Desire "fryser"

Discussion in 'Desire - Frågor och problem' started by Mathias1, Oct 11, 2010.

  1. Mathias1

    Mathias1 Adult Droid Medlem

    Joined:
    May 5, 2010
    Messages:
    945
    Likes Received:
    13

    MINA ENHETER

    Verkar som att min Desire börjar flippa..
    T.ex så tar det ett antal sekunder innan jag ens får upp WiFi-inställningarna när jag trycker upp den via Switchpro (jag har ställt in att öppna inställningarna) och det kan också ta en stund att bara starta en app.
    Sjukt störande...
    Såg nu att fritt arbetsminne var nere på 26 mb (threshold 24mb)...Jag startade WiFi och kollade en sak på nätet (dock en sida med lite flash, men telefonen reagerade sjukt segt). Stängde ner programmet och WiFi väntade 3 sek så gick den upp till 38mb.

    Två sekunder efter detta skulle jag kolla Usage Statistics och ska byta till "Application name"...då laggar det apa, jag kollar minnet och den kör 92% load och minnet går från 41mb till 28mb.

    Körde också en Internetsida som jag verkligen trodde skulle spräcka telefonen, den hängde i säkert nån minut, inget funkar, varken menyknappen eller backknappen.
    Sen får telefonen spelet och snabbspolar igenom allt jag gjort (tryckt på Home, back och på skärmen ett antal ggr)

    Kör rootat med Modaco, för övrigt.
     
  2. Erlandsson23

    Erlandsson23 Youth Droid Medlem

    Joined:
    Jul 21, 2010
    Messages:
    222
    Likes Received:
    0

    MINA ENHETER

    Använder du setcpu?

    Vilka apps har du aktiva i bakgrunden?

    Vilka var dom senaste programen/spel du installerade på din mobil?
     
  3. Mathias1

    Mathias1 Adult Droid Medlem

    Joined:
    May 5, 2010
    Messages:
    945
    Likes Received:
    13

    MINA ENHETER

    Nej.

    Inte många, bara systemapps.

    Moron test bara.