Bakup

Discussion in 'Hero' started by Göktytan, Nov 26, 2009.

  1. Göktytan

    Göktytan Kid Droid Medlem

    Joined:
    Nov 24, 2009
    Messages:
    34
    Likes Received:
    0

    MINA ENHETER

    Hej alla
    Är en stolt nybliven ägare till en HTC Hero och har läst på en del nu, min första fråga som jag inte hittat något svar på är. Går det att göra någon typ av bakup på telefonen så man kan uppdatera radion osv utan att tappa alla inställningar ?

    MVH Göktytan
     
  2. Serious Bob

    Serious Bob Kid Droid Medlem

    Joined:
    Aug 23, 2009
    Messages:
    58
    Likes Received:
    0

    MINA ENHETER

    Radio-uppdatering är separat från resten, så den kan du lugnt uppdatera. Om du lägger in en recovery image kan du oftast göra en nandroid-backup, och sen spara över den filen på datorn. Det är en komplett back-up.
     
  3. tommyhome

    tommyhome Youth Droid Medlem

    Joined:
    Aug 9, 2009
    Messages:
    131
    Likes Received:
    3
    Telefon:
    Sony Xperia Z2

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Sony Xperia Z2
    Telefon 2:
    HTC One X
    Telefon 3:
    HTC Legend
    Inställningar är ett mindre problem, det bästa med luren e ju Google kontakterna, vilket innebär att hur du än installerar om luren så har du kontakterna kvar.

    Själv tycker jag det e lite skönt att bli av med gammalt strunt när man uppdaterar, e lite som att installera om windows, särskilt som man testar en massa apps, varav många man aldrig använder sedan.