Nja, man märker lite skillnad på helt släckt skärm och skärmen vid no led, lite som det blir med svärta på en platt-TV. Bakgrundsbelysningen är tänd men övertäckt. Det är väl bara plasmatekniken som drar noll vid svart bakgrund? Sånt finns inte till mobiler. Fast ta inte mina ord för givet, jag har inte pejl på AMOLED-tekniken, men utgår ifrån att det är i stil med LCD.
Att det eventuellt drar batteri på natten om det är aktiverat märker jag inte av, för min rutin är att ladda över natten och då är ju en extern strömkälla inkopplad ändå.. 
Att använda mobilen några minuter drar mer batteri för mig än no led under en dag. Skulle gärna testa BLN men den har aldrig funnits i de kernels jag använt så jag har dragits med no led sen 2.1
Edit: Googlade AMOLED och det funkade visst inte som jag trodde. Nån sorts ljus lyser dock igenom svärtan.
Last edited: Mar 21, 2011