Samsung DeX förvandlar Galaxy S8 till desktop, kostar 1490kr

Postat:
17:40 - 2017-03-29
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
70

Precis som rykten gjort gällande är ett av de officiella tillbehören för Galax S8 en station som låter användare ansluta Galaxy S8:orna till extern skärm. Användare får då en datorliknande upplevelse med ett Android som är anpassat för tangentbord och mus.

Tanken är förstås att telefonerna ska kunna förvandlas till Androidbaserade datorer i de fall produktiviteten och skärmarealen behöver ökas. Enligt Samsung har gränssnittet helt gjorts om för det nya formatet med fönster som går att ändra storlek på, kontextuella menyer och en fullskalig webbläsare.

Tack vare ett samarbete med Microsoft och Adobe får användare tillgång till Office och utvalda bildredigeringsappar, som Lightroom Mobile. Det ska även gå att nå virtuella desktops och köra Windows-program genom Citrix, VMWare och Amazon Web Services.

Galaxy S8 sätts i DeX vilken i sin tur är ansluten till monitor via HDMI. Stationen har även koll på Bluetooth-baserade tangentbord och möss. DeX inkluderar två USB 2.0-portar, USB Type-C, samt en kylningsfläkt. Enheten snabbladdar avslutningsvis telefonen när den är ansluten.

Samsung DeX har ett rekommenderat svenskt pris på 1490 kronor och lanseras här ”senare under året”.

Mest kommenterat

  1. Mångåriga Androidanvändare som har bytt till Apples Ios – vilka är era erfarenheter?
  2. Grundskolan skall bli mobilfri enligt det nya Tidöavtalet
  3. Mångåriga Iphoneanvändare som har bytt till Android – vilka är era erfarenheter?
  4. Pixel-telefoner får en mängd nya finesser i Googles senaste ”feature drop”
  5. OpenSignal publicerar ny rapport – Telia anses erbjuda bäst täckning
  6. Google meddelar att Podcasts läggs ner i april nästa år

Mest läst

  1. Mångåriga Androidanvändare som har bytt till Apples Ios – vilka är era erfarenheter?
  2. Pixel-telefoner får en mängd nya finesser i Googles senaste ”feature drop”
  3. Mångåriga Iphoneanvändare som har bytt till Android – vilka är era erfarenheter?
  4. Läcka kring Galaxy S24-serien: bilder och specifikationer
  5. Så här bra är ”magiska editorn” i Google Pixel 8
  6. BankID-appen får stöd för widget på låsskärmen

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Var handlar du helst din teknik?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Sweclockers RSS