Tänkte göra en liten recension om hur jag bytte min "digitizer" på brosans Defy. Allt började med att han skulle visa att hans telefon var "oförstörbar", han kastar upp den i luften och... den klarar sig. Han kastar en gång till och... den klarar sig inte . Jag erbjöd mig att köpa hans trasiga mobil för en 500-lapp, han gick med på det och den var nu min . Beställde en digitizer på Ebay för 18 $ (tror jag, kollar upp det senare). Jag förväntar mig att sälja den för MINST 1300 kr. Alltså en förväntad vinst på 700 kr. Nerlagd tid: Swedroid; 10 min Utgifter: Telefon -- 500 kr "Digitizer" -- ca 80 kr Totala utgifter: ca 580 kr. Jag kommer antagligen att genomföra bytet imorgon och jag kommer att uppdatera tråden allteftersom arbetet fortskrider.
Bild på den luren med trasiga glaset? Kan du länka till vilken digitizer du köpte? Original eller replica?
4:44 för en $...... Man kan vara nyfiken på var du köper digitizern, men jag är ännu mer nyfiken på var du köper dina Dollar!!!!
Har nu bytt den, gick väldigt bra. Tyvärr så strulade kameran så det blev inga bilder. Det jobbigaste på hela bytet var att skrapa bort limmet från den förra digitizern (tog hela 10 min). Ni får gärna skicka PM om ni själva ska utföra detta och behöver lite hjälp! Min guide som jag följde: Motorola DEFY MB525 replace broken glass part 1 - YouTube Motorola DEFY MB525 replace broken glass part 2 - YouTube Motorola DEFY MB525 replace broken glass part 3 - YouTube DEN ÄR NU TILL SALU!! PM om du vill något!
Tjo! Jag har bytt skärm, efter dessa eminenta instruktioner, men problem har uppstått. Jag kommer inte ens in i luren, när jag slår pin o ska trycka ok så tolkar telefonen det som 7, när jag försöker radera tolkas det som 9. Mellan 789 o Emergency call finns inget. Har backat o gjort om så långt det går, men inte brutit loss limmet. Allting sitter ju tight o kan inte sitta på annat sätt. Förra gången jag gjorde det, för ca ett år sen, gick det fint. Vad kan vara fel? O hur löser jag det?