Tappade min Orange-blade i golvet med resultatet att displayen sprack.. Hade den hela 6 trevliga dagar! Vart får man tag i en ny amoled-display tror ni?
Om jag var i dina skor skulle jag försöka få kontakt med ZTE Sverige och höra. http://www.ztesweden.se/exego.aspx?p_id=301
Var ett enkelt tapp ner i golvet som jag aldrig någonsin råkat ut för att en display gått sönder.. Hade nog grym otur.
Det där med fallskador är lustigt. Ibland kan man tappa sin mobil och det låter som om den borde gått itu, men när man ser på den i efterhand har den inte fått en skråma. Eller så tappar man en sak från bara några decimeter, hör knappt någonting och då har den verkligen gått itu. Det hände ett par kompisar till mig. Från kanske 3 decimeters höjd tappade dem en CD-skiva(ett spel) på en heltäckningsmatta och skivan gick av på mitten. O.o ????????
Shit happens; http://www.androidcentral.com/man-hospitalized-after-droid-screen-explodes-his-ear <-- kanske inte såå relaterat men det visar ju vad som kan hända speciellt med glaset. Dom är gjorde för att tåla en del saker, sen så ibland har man som sagt grym otur. En kompis råkade tappa sin Acer Liquid när han tog den från sängbordet, plockade upp den igen och sprang iväg till jobbet. På vägen dit märkte han att skärmen bara stendött och han hade inte en tanke på att det lilla fallet ens kunde ha skadat den innan. Surt.
Seriöst, det där var bland det sjukaste jag läst på länge. Ska vi sprida rykten nu om att exploderande Droids är vanliga?
Man ser ju vars aftonbladet är inne och surfar för att få nyheter också http://www.prisjakt.nu/pryl/tele/95_han_skadades_av_sin_mobil