Talk körde det öppna XMPP-protokollet. Hangouts har helt släppt öppna standarder. Det beklagade den utvecklingsansvarige under I/O men han menade att det var helt nödvändigt för att kunna bygga tjänsten.
Det kan jag hålla med om i feta mängder! Men om den hade det, videosamtal och röst! Och sms. Då hade den varit glimrande! :-) Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
För övrigt har jag inte fått något meddelande om missat videosamtal trots att tjejen ringt upp tre gånger. Inte heller några av hennes bilder har kommit fram. Det gör att hangouts känns väldigt opålitligt. Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
Ok, det var ju hyfsat bra då trots allt antar jag. Då är det bara att hoppas att tillverkarna orkar använda sig av dem
Flera har rapporterat att notifikationer är avstängda när de ser ut att vara påslagna. Kan ni ha råkat ut för det? Gå in i appens inställningar, om du klickar dig in så står det Tyst när menyn tidigare visat t.ex. Hangouts Video som ringsignal.
Jag får notifieringar men lysdioden blinkar inte som den gjorde i talk. Brukar ju ta upp telefon och kolla om lysdioden blinkar. Men det gör inte hangouts. Tycker det var rejält fullt gränssnitt. Alldeles för mycket skit och facebook över det för jag ska gilla det.
En sak som förstör hangouts och för den delen whatsapp mm på android, är ju att push funkar i varierande grad. I dag skrev jag till en på whatsapp och det meddelandet kom enligt utsago fram först sex timmar senare när mottagaren öppnade appen. Uff. Förlorar snart hoppet för plattformen. tptlk
Push tycker jag funkar väldigt bra, oavsett app. Just för Hangouts tycker jag det är riktigt snabbt. Jag sitter vid datorn och får ett meddelande. Lampan på telefonen börjar blinka och en popup på datorn öppnas. Nästan omedelbart efter att jag har tryckt i textfältet på datorn, slutar lampan att blinka.
Tycker Hangouts är mer stabil på att leverera meddelanden inom rimlig tid än Whatsapp. Inte perfekt, men bättre.
Någon mer som noterade uppdateringen till appen Google+ som släpptes igår? Konstigt nog tog den inte bort Messenger, undrar varför. Däremot har den fått en länk till Hangouts i sin menyrad.
Vet inte om det stämmer, men någon skrev någonstans att det beror på att de inte fått till att slå samman konversationer från Messenger med konversationer i Hangouts än.
Låter ju fenomenalt dumt; i sin strävan efter att slå samman alla sina chatttjänster har de skapat ytterligare en..... Länka mig gärna.
Har märkt att det kan vara en fördröjning på 5-10 minuter på vissa inlägg (mellan dator till tele i viloläge). Inte helt ok men inte bedrövligt heller.
Någon som märkt att hangouts håller telefonen vaken när det ligger en obesvarad notification? Har stött på det 2 ggr nu. Nog för att jag ofta svarar direkt men ändå sjukt störigt att telefonen är närmast tömd när jag inte gjort det. Hade aldrig några problem med talk... Skickat från min Nexus 4 via Tapatalk 2
Tycker det är jättedålig kvalité på bilderna man skickar genom Hangouts. Skulle verkligen vilja se mindre komprimerade bilder.
Helt klart en ersättare till alla chat applikationer. En stor fördel är att jag kan chatta från datorn när jag sitter vid den.
Jag vet inte, eftersom jag inte har möjlighet att installera den. Telefonen klagar på att det är för lite minnesutrymme. Ganska dålig design när det handlar om att ersätta en befintlig app. Detsamma gäller även senaste Facebookuppdateringen och några andra appar. Det är lite konstigt, och aningen ologiskt vilka appar som inte går att installera. Andra "stora" appar med mycket funktionalitet är det inga som helst problem med att uppdatera.