Samsung satsar på diskret sensorjack i och med Galaxy M-serien

Postat:
20:35 - 2019-01-14
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
13

Samsung har tappat marknadsandelar i Indien till kinesiska konkurrenter som Xiaomi. Enligt Counterpoint gick Xiaomi om Samsung i Indien fjärde kvartalet 2017 och hade ett försprång på fem procentenheter Q3 2018.

I ett försök att komma ikapp tänker Samsung lansera Galaxy M-serien i Indien 28 januari. Det sägs bli en trio av telefoner vilka alla har ett diskret sensorjack, eller som Samsung kallar det – ”Infinity-V”. Samsung har hittills undvikit sensorjack men kommer till sist att anamma designlösningen.

Eventuellt får vi även se sensorjack från Sony, under Mobile World Congress nästa månad. Preliminära specifikationer för Galaxy M inkluderar klassisk hörlursutgång, USB-C, samt dubbla bakre kameror. Huruvida Galaxy M hittar fram till Europa återstår att se.