Hallå! Såg på Androids facebooksida att Android 4.4 kommer att heta Android KitKat Vad tror vi om detta? http://www.android.com/kitkat/
Framförallt undrar jag vad "available for everyone" innebär? Kommer det bli mer optimerat för PC:s? Eller kommer man enklare kunna installera det på andra maskiner än vad som redan är möjligt idag?
Lite löjligt namnval. Nästan som att de fick slut på de oerhört "genomtänkta" kaknamnidéerna å snodde ett varumärkesnamn istället. Gissar på att Android 4.5 blir Snickers å 4.6 Twix. Om det fortsätter så här vill säga. Sent from my iPad using Tapatalk - now Free
Om de nu ändå skall börja använda kända varumärken så blir väl nästa version Laphroaig? Det är väl en dessert? Skickat från min Nexus 4 med Tapatalk 4
Jag undrar hur mycket pengar dom tjänade på detta Intressant att det står tillgänglig för alla som du säger. Såg inte ens det ! Skickat ifrån min Samsung Galaxy MEGA
Jag gissar på att Key Lime Pie som det ryktades om innan blev lite långt eller "svårt att säga" så de fick väl hitta något enklare! Sen kan det självklart ha med "sponsring" att göra Men man blir lite fundersam över "Available for everybody". Det skulle vara riktigt nice ifall Alla kunde uppdatera till det så kallade KitKat! Alltså oavsett ålder på din telefon! KiKat droiden ser ganska trevlig ut iaf
Kommer den där android-kitkat:en gå att köpa i sverige tro? För övrigt ett ganska trevligt namn på nästa version. Och lite roligt att google lyckades överraska oss.
från nestles sida: To mark the release of Android KitKat, more than 50 million specially branded KitKat bars will be available in 19 countries including Australia, Brazil, Germany, India, Japan, Dubai, Russia, the United Kingdom and the United States. det är bara 9 länder i listan... så hoppet är ju inte ute
Diskuterades ju tidigare om att Key Lime pie skulle kräva mindre resurser. Så jag gissar att det betyder att KitKat (som det nu heter) ska kunna köras på klenare hårdvara. "Android 5.0 will be an optimized OS and will run well even on devices with 512 MB of RAM." "Android 5.0 Key Lime Pie is scheduled to release in the late October timeframe." Källa: http://vr-zone.com/articles/exclusiveandroid-5-0-to-come-in-late-october-will-be-well-optimized/36950.html
En stor gissning är billigare telefoner, dvs klenare prestanda. För att kunna fånga de mångmiljontals kunder som finns i U-länder och inte har råd att köpa en HTC One etc. Jag funderade också lite om pengar har bytt händer men det är två giganter som samarbetar så då är det nog ganska lugnt på den fronten. De får både med sig positiv och negativ PR från den andra parten. Känns lite märkligt från Googles sida, mer än Nestlés - eget tycke.
Ja, det borde ju inte bli någon "mega" uppdatering eftersom att det fortfarande är på 4.X Kanske bara är att det kan köras på klenare enheter. Undra hur man ska göra då om man ska ha in 4.4 på en säg typ Xperia miro eller något. Sony kommer ju knappast att utveckla 4.4 för den. Tror att 4.0 var den sista uppdateringen. Ska man typ flasha in uppdateringen själv om det ens går? Detta är ju inget för gemene man heller isåfall.
Kanske inte en mega uppdatering men ändå tror jag det blir en större uppdatering då dom byter namn från jelly bean till kitkat.
Du har nog rätt. Det var samma med uppdateringen till jelly bean. En 0.1 uppdatering men en väldigt trevlig sådan. Hoppas att det gamla ryktet gällande project roadrunner stämmer! Att dom jobbar på att förbättra batteritiden markant.
roadrunner var ju bara bluff, en kille erkände att han hittat på alltihop etc. tror det skrevs om på swedroid at the time.