evertiq.se :: Elektronikproduktion - Anovo varslar verkar som våra telefoner snart hamnar i utlandet för reparation?
Det svåra är ju att avgöra om det blir bättre av att skicka den utomlands eller ej. Bara hanteringen av telefonen gör ju att reparationstiden ökar då den ska skickas tur och retur långtbortistan eller vart det nu blir. Självklart hoppas jag på förbättring,förbättringspotentialen är ju enorm på det på det här området eftersom Anovo nästan alltid gör nya fel vid reparation.
Nope. Jag skickade iväg min gamla HTC Hero till England och fick tillbaka den på en vecka i lagat skick i måndags. Vem behöver Anovo när det finns alternativa ställen?
Alltid trist när företag i Sverige varslar. Synd att det inte satsade på anställda och anläggningar så de kunde behålla kontrakten och gett oss konsumenter bra service.
Som Gus säger, synd att ett svenskt företag varslar, aldrig kul när någon förlorar sitt jobb. Sen att vi kommer behöva använda ett utländskt företag istället lär ju inte göra någon skillnad. Det gick exakt 26 dagar från det att jag skickade in min telefon, till dess att jag fick samtalet från Anovo och informationen om att den var fuktskadad. Att posten kommer ta 1-2 dagar längre till utlandet stör inte mig alls, då har de fortfarande 20+ dagar på sig innan de blir sämre än Anovo.
Kul! Utomlands! Nu kan man ju lika gärna kontakta t.ex. Samsungs huvudkontor direkt istället. Om en telefon tar 3 veckor att laga NU så lär det ju dröja från och med nu.
Visst, tråkigt OM det kommer ta längre tid. Något jag antar att det kommer att göra som de flesta här. Det jag funderar över är om detta är enbart för att de är för dyra och tillverkare har valt att använda andra kunder eller om ägarna helt enkelt vill öka förtjänsten genom att sänka sin arbetskostnad. För det känns inte direkt som de som styr över Anovo bryr sig om slutkonsumenten utan enbart bryr sig om förtjänst. Antar att det är anledningen till att det finns så extremt många skräckexempel och nästan varenda person har negativa upplevelser pga Anovo.