Kommer ni ihåg smartklockan Omate TrueSmart som nästan verkade för bra för att vara sann? I alla fall på en punkt visade sig enheten vara det. På projektets Kickstarter-sida marknadsfördes TrueSmart som världens första smartklocka med access till Play Store.
Eftersom Google har särskilda krav för att tillverkare ska få skicka med Play Store och Play Services höjdes dock skeptiska röster. I nuläget tillåts exempelvis inte Play Store på smartklockor alls, eftersom apparna eller butiken inte är avsedda eller anpassade för det formatet.
Nu har Omate, företaget bakom TrueSmart, meddelat att de i själva verket inte har stöd för Play Store i nuläget. Omate säger dock att de ”arbetar tätt med Google” för att göra smartklockan kompatibel med Androids programbutik.
Om Google säger nej kommer Omate skapa en egen appaffär med namnet ”OStore”. Det är ingen optimal lösning då det förutsätter att utvecklare hoppar på tåget. För att utvecklare ska känna att det är värt att skapa och anpassa appar för TrueSmart krävs att tillräckligt många skaffar klockan, vilket är tveksamt i nuläget.
Användare kommer dock oavsett kunna installera och köra APK-filer manuellt. Med tanke på målgruppen för den här typen av avancerad och lite nördig handledsenhet är det kanske tillräckligt för många kunder.
Senaste artiklarna om SMARTKLOCKOR
- Så här ser Oneplus Watch 2 ut – kör Wear OS 4
10 nov 2023 | 22 kommentarer - Bilder på Samsungs nya aktivitetsarmband Galaxy Fit 3 läcker ut
10 nov 2023 | 2 kommentarer - Apple gjorde nästan Watch kompatibel med Android – avbröt för att skydda Iphone
1 nov 2023 | 24 kommentarer - Suunto lanserar avancerade sportklockan Race
13 okt 2023 | 18 kommentarer - Oneplus släpper ny smartklocka nästa år enligt rykte
9 okt 2023 | 8 kommentarer - Google har släppt Gmail-app för Wear OS
5 okt 2023 | 2 kommentarer - Xiaomi offentliggör kraftfulla Wear OS-klockan Watch 2 Pro
26 sep 2023 | 34 kommentarer
11







