Stack Overflow säger upp 28 procent av personalen

Postat:
17:08 - 2023-10-16
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
7

De flesta som googlat programmeringsrelaterade frågor har sannolikt förr eller senare hamnat på Stack Overflow: ett internetforum med frågor och svar för programmerare. Sajten grundades år 2008 av amerikanarna Jeff Atwood och Joel Spolsky.

Stack Overflow står för de senaste uppsägningarna i teknikbranschen, då företaget kommer säga upp cirka 28 procent av personalen. I dagens tillkännagivande skriver Stack Overflows vd Prashanth Chandrasekar att företaget fokuserat på att gå med vinst och bli lönsamt, men att de tidigare åtgärderna inte varit tillräckliga.

Anledningen som anges till uppsägningarna är just att kunna gå med vinst. Chandrasekar nämner även ”makroekonomiska påfrestningar” som en bidragande orsak. Stack Overflow har behövt anpassa sig till dagens AI-värld (nästan alla chattbottar behärskar programmering) och arbetar på att implementera egna AI-baserade finesser.

Unfortunately, those changes were not enough and we have made the extremely difficult decision to reduce the company’s headcount by approximately 28%.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!