SMS problem!

Discussion in 'Frågor och support' started by Älganders, Jan 21, 2013.

  1. Älganders

    Älganders Infant Droid Medlem

    Joined:
    Jan 21, 2013
    Messages:
    10
    Likes Received:
    1

    MINA ENHETER

    Har för ett tag sen införskaffat min första android lur efter att ha varit en äpple pojk under många år! Är grymt nöjd med min samsung galaxy s3:a!! :)
    Har dock fått lite problem nu: Har kört med chomp som sms app nästan hela tiden, trivs bra med den. Har inte fått några sms alls sen i torsdags, känndes lite skumt så jag började pilla lite! Efter att jag återställt inställningarna i appar kan jag skicka och ta emot sms med meddelandehanterings appen men kan bara ta emot med chomp, går inte att skicka. Har provat att installera om appen men det hjälper inte!?! Prövade även att installera andra sms appar, samma resultat går bara att ta emot och inte att skicka i dessa!? Förslag?
     
  2. Älganders

    Älganders Infant Droid Medlem

    Joined:
    Jan 21, 2013
    Messages:
    10
    Likes Received:
    1

    MINA ENHETER

    Har löst det! :-)

    Eftersom jag har kört Iphone 5 innan har jag ett nano sim och använder en adapter så det blir ett micro sim. Sim kortet hade hamnat snett i adaptern vilket resulterade i problemet. Konstigt att det gick att smsa med meddelandehanterings appen???