Hm, såg den precis: https://market.android.com/details?id=com.viber.voip Finns även en länk på deras egen hemsida på http://viber.com
Från facebook: Viber We're proud to announce the launch of Viber for Android. Check out the story on TechCrunch: TechCrunch | The Wait Is Over: Viber Releases Android App, Boasts 12 Million Active Users techcrunch.com Viber, which lets iPhone users call and send messages to contacts over 3G and WiFi, free of charge, has been teasing its Android app for a while now. Last May, the VoIP startup finally released an Android app in beta, but only to a limited subset of some 50,000 users. Today, they're officially l 36 minutes ago · Share
Äntligen, kul att det nu är på gång. Jag har Viber sedan tidigare men nu har jag sett till så att sambo och några kompisar har laddat hem det. Dock märkte jag en sak på min sambos telefon. När allt är installerat så dyker inga "Viber-kontakter" upp, trots att jag med säkerhet vet att hon har flera i sin telefonbok som faktiskt har Viber (inkl. mig). Det var lätt att lösa, jag skickade en invite från hennes telefon till mig och plötsligt fanns jag där bland hennes viber-kontakter. Men man vill ju inte hålla på och göra det där manuellt, dessutom fungerade det kanonfint för mig första gången. Alla i min telefonbok som hade viber dök upp i "viber-kontaktlistan".
Går det att få bort den lila telefonsymbolen i baren længst uppe? Stør mig på det Edit. Hittade, på instællningar kan man så fint ta bort denna
Har du ens kollat under Settings?! Kolla där så finns ett tydligt alternativ som heter "Show notification icon ". Bocka ur den...
Någon som får det att fungera på ZTE Blade? står i markets web-hemsida att mobilen inte stöds, men undrade om man kan komma runt det. På en annan blade med CM7 kan jag åtminstone installera, men då hör man inget i stället.. Så här står det: Den här appen är inte kompatibel med Tele2 ZTE ZTE-BLADE. Tele2 ZTE ZTE-BLADE Enhetens filter för innehållsklassificering är inte kompatibelt med det här objektet.
Yepp. Scrolla ner så hittade jag den. Låg långt från toppen. edit: Glöm det jag skrev, tapatalk bommade ett antal inlägg så mitt blev lite sent :-)
Orkar inte läsa igenom 9 sidor så ursäkta om den här frågan redan är ställd men... Om någon ringer mig via Viber, måste jag också vara uppkopplad?
Går det att instella denna på en wildfire på något sätt? När jag försöker via market så säger market att den inte är kombatibel... Vad är det som inte är komatibelt?
appen är inte kompatibel med din telefon eller operatör! Sent from my Sony Ericsson Xperia™ phone! Follow My Google+ gplus.to/xperia84
En kompis till mig som också har viber fanns ej med som viber användare på min kontakt lista.. Tog en stund men till slut så upptäckte jag att hans nummer var sparat internationellt format 4670XXXXXX resultatet blev då att viber ej kände igen telefon nummret.. Efter att ha ändra till 070 så fungerade allting som det skulle.. Så ett tips är att kolla telefonboken ifall ni har några nummer sparade med landskod
Jag nästan samma problem. Min viber hittar inga kontakter under viber contacts och jag har alla i 070-format. Jag vet att minst en eller två av mina kontakter har viber installerat.
Synd för jag behöver ha mina nummer med internationella formatet. Brukar trycka i simkort från andra länder när jag reser och då funkar det ju inte att ha 070 :\ Dåligt viber!!
Jag undrar om inte detta beror på hur man registrerat sig i viber, man kan nämligen rega sig som 070xxx eller 70xxx, under betan så efter jag flashade om en rom så råkade jag skriva 70xxx och då kom nämligen min gamla telefon nr upp som viber kontakt, dvs 070xxx nret.
Vid en ominstallation så löste det sig Är det någon med Tele2 och medium-datapaketet (1 GB, 59 kr/mån) som aktivt ringer via 3G mycket. Står ju nämligen att det inte tillåts där, tänkte bara kolla hur det fungerar för er. Bryr mig inte nämnvärt om kontakterna i Sverige men har min bror i Ungern och vore trevligt att kunna ringa honom lite oftare och han har en iphone med viber installerat