Separera namn med ett kommatecken.
Har suttit och jämfört lite mellan kordinaterna på telefonen och kartorna på eniro, och det skiljer inget mellan dem tex. WGS84 N 62° 35.961', E...
Nja den delar upp kartorna i rader och kolumner och döper dem därefter, tex västernorrland 000_001. rad 0 och kolumn 1, vet man på ett ungefär...
Gröna kartan är uppdelad på Län, och vad jag kan se av det lilla jag provat dem hitills väldigt lite avvikelse. Är det bättre att välja WGS84 i...
Verkar bli någolunda rätt! Konverterade en sverigekarta som jag hade som RIK fil, men den fungerade inte särskilt bra, missar med ganska många...
Har nu äntligen fått till det, verkar fungera det lilla jag provat nu! Konverterade filerna med shapeup till Jpeg/tfw, döpte om dessa til...
Känns som om du hoppat över ett steg i guiden, man måste väl använda OziExplorer också? Jag kan inte öppna Jpg/Jgw filer i img2ozf men däremot...
Totalfel, får inte upp några vettiga kordinater när jag har kartan öppnad i Ozi Explorer heller, jämfört med kordinaterna i tex. Eniros kartor.
Tack för all hjälp! Har nu konverterat en karta och öppnat den i OruxMaps på mobilen också, men det verkar som om det blir något strul med...
Ok! Nu har jag konverterat kartan i RIK format till en JPEG och en TFW fil. Har sedan döpt om dessa till JPG & JGW. Men hur konverterar jag...
Jag får inte upp jgw som alternativ när jag ska konvertera kartor med ShapeUp RIK converter. Bara olika bildformat bmp, jpg mm.