Smaskigt!! Någon person som har lite mera inside info om vad detta innebär ? Kommer det enbart vara till tabs osv ?
vem säger att det har något som helst att göra med x10? OT: jag vet ingenting om 3.0 typ.. ;p bara att det låter smaskigt!
Förstår inte var alla får informationen angående att 3.0 endast är till tablets? Nej, 3.0 är inte endast för tablets. Fortfarande samma android i bakgrunden. Och ja 3.0 kommer till telefonen.
"Android 3.0 is a new version of the Android platform that is specifically optimized for devices with larger screen sizes, particularly tablets." http://developer.android.com/sdk/android-3.0-highlights.html Det är nog lätt att tolka som att 3.0 är åtminstone mest lämplig för tablets.
Ja, men android är lika bra om inte bättre för mobilaenheter. 3.0 är första versionen som man har haft tablettänket med. Det betyder inte att den inte är kompitabel med mobiler
3.0 är som sagt den första android-versionen som är optimerad för tablets, ta gmail-appen tillexempel, den har inkorgen på vänstra sidan av skärmen och visar mail på högra sidan och detta klarar tidigare versioner inte av. Men sen är det inte sagt att det inte kommer en version som är optimerad till telefoner, precis som vanligt.
Missat intervjun som engadget hade men en google anställd. Tyckte jag hörde att honeycomb även kommer till mobilen.
Som jag fattade slår dom ju på hårt med att till och med köra samma gmail app för tablets som telefoner som presenterar olika ui beroende på skärmytan. Målet är väll att de flesta apps ska ha en liten ui design och en större.
Det kommer komma till telefoner, däremot kommer den kanske inte ha alla smaskiga nya homescreenfunktioner. http://www.engadget.com/2011/01/28/android-3-0-honeycomb-emulator-has-traces-of-smartphone-support/
Var nog lite otydlig här, men med detta menade jag självklart att det förmodligen kommer en version optimerad för telefoner.