Fråga: Dåliga bilder?

Discussion in 'Sensation - Allmänt' started by kjellson, Feb 26, 2012.

  1. kjellson

    kjellson Youth Droid Medlem

    Joined:
    Aug 24, 2011
    Messages:
    188
    Likes Received:
    7

    MINA ENHETER

    Hejsan! är det bara jag som tycker att kameran i Sensation suger? Bilderna blir väldigt "korniga" och dålig kvalité tycker jag. Länkar en bild så får ni se.

    [​IMG]

    Här har ni en annan bild som jag tycker är bra mycket bättre än den första jag postade..
    [​IMG]

    Vad har ni för inställningar på kameran?
     
  2. antjoh

    antjoh Kid Droid Medlem

    Joined:
    Sep 2, 2009
    Messages:
    77
    Likes Received:
    3

    MINA ENHETER

    Under rätt ljusförhållanden så tycker jag kameran är ganska bra. Den första bilden du bifogat är ganska kompicerad att få till på ett bra sätt till och med för en avancerad kamera. Stora ljusa ytor med mycket skuggor osv.

    Nu är bilderna iofs ganska små till storleken så de kanske ser sämre ut i full storlek?
     
  3. Orfeous

    Orfeous Youth Droid Medlem

    Joined:
    Mar 6, 2010
    Messages:
    223
    Likes Received:
    28

    MINA ENHETER

    Jag fotar mycket med min och tycker det blir riktigt bra kvalité.
    Har du ställt in på 8mpx? Sen får man justera vitbalans och ISO vid olika motiv. Fokus brukar jag köra manuellt med finger på skärmen vid en speciell punkt. Prova rengöra linsen med en mikrofiberduk också. Kan ju vara fingeravtryck där. Dina bilder ser bra ut när min webläsare zoomat ut från bilden men tappar upplösning och skärpa rejält då man tittar på bilderna i normalläge fast inte fullstort. Jag visar nån bild jag tagit