Fråga: Roota sgs2?

Discussion in 'Galaxy S2 - ROM-filer och utveckling' started by Osyx, Oct 16, 2011.

  1. Osyx

    Osyx Kid Droid Medlem

    Joined:
    Oct 6, 2011
    Messages:
    46
    Likes Received:
    18
    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Google Pixel 7 Pro

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Google Pixel 7 Pro
    Telefon 2:
    Apple iPhone 8
    Telefon 3:
    OnePlus 8 Pro
    Är det värt att göra det och installera nya ROMs? Finns det några problem man kan få?

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  2. 007Magnus

    007Magnus Youth Droid Medlem

    Joined:
    Feb 2, 2010
    Messages:
    190
    Likes Received:
    13

    MINA ENHETER

    Beror på vad du vill göra. I stock så är numera 2.3.x väldigt mycket mer användbar än tidigare.
    Men en bra rom kan var bättre på det mesta med bättre batteritid, hastighet, tweakningspotential (överklockning), möjlighet till reklmblockering på en djupare nivå, equalizer på "systemnivå" som kan användas i alla appar mm.

    Det kan uppstå problem med instabila Rommar. Men jag fick också problem efter att updaterat till standard 2.3.5 via Kies. Gjorde inte en factory reset innan(litade tyvärr blint på att samsung hade släppt något som bara var att uppdatera utan reset).

    Fast det går alltid att återgå om det skulle strula.
    Det bästa är att om du gör en rootning först så behåller du alla dina appar och deras inställningar så att du lugnt kan backa upp allt med titanium backup (som kräver root) innan du lägger in en ny rom.
    Och med root så kan du också via Titanium freeza market så att den inte uppdaterar. Dvs om du hatar nya marketen så kan du se till att den gamla ligger instllerard och inte uppdateras omdedelbart.
    Så enbart genom root får du en hel del fördelar!
     
    Osyx likes this.