Som jag förstår det så har inte en GT 10.1 något fullt stöd för java (jag har ingen själv men en vän till mig behöver lite hjälp). Går det att få bättre javastöd om man rootar och lägger in en custom rom? Isf vilken rom?
Jag har inget bra exempel då sidan som han försöker surfa in på inte är öppen för alla... När man surfar in på den med en dator så startar java platform i bakgrunden. När man surfar in på den via plattan så händer ingenting. Det är alltså inte javascript vi pratar om... det är en viss skillnad
Om det är javaapplets du tänker på så stödjs de inte i Android. Däremot finns tillägg för att stödja Java Platform, Micro Edition/ME. Issue 7884 - android - Java Applet support in browser - Android - An Open Handset Alliance Project - Google Project Hosting
Det är precis JavaApplets jag menar... hade tappat ordet, tack. Jag har inte plattan hos mig för tillfället, men kommer nog att få den imorgon och ska då prova.
Det enda jag kommer på är att installera en relativt komplett GNU/Linux-omgivning som chroot. Och att installera java och en browser i den, sedan visar du den med hjälp av en Android vnc-visarprogram.
Sök efter Linux Installer i Market. Rekommenderar det dock bara till avancerade användare som har bra koll på GNU/Linux. https://market.android.com/details?id=com.galoula.LinuxInstall
Nja, då är nog inte det ett bra alternativ. Dels är inte jag någon direkt stjärna på Linux, men framörallt inte den person som ska använda den heller.