Jag köpte Nokias qi-laddare DT-900 från netonnet. 349 kostar den där (säljs bara via webben). Den funkar bra och laddar min enhet från 11% till 100% på ungefär 4,5 h, med läderfodral på Eftersom jag mest laddar på natten när jag sover så gör det inget att det tar lite tid. Jag är nöjd!
Tacksam för köpråd, helst skulle jag vilja ha en laddare som underhålls-laddar men samtidigt går väl inte batteriet ner mycket för en läsplatta. Vad tror ni om denna, 3 "coils" http://www.geekbuying.com/item/T300...All-Qi-Compatible-Devices---White-324291.html Edit: den ska klara ladda genom skal. Måste köpa till plugg, är denna optimal? netonnet.se/art/koppla-och-anslut/laddare/vaggladdare/andersson-miniversionwallcharger21/182055.7921/
Tycker qi är bra om natten men när man ska försöka att använda mobilen medans den laddar så är det opraktisk. tycker fortfarande mer om kabel. Men som sagt köpte jag en bara för att använda om natten när jag inte toucher mobilen.
Jag har 2 olika QI laddare från ebay. Den billigaste som ser ut som en rektangulär platta lite större än en telefon bedömer jag som värdelös, det är för svårt att pricka rätt. Jag har även en som är en liten rund platts, heter något med UFO och är mycket bättre (även om det inte är helt lätt att pricka rätt med den lilla runda plattan under N7an) Båda enheterna kostade 100-150kr/st
De QI laddare som säljs på ebay bla (antar att de är från Kina) någon som haft problem med dem? Menar då rent generellt. T.ex om plattan blir för varm, trög laddning m.m.?
Se till att inte använda den medföljande väggadaptern bara. Kinaadaptrar är i regel riktigt usla internt. Det gör brandrisken ordentligt mycket större med kinesiska noname-modeller än med premiummärken.
Jag kör med denna, funkar bra igenom fodralet. http://cdon.se/hemelektronik/nokia/nokia-dt-901-qi-wireless-charging-pillow-by-fatboy-red-p21524111 Sony Z2 and Tapatalk
Denna köpte jag från China. Fungera med mitt läder fodral. http://www.dhgate.com/product/qi-co...ss-inductive/201174747.html#s1-18-7|831151772 Men finns på Ebay också till bättre pris. /G