit/s upp. Vi har inget alls att klaga på här.

Via Wi-Fi är det mer av samma visa: mottagningen motsvarar de allra bästa telefonerna vi har testat genom åren, och maxhastigheterna via 802.11/n (5GHz) landar på strax under 100 Mbit/s både vid uppladdning och nedladdning, över vårt lokala FTP-nätverk. One M8 är även ac-kompatibel, vilket på pappret och även ofta i praktiken ger klart högre maxhastigheter, men vi har dessvärre inte haft möjlighet att testa detta då vår router saknar ac-stöd.

Allt som allt kan vi inte göra annat än att konstatera att HTC har lyckats mycket väl med One M8 och vi tvivlar på att många av er kommer bli besvikna på mottagningsförhållandena eller datahastigheterna.

Ljudegenskaper

htc-one-m8-fotande
Ljudet via enhetens 3,5mm-port är som väntat av god kvalité och skiljer sig i våra öron inte nämnvärt från konkurrerande telefoner med Snapdragon 800/801. HTC har dock lagt till en hörlursprofil kallad BoomSound, som ger ljudet betydligt mer djup, men vi upplever mest att det dundrar och bullrar då den profilen används. Detta gäller åtminstone med de rätt usla medföljande in ear-lurarna samt våra lättdrivna AKG K420-lurar – varför BoomSound mestadels har fått vara inaktiverad under testfasen.

I vanlig ordning rekommenderar vi alltid er som är finsmakare vad gäller ljudet via 3,5mm-porten att ta med era favorithörlurar till lämplig återförsäljare för att provlyssna innan ett eventuellt köp.

De interna högtalarna, placerade ovan och nedan skärmen på telefonens front och av samma stereo-typ som fjolårets One, är i årets modell ännu bättre. Vi upplever att ljudkvalitén är mer eller mindre identisk men att nya One bjuder på aningen mer djup samt att vi kan spela noterbart högre, i regel utan skorrande eller andra missljud uppstår.

GPS och positionering

Precis som i kapitlet mottagning så fortsätter HTC att med One M8 visa att de har lyckats väl med de interna antennerna och dess mottagning. Tiden är sedan länge förbi då tillverkarna hade problem med GPS-/GLONASS-prestandan och vi upplever att det här delmomentet i våra recensioner förlorar allt mer relevans.

Vi avser naturligtvis fortsätta testa positioneringsprestandan även i fortsättningen – men fokus ligger nu mest på att försäkra oss om att positioneringen fungerar som den skall – vilket den gör i One M8:s fall – och endast expandera det här delmomentet med mer ingående test i händelse av att vi stöter på allvarliga problem.

Bildskärmen och digitizern

htc-one-m8-bildskarm
Låt oss genast deklarera att det här är den bästa LCD-skärmen vi någonsin har haft nöjet att testa här på Swedroid, med viss marginal. Den får även fjolårets magnifika One-skärm samt den ypperliga skärmen i LG:s G2 att framstå som medelmåttiga.

Skärmen, kallad Super LCD3, har i One M8 tagit klivet upp till 5 tum, att jämföra med 4,7 tum i föregångaren. Upplösningen är densamma, 1080×1920 pixlar, även känt som 1080p och som FullHD. I och med att skärmen nu är lite större än förut, men upplösningen är densamma, så är inte skärmen riktigt lika skarp som föregångaren och vi ser antalet bildpunkter per tum (PPI) sjunka från 469 till 441. Detta är dock endast av kuriös betydelse; i verkligheten ser varken vi på redaktionen eller någon i vår omgivning någon skillnad.

Färgåtergivningen är alldeles utmärkt men vi upplever skärmen som betydligt mer färgstark än fjolårsmodellen. Ingen enskild färg tycks sticka ut mer än någon annan och detta resulterar i en väldigt balanserad bildåtergivning, trots den kanske aningen för höga mättnaden. Sajten Phone Arena lät nyligen analysera skärmen i nya HTC One och fann att den mycket riktigt har kraftfullare färger än vad som anses vara realistiskt. Phone Arena mätte i M8 upp en ”color gamut” på 110 %, att jämföra med det neutrala idealet om 100 %.

Huruvida dessa aningen övermättade färger är en fördel eller en nackdel är upp till var och en att själv avgöra – skönhet ligger i betraktarens ögon – men vi upplever att en 10-procentig ökning endast tjänar till att göra skärmen behagligare att vila ögonen på. Det är nog för att ge skärmen en liten knuff extra, men inte så mycket att alla ljusa hudtoner får en slags morotsnyans, eller få vissa färger att sticka ut så mycket att det ser ut som ett montage med hopklippta bilder.

Den maximala ljusstyrkan är bra, snäppet bättre än LG G2, och vi upplever därtill att bakgrundsbelysningen är aningen jämnare. Den kanske största enskilda förbättringen vad gäller skärmen är dock betraktningsvinklarna: nya HTC One är både en och två nivåer bättre än LG G2 och minst en nivå bättre än företrädaren One M7 (2013). För oss som ofta läser meddelanden och liknande med telefonen liggande på skrivbordet bredvid oss, utan att plocka upp den, så är detta en välkommen gåva och även om vi aldrig upplevde att G2 hade dåliga vinklar så är nya One på en helt annan nivå – nästan i paritet med AMOLED-skärmar.

Vi vet att en mindre andel av våra läsare ser dåliga betraktningsvinklar som en direkt fördel, då det innebär att blir svårare för folk att smygläsa över axeln eller från sidan, men den betydande majoriteten söker precis som oss på redaktionen så vida betraktningsvinklar som möjligt – och One M8 ger oss detta.

Svärtan och bakgrundsbelysningen är imponerande. Även om en LCD-skärm aldrig kan komma ens i närheten av AMOLED-skärmar vad gäller svärta och jämnhet i bakgrundsbelysningen så presterar skärmen i nya One ett mycket bra resultat och får LG G2 att framstå som ganska blaskig, åtminstone då skärmen betraktas ur vinklar. Svarstiden tycks vidare vara mycket bra och vi har inte besvärats, eller ens märkt av, några eftersläpningar då vi snabbt skrollar genom listmenyer, applikationslistor och webbsajter.

Vad gäller saker som pekskärmens uppdateringsfrekvens och multitouchstöd så har vi sedan länge lämnat tiden bakom oss då detta var ett problem. Vi konstaterar därför i korthet att pekskärmen (digitizern) i nya One håller toppklass precis som skärmen i övrigt. Skärmen svarar snabbt, exakt och med lätthet på alla våra tryck och att använda flera fingrar samtidigt skapar heller inga problem.

Mjukvaran


HTC One M8 lanseras med version 4.4.2 av Android, även kallad KitKat, under skalet. Detta är den i skrivande stund allra senaste tillgängliga androidversionen, inte ens Nexus-enheterna har erhållit en senare version ännu.

Ovanpå Android har HTC förstås lagt in sitt egenutvecklade gränssnitt Sense, vilket i och med lanseringen av M8 har hunnit upp till version 6.0. HTC föll för några år sedan i den sedvanliga fällan där de gjorde sitt gränssnitt allt tyngre och mer ”bloatat”, mer belamrat med funktioner och appar, vilket dessvärre ofta fick telefonerna att kännas trötta redan ur kartong. Sedan lanseringen av fjolårets One och Sense 5.0 (sedermera uppdaterad till 5.5), och nu årets One och Sense 6.0, tycks HTC ha tänkt om.

HTC har tagit ett antal steg tillbaka, skalat av gränssnittet och ”bloatet”, och fokuserat på prestandan och användarupplevelsen, vilket i kombination med resurssnåla Android 4.4/KitKat innebär att årets One sannolikt är den rappaste telefonen vi har haft nöjet att använda.

Låsskärm och hemskärm
Låsskärmen är rent grafiskt och layoutmässigt aningen omarbetad jämfört med tidigare Sense-versioner, men funktionaliteten är i princip densamma. HTC har dock lagt till en mycket uppskattad funktion i form av väckning av skärmen genom ett antal olika gester (fingersvep och dubbeltryck), inte helt olikt LG:s ”Knock-on” i G2.

Dessvärre har HTC valt ett lite annorlunda upplägg där telefonen avses plockas upp i handen innan den svarar på våra svep och dubbeltryck. Detta begränsar nyttan en hel del, då man fortfarande tvingas plocka upp telefonen innan det hela fungerar. Poängteras bör dock att det ibland går att väcka telefonen även då den ”ligger på rygg” på en bordsskiva om man dubbeltrycker på skärmen upprepade gånger. Vi utgår att funktionen buggar litegrann, till det bättre, då det innebär att vi slipper plocka upp telefonen i vår hand först.

HTC kallar funktionen för att tända skärmen och utföra vissa operationer för ”Motion Launch-gester” och består av följande (inklusive en mindre korrekt översättning i den första punkten):

  • Dubbeltryck – Plocka upp telefonen i stående läge och dubbeltryck på att väcka.
  • Svep åt vänster – Plocka upp telefonen i stående läge och svep åt vänster för att väcka telefonen och öppna widgetpanelen.
  • Svep åt höger – Plocka upp telefonen i stående läge och svep åt höger för att väcka telefonen och öppna BlinkFeed.
  • Svep uppåt – Plocka upp telefonen i stående läge och svep uppåt för att låsa upp.
  • Svep nedåt – Plocka upp telefonen i stående läge och svep nedåt för att väcka telefonen.
  • Volymknapparna (i liggande läge) – Plocka upp telefonen i liggande läge och tryck på volymknappen för att väcka telefonen och öppna kameraappen.

Som synes har HTC alltså en mer funktionsrik lösning för att väcka telefonens skärm utan att behöva använda strömknappen. Där LG i G2 ”bara” bjuder på tre metoder; att dubbeltrycka på skärmen för att väcka den samt långtryck på volym ner för att starta kameran och volym upp för att starta anteckningsappen, så bjuder HTC på hela sex olika metoder.

Trots att HTC:s lösning är mer funktionsrik än LG:s så är vi på redaktionen rörande överens om att LG:s är den mer praktiska; telefonen måste för det första inte lyftas upp för att gesten skall fungera, vilket med vårt användningsmönster (telefonen liggande på skrivbordet bredvid oss då vi jobbar) är helt avgörande för den praktiska nyttan, och därtill kan man med LG:s lösning även släcka skärmen med samma smidiga gest; dubbeltryck på hemskärm eller statusfält.

Hemskärmen består ur kartong av en BlinkFeed-skärm längst till vänster, där diverse olika flöden från exempelvis sociala nätverk, bilder, väder och nyheter samlas i ett överskådligt gränssnitt. Vi vet att åsikterna gick isär vad gällde BlinkFeed i fjolårets HTC One, där BlinkFeed inte gick att ta bort from hemskärmen, och HTC tycks i Sense 6.0 ha lyssnat på sina konsumenter. I nya One kan BlinkFeed enkelt raderas från hemskärmen genom en nypgest med två fingrar på hemskärmen och sedan långtryck på panelen för BlinkFeed för att dra den till papperskorgen.

Totalt sett tillåts vi ha upp till fem hemskärmar, plus BlinkFeed, vilket för somliga kanske kan upplevas som lite begränsat. Vi hade önskat åtminstone sju hemskärmar men allra helst ett obegränsat antal. Oavsett vilket så är funktionen för att organisera och redigera hemskärmarna mycket smidig och det märks att HTC har många års erfarenhet av sitt eget gränssnitt Sense vid det här laget. Det mesta känns kort sagt väldigt genomtänkt och polerat, och varenda animation är mjuk som smör och snabb som vinden.

Hemskärmarna består av 4 x 4 celler i ett rutnät, vilket innebär maximalt 16 ikoner per skärm. Vi önskar som vanligt att telefoner med skärmar i femtumsklassen och strax därutöver precis som LG G2 skulle anamma ett rutnät om 5 x 5 celler istället – nyttja den större skärmytan bättre, det finns gott om plats och 4 x 4 känns nästan lite övertydligt.

Inställningar och funktioner


Inställningsmöjligheterna är i grund och botten samma som vi ser i de allra flesta androidtelefoner, även om HTC har stuvat om och lagt sin egen grafiska prägel på menyerna. Utöver grundinställningarna som alla telefoner har finner vi även en del av HTC utvecklade lösningar och funktioner, av vilka vi har gjort ett urval av de mer betydande:

Media-utgång – Här söker HTC One M8 automatiskt efter Bluetooth- samt DLNA-enheter i närheten. Man kan även öppna ett dialogfönster för detta genom att svepa med tre fingrar uppåt på skärmen.
HTC Mini+ – Ett menyalternativ för att hantera anslutning av HTC Mini+, som kanske enklast kan beskrivas som ett dumbphonetillbehör för din smartphone. En minitelefon, utan egna telefonifunktioner, som ansluts trådlöst till HTC One M8 och ger användaren kontroll över de grundläggande funktionerna utan att behöva hålla en jättetelefon i handen.
BoomSound – Detta får väl anses vara den lite avslagna tronföljaren till det ack så omskrivna Beats Audio som omgav HTC:s telefoner för ett par år sedan. Den här funktionen kan endast stängas av med hörlurar anslutna, och skapar på artificiell väg en betydligt djupare och mer basbetonad ljudbild. Dessvärre låter det inte alls speciellt bra i våra hörlurar, varför vi nästan genast stängde av det efter blott någon timmes musiklyssnande.
Teman – Det här kändes till en början som ett uppfriskande tillskott. Förhoppningen var att HTC skulle bjuda på en rad olika systemteman i olika färger, men dessvärre är det i princip mycket lite mer än en snabbväxling för bakgrundsbilder och en annan ”highlightfärg” i vissa grafiska element.

Ett modernt androidgränssnitt innehåller av naturliga skäl betydligt fler inställningar, funktioner och finesser än vad vi nämner här ovan, men det mesta är sådant som på ett eller annat vis redan finns i Android, eller är sådant som numera får anses vara grundläggande funktioner i de flesta Android-telefonerna.

Webbläsaren

hrc-one-m8-webblasare
Standardwebbläsarna är två till antalet; ”Chrome” och ”Internet”. Detta är samma standardwebbläsare som vi har sett i mängder av Androidtelefoner förut och det innebär naturligtvis att användarupplevelsen (undantaget smärre grafiska justeringar i ”Internet”-webbläsaren) och funktionaliteten är densamma som alltid. Vi kommer därför inte fördjupa oss i det här kapitlet, utan nöjer oss med att konstatera att One M8 är väldigt snabb och följsam ute på webbsajter, även på tyngre sådana.

Galleri och mediaspelare

htc-one-m8-galleri
Galleriappen har omarbetats ganska rejält, jämfört med i tidigare versioner av HTC Sense i äldre telefoner. Även om layouten vid en första anblick ser ut att vara snarlik så är funktionaliteten tämligen annorlunda – men åtminstone till en början lite förvirrande. HTC tycks ha haft lite för stora ambitioner och har lagt in aningen för många funktioner på en för liten ”yta”, vilket får den att kännas lite stökig. Därtill börjar appen per default automatiskt efter ett par sekunder spela videofiler i en förhandsgranskningsvy då en mapp innehållande filmklipp öppnas – något som snabbt blir tämligen enerverande.

Appen är dock på det stora hela bra och bjuder sannolikt på det mesta som majoriteten av användarna kan tänkas vilja ha och behöva, och tack vare den kraftfulla hårdvaran är appen därtill rasande snabb och bjuder på smörmjuka animationer och övergångar. HTC har även lagt till en del nya funktioner, som möjligheten att efter bilden är tagen ändra fokusläget, för att användaren skall kunna dra nytta av den sekundära kameralinsen på telefonens baksida. Läs mer om detta under kamerakapitlet här nedan.

htc-one-m8-video
Galleriappen agerar alltså även filmspelare och den gör jobbet tämligen väl, med undantag för den enerverande autospelafunktionen vi nämner ovan, samt ett dåligt stöd för diverse olika ljudstandarder, som DTS och AC-3. Den som avser att se på mycket filmer och serier på telefonen gör klokt i att istället välja en filmspelare från Google Play Store, som exempelvis redaktionsfavoriten MX Player.

htc-one-m8-musik
Musikspelaren, kallad Musik, är i grund och botten exakt densamma som vi har sett i tidigare HTC-telefoner, men har i nya Sense 6.0 blivit aningen omarbetat rent grafiskt, samt fått ett bitvis klart ljusare gränssnitt. Som musikspelare fungerar ”Musik” bra, men vi saknar en equalizer för att kunna ställa in ljudbilden enligt eget tycke och smak. De stora musikälskarna kommer sannolikt inte nöja sig med HTC:s musikapp, utan istället söka sig till Google Play Store och någon av de kompetenta tredjepartsapparna.

Kameran

htc-one-m8-kameralins-01
Kameran är precis som föregångaren på blott fyra megapixlar, med en 1/3-tumssensor som HTC kallar ”UltraPixel” vilken på pappret innebär ett bättre ljusinsläpp än mindre sensorer med fler megapixlar. Till skillnad från föregångaren har årets modell emellertid även utrustats med en sekundär lins vars jobb det är att mäta djup och hjälpa huvudkameran med fokus.

Frontkameran är på fem megapixlar och för ovanlighetens skull ser vi alltså en kamera med fler megapixlar på fronten än den primära kameran på baksidan – även om antalet megapixlar i sig som bekant inte säger någonting om bildkvalitén.

Den sekundära linsen, vilket egentligen inte är en kamera i sig varför HTC:s namn ”Duo Camera” är missvisande, ger One M8 en ganska unik funktion där man efter att en bild är tagen kan justera bildens fokus. Noteras bör att funktionen inte kan ge skärpa till en redan vid fototillfället oskarp bild, utan funktionen kan endast lägga fokus precis där man vill ha den, varpå den smarta mjukvaran gradvis gör förgrund och bakgrund oskarp vilket gör att det fokuserade objektet blir bildens naturliga blickfång.

Man kan för all del nå samma resultat manuellt i de flesta bildbehandlingsprogram till vanliga datorer, men tack vare den sekundära linsen som mäter djupet i bilden kan den artificiella gradvisa oskärpan se betydligt mer naturlig ut; objekt som djupmässigt ligger nära fokuspunkten får endast en liten oskärpa, medan objekt på ett djupmässigt större avstånd får en större oskärpa. Att manuellt göra detta kräver en hel del tid och erfarenhet, medan telefonens mjukvara gör det på bråkdelen av en sekund.

Den extra linsen låter oss därtill, återigen genom HTC:s smarta galleriapp, redigera den tagna bildens bakgrund, eller förgrund, helt automatiskt och utan att påverka objektet där fokus ligger.

Vidare kan man tack vare den sekundära linsen leka med en slags 3D-funktion kallad ”DIMENSION PLUS” som låter användaren vrida kameran och ändra infallsvinkeln en smula. Till skillnad från den smarta fokusfunktionen kan vi inte se någon större nytta med ”DIMENSION PLUS”, men vi är förvånade över hur väl det fungerar rent praktiskt och vi har kan inte förneka att det är mycket roligt att leka med dessa funktioner.

Vid användande av det smarta fokusläget störs vi dock av en liten layoutmässig miss från HTC: den övre femtedelen av bilden täcks av ett semitransparent fält för ”Spara”-knappen, och så länge det fältet är i vy kan vi inte välja att lägga fokus på den övre femtedelen av bilden. Man kan inte manuellt ta bort det här ”Spara”-fältet, utan man tvingas sluta vidröra skärmen i fem sekunder till dess att fältet automatiskt glider undan. Detta kan för all del ses som en bagatell, vad är väl fem sekunder?, men det skapar ändå en hel del frustration att påtvingas en fem sekunder lång inaktivitet. Det är som en app som tar fem sekunder på sig att starta; den skapar irritation och gör att man drar sig för att använda den.

Tack vare HTC:s kamerasensor med så kallade ”ultrapixlar”, vilka är betydligt större än hos konkurrenterna, så är ljusinsläppet klart bättre. Detta leder, åtminstone i teorin, till att kameran fungerar bättre än konkurrenternas kameror i sämre ljusförhållanden.

Kameramjukvaran


Kameramjukvaran bjuder på det mesta, och lite till, av det vi förväntar oss från en modern kameramjukvara i en androidtelefon. Framför allt imponeras vi av hur snabb kameraappen är, hur rasande kvick fokusen är, samt hur bra gränssnitt och layouten är. Det är kort sagt en njutning att använda kameran, inte minst då man är van vid LG G2 och dess i minsta lilla dunkel plågsamt långsamma kamera.

Vi låter bildgalleriet ovan tala för sig själv vad gäller inställningsmöjligheterna. Inget sticker ut som unikt eller särdeles innovativt, men allt vi känner att vi behöver finns där – och mer därtill.

Exempelbilder

HTC One M8 vs. Samsung Galaxy S5
htc-one-m8-kamerabild-01 samsung-galaxy-s5-kamerabild-01
htc-one-m8-kamerabild-02 samsung-galaxy-s5-kamerabild-02
htc-one-m8-kamerabild-03 samsung-galaxy-s5-kamerabild-03
htc-one-m8-kamerabild-04 samsung-galaxy-s5-kamerabild-04
htc-one-m8-kamerabild-05 samsung-galaxy-s5-kamerabild-05
htc-one-m8-kamerabild-06 samsung-galaxy-s5-kamerabild-06
htc-one-m8-kamerabild-07 samsung-galaxy-s5-kamerabild-07
htc-one-m8-kamerabild-08 samsung-galaxy-s5-kamerabild-08
htc-one-m8-kamerabild-09 samsung-galaxy-s5-kamerabild-09
htc-one-m8-kamerabild-10 samsung-galaxy-s5-kamerabild-10
htc-one-m8-kamerabild-11 samsung-galaxy-s5-kamerabild-11

Att bedöma bilder och dess kvalité är mycket svårt och kräver ett tränat öga samt en hel del erfarenhet, varför vi här väljer att låta er själva dra era slutsatser utifrån bilderna här ovan. Som alltid använder vi kamerornas auto-läge och vi låter således kameramjukvaran själv bestämma saker som ISO-lägen, exponering och vilket scenläge som passar bäst under aktuellt förhållande.

Lite kort vill vi dock nämna att HTC One M8 har en betydligt snabbare kamera, snabbare än någon annan vi har testat (inklusive Samsung Galaxy S5), och M8 är på grund av detta en mycket trevlig mobilkamera att använda. Vi slipper den ack så frustrerande fördröjningen som i princip alla andra androidtelefoner på marknaden dras med, framför allt i mörker.

Inte ens i kraftigt mörker, mitt i natten, upplever vi att One M8 blir långsam, vare sig vad gäller fokus eller bildtagningen i sig. M8 lyckas plocka fram noterbart mer detalj och skärpa än Galaxy S5 – och gör det därtill på bråkdelen av en sekund, medan samsungen behöver 3-4 sekunder på sig under vilken tid man tvingas hålla kameran blick stilla för att få en användbar bild. Olyckligtvis resulterar mörkerbilder tagna med One M8 att få ett lite onaturligt och urvattnat grågrönt stick, medan S5 å sin sida istället levererar alltför stor mättnad och ett gulorangerödaktigt färgstick.

I mörker är M8 den klara segraren, trots aningen onaturliga nyanser, men i dagsljus lämnar M8 en hel del i övrigt att önska och bildkvalitén är långt efter de bästa både från fjolåret och från 2014. Vi upplever problem med överexponering och en alltför kraftig kontrast, samt en hel del pixlighet under vissa förhållanden. Ett utmärkt exempel är den första bilden i bildserien ovan – trädets grenar ”försvinner in” i en överexponerad himmel. Även vid fotografering i relativt goda ljusförhållanden, som bilden på frukterna här ovan, noterar vi att One M8 ibland levererar urvattnade och lite märkliga färger. Vi upplever det inte som ett stort problem, men ett problem likväl.

Att använda M8:s kamera är sammanfattningsvis en tämligen blandad upplevelse. Kameramjukvaran, rappheten och mörkerprestandan gör den till en absolut njutning att använda, men bildresultatet i dagsljus och särskilt under motljusförhållanden lämnar en hel del att önska. Då vi på redaktionen sätter stort värde på kamerans mjukvara och hastigheten – vilket gör att man ofta och gärna använder kameran – så ger vi M8 ett sammantaget högt betyg, trots bristande bildkalité i relation till de allra bästa.

Minigalleri (HTC One M8)

Videoexempel (bör ses i fullskärm och med högsta tillgängliga videokvalitet)

HTC One M8 (2014) 1080p

Samsung Galaxy S5 1080p

Buggar och problem

HTC är en minst sagt erfaren tillverkare av androidtelefoner och kan mjukvaran/Android mycket väl vid det här laget. Detta innebär att vår testfas med M8 har varit nästan helt fri från problem och buggar, men vi vill dock nämna en del mindre bekymmer.

Under testfasen har vi vid tre tillfällen förlorat datatrafiken via Wi-Fi. Vi är fortfarande uppkopplade, enligt ikonen i statusfältet, men ingen datatrafik kan vare sig sändas eller tagas emot. Vi har inaktiverat strömsparfunktionen som stänger av datatrafik efter en längre stunds inaktivitet och vi har även inaktiverat Wi-Fi-optimering vilket minimerar strömförbrukningen genom att dra ner prestandan, men detta gör ingen skillnad. Lösningen när detta sker – att stänga av och starta upp Wi-Fi igen – är enkel och tar inte mer än fem sekunder, men det här skall förstås inte behöva hända alls. Vi kan inte svara på om detta är något unikt för vårt lokala Wi-Fi-nätverk eller om det drabbar fler, men vi kan konstatera att få av våra andra telefoner uppvisar det här beteendet.

Den gestbaserade upplåsningen/tändningen av skärmen är ibland aningen opålitlig och telefonen reagerar inte alltid på våra dubbeltryck eller svepkommandon. Ett lätt knyck med handen i vilken vi håller telefonen löser problemet, men precis som med Wi-Fi-problemet vi beskriver ovan så skall det förstås inte behöva hända överhuvudtaget.

Vi har vidare stött på en bugg med gestupplåsningen som vi faktiskt anser vara tämligen gynnsam: HTC skriver i sina instruktioner att telefonen måste plockas upp i handen innan gestupplåsningen fungerar, men inte helt sällan kan vi väcka telefonen ändå, genom att dubbeltrycka eller svepa på skärmen. Olyckligtvis är den här buggen lite för sporadisk för att man skall kunna förlita sig till att det fungerar varje gång, men att snabbt tryck i höger- eller vänsterkant av telefonen, vilket får den att vagga i sidled, gör att man ”lurar” sensorn och vips kan man i de allra flesta fallen låsa upp telefonen utan att plocka upp den först, vilket HTC:s instruktioner alltså stipulerar.

Batteritiden

Video playback

Brightness configured to match Galaxy Nexus @ 50%. Full screen 16:9 MP4 FWVGA video sample looped via MX Player with HW acceleration enabled
Samsung Galaxy Note 4 3220 mAh (4.4)
1016Minutes
Nvidia Shield 5760 mAh (4.2)
1015Minutes
Sony Xperia Z3C 2600 mAh (4.4)
922Minutes
Sony Xperia Z3 3100 mAh (4.4)
912Minutes
LG G2 3000 mAh (4.2)
862Minutes
Samsung Note 3 3200 mAh (4.3)
852Minutes
Motorola Nexus 6 3220 (5.0)
818Minutes
Sony Xperia Z2 3200 mAh (4.4)
812Minutes
Samsung Galaxy S5 2800 (4.4)
810Minutes
Sony Xperia Z1 Compact 2300 mAh (4.3)
810Minutes
Samsung Galaxy S4 2600 mAh (4.3)
739Minutes
Samsung Galaxy Note 2 3100 mAh (4.3)
648Minutes
Samsung Galaxy S4 Active 2 600 mAh (4.2)
583Minutes
LG G3 3000mAh (4.4)
579Minutes
HTC One Max 4x1.7GHz S600 (4.3)
574Minutes
Sony Xperia Z1 (4.2)
560Minutes
LG Optimus 4X HD 2150 mAh (4.0)
556Minutes
HTC One M8 (4.4)
555Minutes
Samsung Galaxy S3 2100 mAh (4.0)
553Minutes
Sony Xperia Z Ultra 3 000 mAh (4.2)
547Minutes
ASUS Padfone Infinity 2400 mah (4.1)
525Minutes
Samsung Galaxy Note 2500 mAh (2.3)
508Minutes
LG Nexus 5 2300 mAh (4.4)
505Minutes
HTC One 2300 mAh (4.1)
483Minutes
HTC One S 1650 mAh (4.0)
477Minutes
HTC One X 1800 mAh (4.0)
450Minutes
ASUS Padfone 1520 mAh (4.0)
429Minutes
Oppo Find 5 2500 mah (4.1)
420Minutes
Sony Xperia S 1750 mAh (2.3)
377Minutes
Sony Xperia Z 2330 mAh (4.1)
360Minutes
Samsung Galaxy Nexus 1750 mAh (4.0)
351Minutes
LG Nexus 4 2100 mah (4.4)
325Minutes
LG Optimus True HD LTE 1830 mAh (2.3)
305Minutes
SE Xperia arc 1500 mAh (4.0)
283Minutes
Sony Xperia P 1305 mAh (2.3)
264Minutes
200
400
600
800

HTC One M8 levereras med ett inbyggt och icke utbytbart batteri på 2 600 mAh, vilket är i minsta laget när de flesta av fjolårets och årets konkurrenter ligger runt 3 000 mAh eller mer. Även om HTC tycks ha optimerat väl, och Snapdragon 801 är relativt strömsnål, så märks det mindre batteriet av tydligt vid flitigt användande. Inte minst gäller detta då skärmen är tänd, som vid filmtittande, webbsurfande och SMS:ande, då vi upplever att batteriförbrukningen ökar rejält jämfört med vår referenstelefon LG G2.

Vi gissar att kombinationen av ett klart större batteri (400 mAh mer i G2) samt den strömsparande smarta skärmtekniken Panel Self Refresh vilken G2 nyttjar gör att HTC One M8 hamnar långt efter med skärmen aktiv.

Då skärmen är avstängd, exempelvis vid telefonsamtal, musikspelande och i rent stand by-läge visar One M8 däremot framfötterna och tycks matcha G2 mycket väl, trots ett mindre batteri. Detta kan dock inte ens nästan kompensera för den bristfälliga batteritiden då skärmen är aktiv, varför vi inte kan ge HTC One M8 mer än ett med dagens mått mätt vad batteritiden berör ett knappt godkänt betyg.

Med ovanstående sagt vill vi ändå påpeka att det inte är några större problem att klara en hel arbetsdag utan laddning, såvida man inte är en ovanligt tung och/eller aktiv användare. Batteritiden för androidtelefoner överlag har blivit klart bättre de senaste två åren och även batterimässigt medelmåttiga telefoner av 2013-/2014-snitt, som One M8, slår de allra flesta modellerna från 2012 eller tidigare.

Laddtiden skall enligt HTC vara ovanligt snabb, tack vare en medföljande speciell laddare som bygger på en laddteknik kallad Quck Charge (v1.5), men dessvärre har vi inte märkt av någon betydande förbättring alls. Faktum är att One M8 är ganska långsam att ta laddning, och vi mäter upp en laddtid från tomt till fullt på 159 minuter – nästan en halvtimme längre än det klart större batteriet i vår referenstelefon LG G2 och hela 45 minuter längre än Samsung Galaxy S4 med exakt samma batteristorlek som HTC One M8.

Spel, prestanda och grafer

real-racing

HTC One M8 är utrustad med den för tillfället snabbaste processorplattformen på den svenska konsumentmarknaden, och det märks. Fjolårets flagskeppstelefoner med Snapdragon 600 och 800 under skalet var redan de väldigt snabba och följsamma, och då nya Snapdragon 801 är ytterligare lite snabbare än 800 så är således även följsamheten i M8 snäppet bättre än fjolårets flaggskepp. Den anmärkningsvärda följsamheten kan sannolikt främst tillskrivas Android 4.4/KitKat, en androidversion som Google har arbetat hårt för att göra mer resurssnål, och som fjolårsflaggskeppen ett efter ett under våren har uppdateras till.

När vi kastar in en rad spel av allra senaste snitt kan vi endast i enstaka sällsynta fall framkalla ett visst ”hackande”, bildfrekvensfall. HTC One M8 torde som spelmaskin således inte göra någon besviken.

Vi noterar emellertid att M8 snabbt blir tämligen varm då vi spelar grafikintensiva spel. Inte så att den blir obehagligt varm att hålla i händerna, och inte så varm att vi märker av någon direkt prestandaförlust på grund av så kallad ”throttling”, men man är ändå konstant medveten om att telefonen nog är lite varmare än vad den borde vara. Även vid laddning blir metallbakstycket väldigt varmt.

Available RAM

The available amount RAM after the system has been loaded.
Motorola Nexus 6 (5.0)
2970MB
Samsung Galaxy Note 4 (4.4)
2782MB
Sony Xperia Z2 (4.4
2778MB
Sony Xperia Z3 (4.4)
2748MB
Samsung Note 3 (4.3)
2440MB
Oppo Find 5 (4.1)
1883MB
Nvidia Shield (4.3)
1879MB
LG Nexus 4 (4.2)
1872MB
Samsung Galaxy S5 (4.4)
1856MB
LG Nexus 5 (4.4)
1855MB
LG G2 (4.2)
1853MB
LG G3 16GB (4.4)
1840MB
Sony Xperia Z (4.1)
1839MB
HTC One M8 (4.4)
1827MB
Samsung Galaxy S4 Active (4.2)
1824MB
Samsung Galaxy S4 GPlay (4.2)
1821MB
Samsung Galaxy S4 (4.3)
1821MB
LG Optimus G (4.1)
1816MB
Sony Xperia Z Ultra (4.2)
1801MB
Samsung Galaxy Note 2 (4.3)
1791MB
Sony Xperia Z3C (4.4)
1732MB
Sony Xperia Z1 Compact (4.3)
1703MB
HTC One 32GB (4.3)
1567MB
HTC One Max (4.3)
1565MB
ASUS Padfone Infinity (4.1)
1157MB
Sony Xperia Z1 (4.2)
1157MB
LG Optimus 4X HD (4.0)
977MB
HTC One X (4.0)
976MB
Motorola RAZR (4.0)
928MB
Samsung Galaxy S3 (4.1)
833MB
Samsung Galaxy S2 (4.0)
827MB
Samsung Galaxy Note (4.0)
808MB
Samsung Galaxy Nexus (4.1)
694MB
HTC One S (4.0)
684MB
Sony Xperia s (4.0)
634MB
800
1600
2400

Geekbench2 3.0 Multicore

Geekbench provides a comprehensive set of benchmarks engineered to quickly and accurately measure processor and memory performance.
HTC One M8 4x2.3GHz S801 (4.4)
2864p
Samsung Note 3 S800 4x2.2GHz (4.3)
2835p
Sony Xperia Z1 4x2.2GHz S800 (4.2)
2813p
LG Nexus 5 4x2.2GHz S800 (4.4)
2775p
Sony Xperia Z Ultra 4x2.2GHz S800 (4.2)
2762p
Sony Xperia Z2 4x2.3GHz S801 (4.4)
2685p
Sony Xperia Z1 Compact 4x2.15 GHz S800 (4.3)
2679p
Samsung Galaxy S5 S800 4x2.5GHz (4.4)
2672p
Nvidia Shield 4x1.9GHz Tegra 4 (4.3)
2555p
LG G2 4x2.2GHz S800 (4.2)
2368p
HTC One 4x1.7GHz S600 (4.3)
2004p
HTC One Max 4x1.7GHz S600 (4.3)
1970p
Samsung Galaxy S4 4x1.9GHz S600 (4.3)
1893p
ASUS Padfone Infinity 4x1.7GHz S600 (4.1)
1768p
Sony Xperia Z 4x1.5GHz S4 APQ8064 (4.2)
1631p
LG Nexus 4 4x1.5GHz S4 APQ8064 (4.4)
1560p
Samsung Note 2 Exynos 4412 4x1.6GHz (4.3)
1511p
Samsung Galaxy S3 Exynos 4412 4x1.4GHz (4.3)
1220p
Samsung Note Exynos 4210 2x1.4GHz (4.2)
651p
500
1000
1500
2000
2500

3DMark Ice Storm Unlimited Test 1 OpenGL ES 2.0 1080p

3DMark Ice Storm is an OpenGL ES 2.0 benchmark test that uses fixed off-screen rendering at 720p then scales the output to fit the native display resolution of your device. 3DMark Ice Storm Extreme raises the off-screen rendering resolution to 1080p and uses higher quality textures and post-processing effects to create a more demanding load for the latest smartphones and tablets.
HTC One M8 10800p (4.4)
113FPS
Sony Xperia Z1 Compact 720p (4.3)
107FPS
Nvidia Shield Tegra 4 720p (4.3)
107FPS
Samsung Galaxy S5 1080p (4.4)
105FPS
Samsung Note 3 1080p (4.3)
102FPS
LG Nexus 5 1080p (4.4)
92FPS
LG G2 1080p (4.2)
92FPS
Sony Xperia Z1 1080p (4.2)
91FPS
Sony Xperia Z Ultra 1080p (4.2)
90FPS
LG Nexus 4 720p (4.3)
59FPS
Samsung Galaxy S4 1080p (4.3)
52FPS
HTC One 1080p (4.3)
52FPS
HTC One Max 1080p (4.3)
52FPS
Samsung Galaxy S4 GPlay 1080p (4.2)
51FPS
Samsung Galaxy S4 Active 1080p (4.2)
49FPS
Sony Xperia Z 1080p (4.1)
45FPS
ASUS Padfone Infinity 4x1.7GHz S600 (4.1)
44FPS
Samsung Galaxy Note 2 720p (4.3)
8FPS
Samsung Galaxy S3 720p (4.3)
7FPS
20
40
60
80
100

Slutsats

Höga förväntningar vilar på HTC:s axlar inför lanseringen av nya One, inte minst då företrädaren var en mycket kompetent telefon som lyckades vinna såväl konsumenters som recensenters hjärtan då den lanserades. Förväntningarna på årets telefon är därmed, rätteligen, skyhöga.

HTC One M8 har som företrädaren fått ett metallchassi och HTC har i M8 utökat användandet av metall – borta är nu plastlisten som på företrädaren skiljde bakstycket och fronten åt. Detta innebär att M8 till skillnad från M7 är att betrakta som en unibodykonstruktion. Vi kan vid användande av båda telefonerna bredvid varandra dock inte påstå att vi märker av någon direkt skillnad – både fjolårsmodellen och nya One är fullkomligt gedigna och solida och get inte ifrån sig minsta knak eller knarr ens vid hårdhänt behandling.

Designen torde, även om smaken som bekant är delad, tilltala de allra flesta och då vi har visat upp telefonen för människor i vår omgivning har betygen varit höga även om fjolårsmodellen i vår allt annat än vetenskapliga undersökning tycktes tilltala aningen fler.

Under det läckra metallskalet finner vi en snabb fyrkärnig processor (Qualcomm Snapdragon 801), vilken i kombination med 2GB RAM och den snabba grafikkretsen Adreno 330 ger nya One en redig knuff framåt. Då vi jämför gamla och nya One (båda med Android 4.4.2) sida vid sida och skrillar genom webbsidor, listmenyer, bilder och applikationslistor kan vi omedelbart se att nya One är minst en nivå bättre. Flytet och rappheten är noterbart bättre. Vi vet inte om detta beror på hårdvaran eller på Sense 6.0 (5.5 i gamla One) eller om det är en kombination av båda.

Bildskärmen på 5 tum är den bästa LCD-skärmen vi har testat och även om externa analyser visar att färgerna är lite överdrivna så kan vi inte påstå att det skadar – tvärtom ger det bildskärmen en liten extra krydda och den sticker ut lite mer, utan att för den skull upplevas som direkt onaturlig. Betraktningsvinklarna håller näst intill AMOLED-klass och ljusstyrkan är därtill mer än godkänd.

Kameran, av HTC kallad ”Duo Camera”, har fått en omskriven extra kameralins på baksidan. Vi har sett dubbla kameralinser på ett par ”3D-telefoner” tidigare, men HTC använder inte den extra linsen för att skapa 3D-bilder, utan för att göra avancerad behandling av bilder, exempelvis att lägga om fokusen, även efter att bilden är tagen.

I övrigt presterar kameran näst intill identiskt med fjolårsmodellen, vilket innebär en ganska god mörkerprestanda men att den lämnar en del i övrigt att önska i goda ljusförhållanden. Kameramjukvaran är vid sidan av Sonys vår absoluta favorit, och vi har aldrig använt en androidkamera med snabbare fokus än HTC One M8.

Efter vår tid med HTC One M8 kan vi inte undgå att konstatera att HTC återigen, precis som med fjolårsmodellen, har lyckats skapa en mycket bra androidtelefon. Priset ligger i skrivande stund på cirka 6 000 kronor och uppåt och även om det är ett högt pris så känns det rent spontant som att man får väldigt mycket telefon för pengarna.

LG G2 är med en prislapp som är 2 500 kronor lägre fortfarande vårt givna val vad gäller prsvärdhet, men som helhet får LG:s prisvärda flaggskepp slutligen se sig slaget.

Trots en ganska klen batteritid och ett för närvarande högt pris inte kan göra annat än att konstatera att HTC One M8 är den sammantaget just nu bästa androidtelefonen på marknaden, och den får således våra allra varmaste rekommendationer.

swedroid-rekommenderar-htc-one-m8

Mest kommenterat

  1. Huawei skingrar oklarheter, utlovar uppdatering till Android 10
  2. Galaxy S9 och Galaxy Note 9 får förbättrade kameror via uppdatering
  3. Google tröttnar på operatörer, implementerar egen RCS
  4. Vilken batterinivå brukar du nå som lägst?
  5. Vivos nya snabbladdning kan fylla ett 4000mAh-batteri på 13 minuter
  6. Google lägger ned satsningen på egna surfplattor

Mest läst

  1. Huawei skingrar oklarheter, utlovar uppdatering till Android 10
  2. Google tröttnar på operatörer, implementerar egen RCS
  3. Snart går det inte längre att visa bilder från Drive i Google Photos
  4. Löst rykte: Huawei överväger att använda gren av Sailfish OS
  5. Galaxy S9 och Galaxy Note 9 får förbättrade kameror via uppdatering
  6. Google publicerar bild på Pixel 4

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är den lägsta batterinivå du vanligtvis kommer ned till?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Allt om

Sweclockers RSS

Senaste nyheterna om

Survey