Apples dagar på tabletmarknaden är räknade

Diskussion i 'Allmänt' startad av Eos95, 9 mar 2011.

  1. Eos95

    Eos95 Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    26 jul 2010
    Inlägg:
    1 884
    Mottagna gillanden:
    125
    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Sony Compact z5

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Sony Compact z5
    Platta:
    Nexus 7
    Info:
    (1gn)
    Övrigt:
    Microsoft surface 1,
    finns en liten artikel på feber.se
    jag tror det kommer bli som med datorer...
    vad tror ni?
     
  2. lono

    lono Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    15 okt 2010
    Inlägg:
    872
    Mottagna gillanden:
    88

    MINA ENHETER

    Intressant analogi med PC vs mac på 80talet. Men det är en helt annan situation nu. Apple har ju typ hela tabletmarknaden för sig själva, superstarkt varumärke(var ju inte direkt stora på 80talet) och väl beprövat och populärt ekosystem. Android må go om Apple någon dag(fast inte i år som det ser ut med de andoirtablets som presenterats och priserna) men tror Apple, appstore etc kommer vara starka ändå.
    Och det säger jag som hatar Apple och deras strategier.
    Å andra sidan tycker jag tablets är meningslösa med, köper hellre en smidig netbook eller laptop, så vad vet jag. :P
     
  3. Vispen74

    Vispen74 Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    8 jan 2010
    Inlägg:
    1 089
    Mottagna gillanden:
    382

    MINA ENHETER

    Tycker också att man kan dra tydliga paralleller med Mac på 80-talet. Superbra produkt från början (jfr iPhone), men total inlåsning gjorde att när konkurrenten microsoft (jfr Google) kom ikapp med sitt operativsystem, Windows 3 (jfr Android), som var öppen att köra på vilken PC som helst oavsett tillverkare (jfr Apple kontra samtliga andra telefontillverkare), så hade den inlåsta diktator-kontrollerade Macen inte en chans.

    Känns som exakt samma resa en gång till.

    Om jag minns rätt släppte Apple till sist sitt operativsystem med möjlighet att installera det på andra datorer, men det var som ett sista desperat försök att komma igen, alldeles för långt efter att tåget redan lämnat stationen, och microsoft har sedan dess lyckas behålla sin ledande ställning på PC-marknaden.
     
  4. Reconnnn

    Reconnnn Professional Droid Hedersmedlem

    Blev medlem:
    9 mar 2010
    Inlägg:
    2 809
    Mottagna gillanden:
    263

    MINA ENHETER

    Vore ju lite lustigt om det vore Android 3.0 då som för Apple att tappa så som de gjorde mot Microsoft och Windows 3. Säger bara en sak i så fall 3 generationer sen klarar inte apple det mer :P
     
  5. Sneaky

    Sneaky Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    15 jun 2010
    Inlägg:
    833
    Mottagna gillanden:
    78

    MINA ENHETER

    Ledsen att behöva säga det, men så länge androidtillverkarna inte kan prestera en platta som ger samma fina användarupplevelse som iPad , fast med ett billigare, öppet system, kommer Apple att krossa dem. Androids största konkurrensfördel har varit prisvärdheten. Inser faktiskt inte varför det inte går att få fram en ok androidtablet för 2000 spänn, när de kan lyckas med samma sak på telefonsidan. Om de bara kunde inse att iPad har kassa specs för att enheten blir billigare då, och fotfarande funkar. Man kan ju inte vänta sig att folk ska betala mer för tablets utan ekosystem. Nej, den här ronden går tyvärr till Apple, och så länge androidtillverkarna konkurrerar med specs snarare än pris kommer de fortsätta vara knockade.
     
    Last edited: 10 mar 2011
  6. Cervantes

    Cervantes Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    28 dec 2009
    Inlägg:
    146
    Mottagna gillanden:
    14

    MINA ENHETER

    Som många andra sagt, apples inlåsta system funkar rätt bra på ipad om man använder den som det är tänkt. Sen kan vi ju titta på priset. Nu när iPad 2 kommer är ju ettan väldigt billig i jämförelse med android tabletterna som ligger på över 7000.- om man inte vill ha galaxy tab som är betydligt mindre. Tror android utmanarna har stirrat sig blinda på att ha en bra spec och tror att folk tänker betala för det. Apple lever istället på sitt goda rykte och släpper en väldigt bra produkt som i jämförelse faktiskt är billig.
     
  7. holck

    holck Android Apprentice Medlem

    Blev medlem:
    2 aug 2010
    Inlägg:
    4 504
    Mottagna gillanden:
    513
    Operatör:
    Tre
    Telefon:
    Pixel 6 Pro

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre
    Telefon:
    Pixel 6 Pro
    ROM:
    Default
    Telefon 2:
    Galaxy Watch 4 LTE
    ROM:
    Default
    Fick en iPad 64GB med 3G av firman som present.

    Skittrevlig mojäng... när man kör apparna.
    I OS:et är det så kopiöst tråkigt.

    Inställningsmöjlighet: Brightness, bakgrund och volym - ungefär.
    Resten är bara appar.

    Jag vill ha en välkomstskärm med senaste infon av det som intresserar mig..
    Inte bara en hög ikoner slängt till mig i ansiktet.

    My cents.

    // A
     
    otto, Dirk Diggler och Eos95 gillar detta.
  8. Sneaky

    Sneaky Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    15 jun 2010
    Inlägg:
    833
    Mottagna gillanden:
    78

    MINA ENHETER

    Jo. Fast vad gör man med en tablet egentligen? Man ser på film. Surfar. Läser en bok i sängen. Spelar Angry Birds. Klart Android har en massa fördelar IOS inte har, men de flesta saknar dem inte, bara det ovanstående funkar. Och man behöver ingen fetingspec för det.

    Jag menar, vem tusan videochattar med en tablet? Varför sätta in en 2MP-kamera och en 5 MP-kamera. Varför sätta in ett 3g-modem som höjer priset med 700 kr. Hoppas Huawei eller ZTE kommer till insikt och släpper något billigt som liknar Nook Color, fast med Honeycomb.
     
  9. TFeldt

    TFeldt Baby Droid Medlem

    Blev medlem:
    11 aug 2010
    Inlägg:
    26
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Jag skulle vilja påstå att det är väldigt enkelt, om man är på topp finns det enbart en väg att gå och det är nedåt. Visst, du kan ligga kvar på toppen ett tag men det är oundvikligt att du blir nedknuffad till slut. Detta är sant för alla affärsområden och alla fält i en marknadsekonomi, det är enbart under drastiskt socialistiska värderingar som ett slutet företag kan ligga kvar som marknadsledare för all framtid (tack vare sanktioner från staten).

    Liknelsen med apple på 80-talet är snarlik, men detta går långt utanför ett enskilt företag. Det -finns- företag som lyckats placera sig som marknadsledare och fortsätter hålla positionen än idag, Coca Cola är ett exempel, men de är få. Listan på antalet som försökt och misslyckats är gigantisk, apple tillhör den från deras tidigare försök. Mitt eget favoritföretag Commodore försökte roffa åt sig själva hela hårdvarukakan, och misslyckades precis som alla andra som eftersträvat denna taktik.

    Det hela kokar ned till en punkt; det är apple mot resten av världen. Alla går efter att bli marknadsledare, det är oundvikligt att apple tappar positionen till slut. Frågan är väl om det spelar apple någon roll, de frodas på datormarknaden trots deras smala (rent procentuellt) användarbas. Vem det än är som har ledarplatsen kämpar mot resten av världen, vem som ligger tvåa är betydligt mindre intressant. Är det någon som bryr sig om htc eller samsung ligger på fjärde respektive femte plats eller vice versa?
     
  10. Trexgbg

    Trexgbg Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    21 okt 2009
    Inlägg:
    497
    Mottagna gillanden:
    75
    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Xiaomi mi 10t Pro

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Xiaomi mi 10t Pro
    ROM:
    Orginal
    Telefon 2:
    Xiaomi mix2s
    ROM:
    Orginal
    Ursäkta mig!! Vadå inte saknar det! Det är ju det som är hela grejen!

    Det är det som är skillnaden mellan android och Ios, det är därför jag och många andra gillar Android framför Ios! Så kom inte och säg att det är onödigt!

    Jag skulle ALDRIG köpa en Ipad just på grund av alla dessa saknade funktioner, och jag tror att många Android användare skulle hålla med mig.

    På min Galaxy tab använder jag dagligen, 3G, GPS, Kamera, widgetar. Vad jag sällan gör är spela och läsa böcker även om jag gör det ibland.

    Andra saker jag gör med den är styr belysning hemma, tvn, övervakningen på sommarstället via IPkameror, osv.

    Så att påstå att funktioner som 3G och widgets är onödiga är att idiotförklara de flesta på detta forumet.
     
  11. Trexgbg

    Trexgbg Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    21 okt 2009
    Inlägg:
    497
    Mottagna gillanden:
    75
    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Xiaomi mi 10t Pro

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Xiaomi mi 10t Pro
    ROM:
    Orginal
    Telefon 2:
    Xiaomi mix2s
    ROM:
    Orginal
    Håller fullständigt med!
     
  12. Trexgbg

    Trexgbg Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    21 okt 2009
    Inlägg:
    497
    Mottagna gillanden:
    75
    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Xiaomi mi 10t Pro

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Xiaomi mi 10t Pro
    ROM:
    Orginal
    Telefon 2:
    Xiaomi mix2s
    ROM:
    Orginal
    Jag håller med om det mesta i detta synnerligen tänkvärda inlägg.

    För ett par år sen var det inte många som trodde på tablets och vad dom kan användas till vilket börjar ändras. Det börjar finnas ett intresse från många som inte vet vad apple eller android är för nåt. I och med att en marknad skapas där polariseringen mellan olika fantaster från olika läger inte styr utan behovet från konsumenter kommer marknaden att växa åt alla håll.

    Marknaden kommer mer och mer ställa kraven på utvecklingen och inte tillverkarna. Ett exempel på detta är att Ios4.3 har Wifi tethering, något som enligt Apple var onödigt men som nu har kommit pga att allt fler konsumenter har krävt det. Android 3.0 har kommit för att konsumenterna inte uppskattade 2.2 på tablets.

    Utvecklingen går framåt och det som var igår kommer inte att vara imorgon...
     
  13. toxic76

    toxic76 Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    26 jan 2011
    Inlägg:
    737
    Mottagna gillanden:
    65
    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Honor 10

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Honor 10
    Telefon 2:
    Honor 8 lite
    Telefon 3:
    Huawei Nexus 6p
    Platta:
    Lenovo tab2
    Under 80 talet så var det nog mera amiga vs atari st
    varken pc eller apple inriktade sig på privat personer på den
    tiden. Microsoft var före apple med att locka allmänheten precis som apple var först med surf plattor.. Så länge folk vågar testa på annat än apples produkter så finns det fler som upptäcker fördelarna med android 3.0
     
  14. Sneaky

    Sneaky Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    15 jun 2010
    Inlägg:
    833
    Mottagna gillanden:
    78

    MINA ENHETER


    Nyckelordet här var "de flesta". Det är rätt uppenbart att du är en teknikentusiast som är kunnigare än gemene man, och som sådan är du en del av en nischmarknad, inte en massmarknad. Självklart använder man teknik på olika sätt. Jag tror dock inte iPad skulle vara så populär om det var så att de flesta hade dina behov och kunskaper.

    Det handlar inte om att det ena eller det andra sättet att använda teknik skulle vara sämre. Jag pratar bara om vad som säljer mest tablets.
     
  15. Caspar235

    Caspar235 Baby Droid Medlem

    Blev medlem:
    11 jan 2011
    Inlägg:
    16
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Har en Archos 101 IT och den är bra men när den går sönder tänker jag köpa Ipad för att den är mycket bättre. android har 100 appar anpassade för teblets medans Ipad har 65.000 appar anpassade för sig.
     
  16. io53

    io53 Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    2 okt 2010
    Inlägg:
    815
    Mottagna gillanden:
    58

    MINA ENHETER

    Android/windows kommer att gå om apple på tablet-marknaden, dock tror jag det kommer att ta många många år ännu om det inte händer något drastiskt. Visst är det roligt att ha den senaste informationen på hemskärmen, men det har man ju telefonen till. Det är knappast många om har de nyaste väderrapporterna på deras dators skrivbord iaf.
     
  17. Dirk Diggler

    Dirk Diggler Android Medlem

    Blev medlem:
    12 jan 2010
    Inlägg:
    6 414
    Mottagna gillanden:
    523

    MINA ENHETER

    Då kan man ju fråga sig varför man inte har det. Hur många går inte in på tv4vadret.se när de startar sin browser? Eller tittar på TV:n bara för att se vädret?

    Anledningen till varför folk inte har det upplagt på sitt skrivbord är på grund av att datorn inte är byggd på det viset. Skulle man däremot göra så att det blir enkelt att visa vädret skulle flera haft det.

    Jag, i Windows 7, har det t.ex. Se bild nedan. Svinigt smidigt!
     
  18. DreamHawk

    DreamHawk Android Medlem

    Blev medlem:
    28 maj 2010
    Inlägg:
    6 064
    Mottagna gillanden:
    419
    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    iPhone 7

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    iPhone 7
    ROM:
    IOS11
    Telefon 2:
    Google Galaxy Nexus
    ROM:
    LineageOS
    Dirk, vilken bild?

    Jag tror att Android kommer ha SVÅRT att komma in på Tablet-marknaden. Det känns som att, Motorola och Samsung, bara skapar en tablet, trycker i android och sen bara släpper den för försäljning, vilka är då kunderna? Jo de som aktivt söker och vill ha en tablet med Android.

    Vad gör Apple? Den 24e mars eller vad det var, skulle de skeppa ut iPad2 till flera länder på detta jordklot, alltså skeppa ut, alla avtal är redan klara, det är bara för kunder att hitta närmaste apple-butik och köpa en.

    Sen fortfarande, Alla vet vad apple är, alla vet att de gör skit som håller och som "alla" vill ha.
    Om Android någonsin skapar en sådan tablet som kan matcha iPad i pris och prestanda, så får de fan lägga ner pengar på att marknadsföra skiten med.

    Allt fler och fler kommuner och skolor skaffar iPad för att spara in pengar på papper. Det är där Android ska ta sig in och roffa åt sig utrymme... Tills dess kommer det bara vara 10% nördar + alternativa som skaffar sig en Android-tablet... Medans resterande 90% businessfolk, förskolor, kommuner, apple fanboys och diverse fjortisar, skaffar sig en iPad.
     
  19. infexis

    infexis Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    10 feb 2010
    Inlägg:
    1 541
    Mottagna gillanden:
    78

    MINA ENHETER

    Om vi nu ser lite logiskt på saken..
    Smartphones och Tablets handlar ju trots allt mest om applikationer och spel och media, eller hur?
    Apple har en stadig grund som växer till sig oändligt stor och DET kan ingen annan slå!
    Vad gäller själva OS är det inte ens värt att diskutera saken, Android FTW! :D

    Att jämföra de två är ju rätt meningslöst.. ta till exempel Ubuntu (eller någon annan Linux distro) och jämför det med Windows.. många tycker säkert att Ubuntu är mycket bättre (ungefär samma fördelar som Android) men det är inte lika standardiserat som Windows.. alla de bästa program och spel finns ju till Windows eller hur? Själv föredrar jag Ubuntu framför Windows.. men inse faktan att det blir rätt lame utan de grymmaste programmen och spelen..även om motsvarigheten oftast finns.
    Det är EXAKT samma sak med Android..
     
    Last edited: 11 mar 2011
  20. Trexgbg

    Trexgbg Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    21 okt 2009
    Inlägg:
    497
    Mottagna gillanden:
    75
    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Xiaomi mi 10t Pro

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Xiaomi mi 10t Pro
    ROM:
    Orginal
    Telefon 2:
    Xiaomi mix2s
    ROM:
    Orginal
    Hej du!

    Att android ligger efter rent marknadsmässigt kan man nog vara överens om och att den målgrupp som du nämner är den del som växer mest är också Androids fördel på lång sikt.

    Skolor och kommuner kommer inte att vilja betala den merkostnad som Apple på sikt kommer att kosta med dess prismodell. Eftersom Apple har som mål att kunna ta betalt för mertjänster och även stoppa sådana tjänster som går emot Apples långsiktiga mål.

    Jag ser däremot framför mig Tablets som är customiserade för just en viss skola eller en viss kommun med specifika widgets och appar som är anpassade för just den kommunens/tjänstemannens/elevens behov. Detta är i dagsläget inte möjligt på en Ipad men däremot på en Android tablet.

    Tänk dig själv att vara elev där en widget enkelt talar om schemat och vilket klassrum som är aktuellt och du får denna information direkt utan att trycka på en app. Om läraren blir sjuk och annat händer så kommer detta upp direkt utan att man behöver läsa mail osv.
    Möjligheten i Android 3.0 att kunna ha flera program igång samtidigt och kunna jobba i olika program samtidigt och även kunna ha "snapshots" tillgängliga är också bra om man tex är politiker och samtidigt ska ha koll på agenda, skriva egna kommentarer, osv.

    IT avdelningar gillar att kunna ha koll på saker vilket numera (snart) kan göras på Android i större utsträckning än på Ios via remote management.

    Möjligheterna med Android är större än på Ios på lång sikt enligt min åsikt. Däremot kommer det säkert ta ett bra tag innan Android tablets kommer att gå om Ipad. Det kommer dock inte att vara pga dess överlägsna funktion utan på vad gemene man känner till och där är Ipad ännu så länge nr1 och där är vi helt överens.