Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

Vi provar Sonys nya flaggskepp Xperia Z1 Honami

Postat:
22:24 - 2013-09-05
Skribent:
Eric N
Kommentarer:
Sony var först ut med att visa upp höstens nyheter i samband med den pågående IFA-mässan i Berlin. Till nyheterna hör först och främst Xperia Z1 som är en efterföljare till Xperia Z men också ett par spännande kameror utvecklade för att fungera tillsammans med smarta telefoner.
Vi närvarade vid presskonferensen och fick möjlighet att titta lite närmare på både kamerorna och Xperia Z1 men inleder med en titt på det nya mobilflaggskeppet.

Utseende och byggkvalitet

Sony har inte legat på latsidan utan det nya flaggskeppet skiljer sig på en rad punkter från föregångaren både på utsidan och insidan. För det första är chassit byggt kring en ram i aluminium vilket gör enheten så pass vridstyv att den i det närmaste inte flexar alls när vi bänder på chassit. Kanterna har också blivit lite mjukare vilket också gör telefonen bekvämare att hålla.

Högtalaren sitter numera placerad i botten av telefonen till skillnad från tidigare där den satt placerad längst ned på höger långsida. Hörlursjacket är i vanlig ordning placerat på ovansidan men sitter på den vänstra sidan framför den högra. Sony har vidare tagit bort luckan för hörlursjacket och porten sitter således exponerad.

En knapp dedikerad för video- och stillbildsfoto har tillkommit och sitter monterad vid foten av telefonens högra långsida nedanför av/på- och volymknappen. Ett tillskott fotoförtjusta säkerligen väntat på. Placeringen gör det enkelt och bekvämt att ta bilder med telefonen i liggande länge.

SIM-kortsplatsen sitter i sin tur högre upp ovanför av/på-knappen på telefonens högra långsida medan mikroSIM-kortplatsen sitter placerad på ungefär samma plats på den vänstra sidan. Strax nedanför mikroSIM-kortplatsen sitter USB-porten bakom en egen lucka. Vi provade i all hast att öppna och stänga luckorna och kan konstatera att passformen är bra – de sticker vare sig ut från chassit eller flexar när vi trycker på dem.

Den främre kameran (2MP/FullHD) sitter monterad till höger om Sony-logotypen och har alltså bytt sida från att tidigare ha suttit på den vänstra. Lysdioden är vidare flyttad från det högre hörnet till mitten och sitter numera bakom högtalargallret. Den andra kameran på 20.1MP med det tillhörande G-objektivet sitter i det övre vänstra hörnet på det glastäckta bakstycket.

xperia_z1_waterXperia Z1 är IP58-klassificerad till skillnad från Xperia Z (IP57) vilket innebär att den kan (på pappret) vistas upp till 1,5m under vattenytan i 60 minuters tid utan att ta skada.

IP-klassificeringen innebär i normala fall att det sitter luckor framför samtliga av enhetens anslutningsportar men på Xperia Z1 är hörlursjacket exponerat. Eftersom piggarna för dockningsstationen likaså är exponerade går det att ladda telefonen utan att lyfta på luckan för mikroUSB-porten.

ModellnamnSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram)Batteri (mAh)
Samsung Galaxy Note 35.779.2151.28.31683200
Sony Xperia Z15.074.0144.08.51703000
Sony Xperia Z Ultra6.4492.2179.46.52123000
Samsung Galaxy Note II5.580.5151.19.41803100
LG G25.270.9138.58.91433000
Sony Xperia Z5.071.0139.07.91462330
Samsung Galaxy S4 4.9969.8136.67.91302600
Samsung Galaxy S III 4.870.6136.68.61332100
HTC ONE4.768.2137.49.31432300
LG Nexus 44.768.7133.99.11392100
Sony Xperia V4.36512910.71201750

Xperia Z1 har en lika stor skärm (5″) som Xperia Z men är samtidigt 3 mm bredare (74 mm), 5 mm högre (144 mm) och 0,6mm djupare än föregångaren. Vikten har också ökat något från tidigare 146 gram till 170 gram för Z1.

Eftersom Xperia Z1 är utrustad med ett batteri som har större kapacitet än tidigare är viktökningen ingen överraskning.  Z1 har en batterikapacitet på 3 000 mAh till skillnad från Xperia Z som har en kapacitet på 2 330 mAh.

comparison

[Jämför storlek via Androidenheter.se]

Specifikationer

xperia_z1_android_system_info

Sony Xperia Z1 bygger i stort sett på samma hårdvara som sitter i Xperia Z Ultra. Qualcomm står för hästkrafterna med ett fyrkärnigt Snapdragon 800-chipp som inkluderar 2GB RAM/arbetsminne och 16GB flashminne. Enheten kör Android 4.2 tillsammans med Sonys UX-gränssnitt och en uppdatering till 4.3 är utlovad.

Specifikationer Sony Xperia Z1
ReleasedatumHösten 2013
Processor2,2GHz quad-core
PlattformQualcomm Snapdragon 800
GrafikkretsAdreno 330
RAM-minne2GB
Inbyggt minne16GB / plats för minneskort
Skärm5" / FHD - 1080x1920 pixlar / 441PPI
SkärmtypLCD / 16:9 / 68,92 cm² / ~64,7% av fronten
Kamera21MP
Främre kamera2MP
Vikt170g
Höjd, bredd, djup144 x 74 x 8,5mm
Batteri3000mAh
KommunikationmicroUSB, Bluetooth 4.0, ANT+, Wi-Fi, DLNA, MHL
SensorerGPS+GLONASS, accelerometer, gyro, magnetometer, närhetssensor
FM-radio / NFCJa / Ja
Tal / standbytid15 / 850 timmar
NätverkFyrbands GSM / HSDPA / LTE
IP-klassningIP55/IP58
Övrig info3,5mm-jack. IP55/IP58-certifierad (vattentät). Triluminos + X-Reality för skärmen. G Lens-kamera (27mm/F2.0) med CMOS-sensor (Exmor RS, 1/2.3) och en bildbehandlingsmotor Sony kallar för BIONZ.
Mer infoMer info om Sony Xperia Z1 på Androidenheter.se

Bildskärm

Xperia Z1 har samma  ”Triluminous for Mobile-bildskärm” som Xperia Ultra; som i vår hands-on presterade betydligt bättre än bildskärmen i exempelvis Xperia Z. Framförallt noterade vi betydligt mindre problem vid vidare betraktningsvinklar. Sony menar att den nya bildskärmen också har bättre kontrast samt mer naturlig färgåtergivning än tidigare.

Sony har lånat Triluminous-namnet från sina lite exklusivare TV-apparater där bakgrundsbelysningen precis som namnet antyder bygger på trefärgade ljusdioder. Detta är inte fallet för mobilskärmar där bakgrundsbelysningen fortfarande är enfärgad  – namnet syftar till att det handlar om en ny och förbättrad LCD-panel.

Kameran

Till en av de riktigt stora nyheterna hör utan tvekan kameran. Xperia Z1 är begåvad med en ny och större Exmor RS-sensor på 1/2.3″ vilket kan jämföras med Xperia Z som är utrustad med en 1/3″-sensor. Optiken (27mm, F/2) uppges vara påkostad och bär därför Sonys G-logotyp som bland annat sitter på lite mer exklusiva objektiv för bolagets systemkameror. Trots den stora sensorn har Sony lyckats behålla telefonen relativt tunn med ett djup på 8.5mm. Linsen sticker därutöver knappt ut från chassit vilket får betraktas som imponerande.

Med kameran inställd på autoläget tas bilder i 16:9-format med en upplösning på 8MP och det finns ingen möjlighet att öka upplösningen annat än genom att slå av autoläget. Trots att bilderna inte blir högre upplösta i autoläget menar Sony att man drar nytta av det större antalet pixlar genom olika typer av bildbehandlingsmetoder för att producera så bra bilder som möjligt.

Sony har lagt in mängder av nya funktioner i kameramjukvaran som drar nytta av den kraftfulla Snapdragon 800-plattformen. Det går att roa sig med 3D-effekter, placera masker ovanpå sina vänner etc. En mer intressant nyhet är att Sony kommer öppna upp kameramjukvaran för tredjepartsutvecklare vilket gör det möjligt att utöka appen med mer funktionalitet.

Kameran kan spela in video i FullHD-upplösning, men saknar tyvärr optisk bildstabilisering. Sony har dock förbättrat den digitala bildstabiliseringen och vi var överraskade av resultatet när vi jämförde med Xperia Z utifrån hur det såg ut på telefonens display. Om det ser lika bra ut på en större skärm återstår att se.

Till en annan nyhet hör ett telefonstativ med inbyggd motor där en användare kan fjärrstyra hur telefonen vinklas genom SmartWatch2. Bilder kan vara inställda att tas automatiskt med vissa intervaller eller när ett leende ansikte dyker upp framför kameran.

sony-xperia-z1-sensor

De flesta telefoner på marknaden har en 1/3″-CMOS-sensor som exempelvis iPhone 5, HTC One, Xperia Z, Galaxy S4 m.fl. Sony använder sig som sagt av en större 1/2.3-sensor i Xperia Z1. En sensorstorlek som motsvarar vad som sitter i flertalet av bolagets kompaktkameror.

xperia-z-vs-z1-dark-photo_comparisonEn större sensor innebär i regel högre ljuskänslighet och Xperia Z1 tycks inte vara något undantag. Sony illustrerade kamerans ljuskänslighet genom att låta oss ta bilder på ett svagt belyst motiv placerat i en låda med titthål stort nog att rymma linsen. Trots en del brus kunde vi i alla fall urskilja motivet medan vår medhavda Xperia Z å andra sidan gick bet.

Bildexempel

Sony Xperia Z1 (vänster) vs Sony Xperia Z (höger)

DSC_0012-Z1 DSC_0023-Z

DSC_0016-Z1 DSC_0027-Z

DSC_0008-Z1 DSC_0021-Z

Bilderna ovan är tagna på mässgolvet med kameran inställd i standardläge med full 20.1MP upplösning. Xperia Z var likaså inställd på standardläge med full upplösning.

Prestanda

sony-xperia-x1-3dmark

Prestandasiffror från mässgolvet skall alltid tas med en nypa salt eftersom enheterna i regel står på laddning samtidigt som skärmen är inställd på 100% ljusintensitet. Det innebär att de naturligtvis blir väldigt varma i samband med belastning vilket i sin tur kan leda till att klockfrekvenserna stundvis justeras nedåt för att undvika överhettning – så kallad ”Thermal throttling”.

Snapdragon 800 bjuder på mycket fina prestandasiffror och vi är speciellt tacksamma över grafikdelen – Adreno 330 – som inte svettas lika mycket vid rendering av mer avancerade 3D-spel i 1080p/FullHD som föregångaren.

Available RAM

The available amount RAM after the system has been loaded.
Samsung Galaxy Note 3 (4.3)*
2440MB
Oppo Find 5 (4.1)
1883MB
Nvidia Shield (4.2)
1879MB
LG Nexus 4 (4.2)
1872MB
LG G2 (4.2)
1853MB
Sony Xperia Z (4.1)
1839MB
Samsung Galaxy S4 Active (4.2)
1824MB
Samsung Galaxy S4 (4.2)
1821MB
Samsung Galaxy S4 GPlay (4.2)
1821MB
LG Optimus G (4.1)
1816MB
Sony Xperia Z Ultra (4.2)
1801MB
Samsung Galaxy Note II (4.1)
1791MB
ASUS Padfone Infinity (4.1)
1758MB
Sony Xperia Z1 (4.2)*
1751MB
HTC One 32GB (4.1)
1567MB
LG Optimus 4X HD (4.0)
977MB
HTC One X (4.0)
976MB
ZTE Grand (4.0)
970MB
Motorola RAZR (4.0)
928MB
Samsung Galaxy S3 (4.1)
833MB
Samsung Galaxy S2 (4.0)
827MB
Samsung Galaxy Note (4.0)
808MB
Sony Xperia V (4.1)
802MB
LG Optimus True HD LTE (2.3)
783MB
Sony Xperia p (2.3)
772MB
Samsung Galaxy Nexus (4.1)
694MB
HTC One S (4.0)
684MB
Sony Xperia s (4.0)
634MB
Sony Xperia acro s (4.0)
634MB
ASUS Padfone (4.0)
626MB
400
800
1200
1600
2000

Efter att systemkomponenter så som radiodel lagt beslag på sitt finns 1751MB tillgängligt för användaren. Av det inbyggda flashminnet på 16GB är i sin tur 12GB tillgängligt.

Geekbench2 2.3

Geekbench provides a comprehensive set of benchmarks engineered to quickly and accurately measure processor and memory performance.
Nvidia Shield 4x1.9GHz Tegra 4 (4.2)
4399p
LG G2 4x2.2GHz S800 (4.2)
4128p
Samsung Galaxy Note 3 4x2.2GHz S800 (4.3)*
4010p
Sony Xperia Z Ultra 4x2.2GHz S800 (4.2)
3815p
Samsung Galaxy S4 Active 4x1.9GHz S600 (4.2)
3293p
Samsung Galaxy S4 4x1.9GHz S600 (4.2)
3212p
HTC One 4x1.7GHz S600 (4.1)
2708p
Sony Xperia Z1 4x2.2GHz S800 (4.2)*
2692p
ASUS Padfone Infinity 4x1.7GHz S600 (4.1)
2675p
LG Optimus G 4x1.5GHz S4 APQ8064 (4.1)
2235p
Oppo Find 5 4x1.5GHz S4 APQ8064 (4.1)
2193p
Sony Xperia Z 4x1.5GHz S4 APQ8064 (4.1)
2079p
Samsung Note 2 Exynos 4412 4x1.6GHz (4.1)
1993p
LG Nexus 4 4x1.5GHz S4 APQ8064 (4.2)
1704p
HTC One X Tegra 3 4x1.5GHz (4.1)
1679p
Samsung Galaxy S3 Exynos 4412 4x1.4GHz (4.0)
1668p
Sony Xperia V MSM8960 2x1.5GHz (4.1)
1609p
LG Optimus 4X HD Tegra 3 4x1.5GHz (4.0)
1554p
HTC One S MSM8260A 2x1.5GHz (4.0)
1543p
Samsung Galaxy Note Exynos 4210 2x1.4Ghz (4.0)
1192p
Samsung Galaxy S2 Exynos 4210 2x1.2GHz (4.0)
1160p
Samsung Galaxy Nexus OMAP4460 2x1.2GHz (4.1)
1005p
Sony Xperia acro s MSM8260 2x1.5GHz (4.0)
978p
Sony Xperia s MSM8260 2x1.5GHz (4.0)
973p
ZTE Grand Intel Z2460 1.6GHz (4.0
848p
Sony Xperia P NovaThor U8500 2x1GHz (2.3)
816p
SE Xperia arc MSM8255 1GHz (4.0)
493p
Samsung Nexus S S5PC110 1GHz (4.1)
328p
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
4000

3DMark Ice Storm Extreme Test 1, 2 OpenGL ES 2.0 1080p

3DMark Ice Storm is an OpenGL ES 2.0 benchmark test that uses fixed off-screen rendering at 720p then scales the output to fit the native display resolution of your device. 3DMark Ice Storm Extreme raises the off-screen rendering resolution to 1080p and uses higher quality textures and post-processing effects to create a more demanding load for the latest smartphones and tablets.
Samsung Galaxy Note 3 1080p (4.3)*
69FPS
49FPS
Nvidia Shield Tegra 4 720p (4.2)
66FPS
37FPS
Sony Xperia Z Ultra 1080p (4.2)
63FPS
43FPS
Sony Xperia Z1 1080p (4.2)*
63FPS
43FPS
LG G2 1080p (4.2)
61FPS
41FPS
Samsung Galaxy S4 GPlay 1080p (4.2)
32FPS
24FPS
Samsung Galaxy S4 1080p (4.2)
31FPS
24FPS
Samsung Galaxy S4 Active 1080p (4.2)
31FPS
23FPS
ASUS Padfone Infinity 1080p (4.1)
30FPS
22FPS
HTC One 1080p (4.1)
29FPS
23FPS
LG Optimus G 720p (4.1)
28FPS
22FPS
Sony Xperia Z 1080p (4.1)
28FPS
21FPS
Samsung Nexus 10 WQXGA (4.2)
27FPS
18FPS
LG Nexus 4 720p (4.2)
24FPS
18FPS
Oppo Find 5 1080p (4.1)
24FPS
18FPS
Samsung Galaxy S3 720p (4.1)
24FPS
18FPS
Sony Xperia V 720p (4.1)
19FPS
11FPS
Samsung Galaxy Note 2 720p (4.1)
7FPS
11FPS
ASUS Nexus 7 720p (4.2)
7FPS
6FPS
5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65

Telefonen kommer få butikspremiär i mitten av oktober enligt Sony (men återförsäljare anger istället månadsskiftet). Det rekommenderade butikspriset i Sverige är satt till cirka 6 000 kronor och enheten finns redan tillgänglig för förbokning. Vi kommer självklart att titta närmare på telefonen i ett fullskaligt test så snart den anlänt till redaktionen. Vad anser ni läsare om Xperia Z1 så här långt – verkar den intressant? Är det något speciellt ni saknar?

Mest kommenterat

  1. Google Assistant och rutiner fungerar nu i Sverige
  2. Nya Motorola Moto G Plus erbjuder 5G för 3990 kronor
  3. Specifikationerna för OnePlus Nord enligt rykten
  4. Ryktesbilder på OnePlus Nord visar hålstanskamera
  5. Ingen Androidversion har nått fler enheter på fem månader än Android 10
  6. LG:s nya gränssnitt Velvet UI kommer släppas för äldre telefoner

Mest läst

  1. Google Assistant och rutiner fungerar nu i Sverige
  2. Använder du ROM eller rootåtkomst?
  3. Specifikationerna för OnePlus Nord enligt rykten
  4. Samsung tycks ha råkat publicera bilder på Galaxy Note 20
  5. Tips: Ersätt Play Store-ikonen med ”Mina appar”
  6. Startmenyn i Windows 10 kommer få ny design

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Använder du ROM eller rootåtkomst?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Allt om

Sweclockers RSS

Senaste nyheterna om

Survey