Den sidan ska generera upplåsningskoder till Blade gratis http://www.nextgenserver.com/calculator/ Har ej testat själv dock. Det finns även koder för många 3G-modem där.
haha, tänkte precis länka till den, verkar dock som att många på MoDaCo forumet har fått samma kod vid upplåsning från NCKCodes som dom fick med kalkylatorn
Fyfan vad dom lärt tjäna då, och herregud vad blåsta folk måste känna sig som köpt därifrån. Tur man inte köpt sig en Blade än
Tja, hade det gått på några hundringar kanske, men nu gick det på en 20a... Och hade tom ej varit så farligt om det var nån hundralapp. Skönt att ha den upplåst med en gång utan nått tjafs. Också extremt tveksam till att de tog koden från detta stället då en gratis onlinetjänst hade poppat upp rätt snabbt på modaco om det ej funnits några andra alternativ.
Jag undrar en sak. Det är nämligen så att jag funderar på att köpa denna mobil när den kommer ut i sverige. Och det jag undrar över är om dessa upplåsningskoder även funkar till att låsa upp mobilen om den är köpt i sverige eller om de barar funkar för att låsa upp mobiler som är köpta i UK. Jag erkänner att jag inte har någon som helst koll på sånt här. Så hoppas ni inte skrattar allt för mycket åt min fråga.
@Filip88: Borde nog kunna funka men eftersom dom inte säljs i Sverige än så är det nog ingen som vet säkert.
Jadå det skall funka. Frågan är ju om telia säljer telefonen med eller utan abonnemang. Hoppas på kontantkort så man kan låsa upp den, men dock inte allt för dyrt.
Inga pengar nej men onödigt att slösa dom på något som du kan få gratis med tanke på att dom tar dom ifrån den sidan...
Självklart har inte påstått något annat. Det jag mena va bara att hade det kostat mig 3$ att få den upplåst hade de kvittat. Men som sagt...
Perfekt att slippa betala den extra tjugan då gå och köp dig två snickers och var stolt över dig själv
Kan bekräfta att denna guiden fungerar kanon. Låste upp två stycken blade i helgen. Sent from my GT-I9000