Bästa ROM för spel (läs angry birds)

Diskussion i 'Blade' startad av dweebling, 10 jan 2011.

  1. dweebling

    dweebling Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    9 dec 2010
    Inlägg:
    1 557
    Mottagna gillanden:
    204
    Operatör:
    Vimla
    Telefon:
    Samsung S 20

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Vimla
    Telefon:
    Samsung S 20
    Platta:
    Samsung Tab S 10.5
    Om ngn vecka har dottern friidrottstävling och kommer säkert då tjäna ihop tillräckligt för att hon ska köpa min Blade, vilket jag lovade henne i ett svagt ögonblick.

    Hon gillar ju angry birds men det laggar ju en del på svårare banor och efter en systemåtersställning och återinstallation så har den låst sig oftare och oftare. Reklamen dyker heller inte upp i ngn av varianterna.

    Om jag lyckas hitta en villig ROM-fadder :innocent: så tänkte jag försöka mig på root/rom byte när hon ska ta över den OM det kan tänkas förbättra Angry Birds-prestandan. Men frågan är om det är ngn ROM man ska undvika/välja när det gäller Angry Birds.

    Tackar och bugar för ev hjälp
     
  2. Wang

    Wang Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    1 jan 2011
    Inlägg:
    78
    Mottagna gillanden:
    1

    MINA ENHETER

    Är precis som du ganska ny till root/custom ROM och allt var det är. Men pröva "kallt_kaffes" romar. De är stabila, pålitliga och uppdateras ofta. Kanske pröva på överklockning också. Kallt_kaffe är inne på forumet ganska ofta och svarar snabbt på frågor. Nybörjarde bör läsa denna tråd som redan har länkats så många gånger:
    http://android.modaco.com/content/z...odaco-custom-rom-from-scratch-and-other-roms/
     
  3. dweebling

    dweebling Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    9 dec 2010
    Inlägg:
    1 557
    Mottagna gillanden:
    204
    Operatör:
    Vimla
    Telefon:
    Samsung S 20

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Vimla
    Telefon:
    Samsung S 20
    Platta:
    Samsung Tab S 10.5
    Jag försökte fråga om vilken av de tre root programmen man ska välja... som sandstroem har länkat till isin guide.
    Ena är ju beta och läste i tråden att den ej fungerade med blade.
    Jag har läst ett par olika guider och när det hänvisas till olika program/tillvägagångsätt blir jag lite mera avvaktande. Inte för att jag är fattig med roligare saker än att köpa en ny blade pga brickning finns det ju att göra med 1700kr..
    De som är inne i flash/rootnings snacket tycker säkert de är självklara men för nybörjade är de rätt meckigt att veta vad man ska följa.

    Jag funderar mest på kallt_kaffes jellyfish men det är ju ett par veckor kvar till jag måste ge upp den så det hinner ju komma fler realeaser.

    Men är det värt besväret. Har ngn som provat jellyfish lust att berätta om angrybirds går smidigare/låser sig mindre.
     
  4. Wang

    Wang Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    1 jan 2011
    Inlägg:
    78
    Mottagna gillanden:
    1

    MINA ENHETER

    Uppfattade som om vilken ROM du skulle välja - "frågan är om de är ngn ROM man ska undvika/välja...."
    Har själv inte läst sanstorms guide, tydligen var det inte nödvändigt. Har bara förlitat mig på guiden som jag länkade och har aldrig haft någon erfarenhet av programmering.

    Till dina frågor:
    Jag använde "super user" för att rota min telefon. Uttrag ur guiden:
    You can ADD Super User (root your device) by downloading and installing a special APK.

    Info here


    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=747598
    http://blog.23corner.com/tag/universalandroot/
    http://blog.23corner.com/2010/08/30/univer...ta-5/#more-4077



    Download
    http://bit.ly/9wAKC5



    Angrybirds:
    Har endast spelat ett par få banor, 8-10, so far, so good.
     
  5. dweebling

    dweebling Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    9 dec 2010
    Inlägg:
    1 557
    Mottagna gillanden:
    204
    Operatör:
    Vimla
    Telefon:
    Samsung S 20

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Vimla
    Telefon:
    Samsung S 20
    Platta:
    Samsung Tab S 10.5
    Ursäkta mig, jag kom på själv att jag skrev otydligt nyss. Du tolkade helt rätt jag frågade efter ROM.

    Vad jag försökte förmedla med min första rad (i inlägget postat kl18.01) om att jag frågat om vilket program för Root så menade jag att jag i en annan tråd frågat om vilket root program man skulle använda men inte fått svaret.

    Stort tack för dina svar!! :)