Spelförslag.

Discussion in 'Appförslag och idéer' started by RURAL, May 17, 2011.

  1. RURAL

    RURAL Professional Droid Medlem

    Joined:
    Oct 15, 2010
    Messages:
    2 392
    Likes Received:
    1 294

    MINA ENHETER

    Satt och snurrade på min jordglob och kom på en idé på ett lite mer vuxet spel jag skulle uppskatta.
    Men inspiration från just globen samt en gnutta På Spåret skulle man kunna skapa ett spel som baserar sig på Google Earth, där man ska snurra, zooma och hitta utvalda platser genom rebusar, ledtrådar, bilder och trivia-frågor.
    Man skulle till och med kunna dra det ännu längre med ett "hard"-mode och låta en hitta en speciell koordinat där spelet har gömt en "skatt".

    Poäng kan delas ut med avseende på hur snabb man är och hur många / få ledtrådar man behöver, samt hur exakt nära målet man hamnar.

    Finns detta spel redan vore jag tacksam för en länk! Om det inte finns, visst vore det nåt att pilla ihop?