Jag har skaffat ett Copter Displayskydd och undrar nu - Ifall min telefon blir dränkt i vatten, släpper sprayen då? Jag har inte planerat att bada med den, men jag undrar ifall jag kan skölja av den någon gång då och då. Tacksam för svar.
Sprayen har ingenting med hur den sitter fast utan hjälper bara till att få fast det rätt. Man kan också ta bort skyddet och sätta dit det igen. Länk nedan har videon för hur man applicerar skyddet samt hur man tar bort, tvättar och applicerar igen. http://copter.se/screenprotector/user-manual/
Hur vidare den släpper vet jag inte. Men skyddet går att sätta tillbaks ifall du har spray kvar. Tog av och tvättade mitt skydd en gång för att sedan sätta tillbaks det!
Finns ingen anledning att skölja av skyddet. Då kommer du utsätta telefonen för fukt fler gånger än nödvändigt. Har haft Copter på telefoner under många år och bara behövt tvätta av skyddet om det hamnat helt och helvete och blivit fullt med katthår. När det är avsköljt har jag satt dit det en gång för alla och aldrig tagit bort det. När det väl sitter på är det ju bara att tvätta av utsidan. Jag brukar ta lite ytsprit på kökspapper och torka rent.
Okej, men min telefon är vattentät Tack i alla fall. Skickat från min Sony Xperia Acro S via Tapatalk 2
Hehe sköljer du av hela telefonen kan jag inte tänka mig att det kan komma in vatten under skyddet om det sitter som det skall, såvida du spolar försiktigt med kranen och inte drar på full fräs iaf...
Jag har också vattentäta telefoner Sony Go (till barnen) men skulle ändå inte spola dem under kranen. Om ett av uttagslocken råkat öppnas så blir ju telefonen vattenskadad.
Min mor har en Xperia GO, och om jag ska vara ärlig så känns dess lock betydligt mindre vattentäta än mina Jag har spolat av den flera gånger och jag är ändå en person som är extremt rädd för att allt möjligt ska hända med min telefon. Det känns ganska säkert.
Det var tydligen ett Copter Privacyskydd jag hade köpt, har någon här någon tidigare erfarenhet av en sådan modell? Försvinner striporna på skärmen när vätskan torkat? Jag menar de diagonala små striporna som syns ganska väl när skyddet är nyligt applicerat.
vill bara informera dig om att mycket av glasets känsla försvinner med detta skydd, vilket inte passar alla. Det blir mer utav en gummiyta. Jag körde med copter ett tag, men blev så less på det att jag bytte till ett billigt ebayskydd..
Jag tror att du tänker på Invisible Shield. Copter blir väldigt glaslikt. Skickat från min Sony Xperia Acro S via Tapatalk 2
Copter har blivit bättre sista året, om man inte har provat sista varianten så skiljer det en del om man jämför med tex förra året. Skyddet jag köpte till SGSII förra året vad mera gummi än skyddet jag köpte till min HOX.
jag har sköljt av min under kranen flera gånger och om det är ordentligt stängt så råkar det inte öppnas bara sådär,
Fast garantin täcker inte fuktskador och enligt villkoren får man inte utsätta dem för väta. Om du doppar den i vatten så gäller inte garantin. Rätt dumt att riskera det bara för att de "ska" klara det. Min man hade en klassad telefon med liknande luckor, en av dem öppnade sig för hans ring fastnade i den när han tvättade den under kranen. Har nog aldrig skitat ner en telefon så pass att den måste tvättas under kranen Fast med Go är det ju iallafall inga stora pengar om den pajar.
Tackar för den infon! Har inte hunnit beställa ännu, har kört med billigare skydd innan & det har funkat helt ok, får se om man kan testa på någon telefon innan kanske