Billigt och bra skärmskydd till X10 Mini Pro

Diskussion i 'X10 Mini/Mini Pro' startad av minutz3, 4 mar 2011.

  1. minutz3

    minutz3 Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    20 jul 2010
    Inlägg:
    138
    Mottagna gillanden:
    20
    Telefon:
    Huawei P30 Pro

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Huawei P30 Pro
    Telefon 2:
    iPhone XR
    Letar efter ett nytt skärmskydd till min Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro, då det som följde med lossnade och inte riktigt ville sedan eller så gjorde jag fel eller något...
    Tydligen har inte Sony Ericsson själva nya skydd som man kan köpa eller få (har faktiskt kontaktat de) men finns ju tredjepartstillverkare.

    Har hittat några alternativ:
    http://www.play.com/Mobiles/Mobile/...PERIA-X10-Mini-Pro-Screen-SHIELD/Product.html
    http://www.play.com/Mobiles/Mobile/...icsson-X10-Mini-Pro-Triple-Pack/Product.html?
    http://www.play.com/Mobiles/Mobile/...ro-Screen-Protector-6-In-1-Pack/Product.html?

    Någon som vet vilken av dessa som är mest kostnadseffektiv så att säga?
    Andra förslag mottages förstås gärna.
     
  2. TpS

    TpS Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    4 jul 2010
    Inlägg:
    677
    Mottagna gillanden:
    88

    MINA ENHETER

    Enkla skärmskydd a lá det som följde med kan du köpa sjukt billigt på ebay, men tyvärr så repas ju denna typ rätt lätt så man får byta ofta om man vill ha repfritt.

    Köpte ett Zagg Invisible Shield som jag kört med ett bra tag nu och det funkar fint, känslan är något sämre kan tyckas men inte en repa eller liknande i sikte.

    Däremot så verkar priset vara misstänkt lågt på Invisible Shield på länken du postade med tanke på att zagg.com tar 14.99$ för sina ex frakt.
    6.49€ ink frakt låter väl lågt, men testa... är ju ändå småpengar det handlar om.
     
  3. syx

    syx Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    26 feb 2011
    Inlägg:
    138
    Mottagna gillanden:
    1

    MINA ENHETER

    Men dom där är ju inte dyra hos din tele återfösäljare bara att handla!
     
  4. minutz3

    minutz3 Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    20 jul 2010
    Inlägg:
    138
    Mottagna gillanden:
    20
    Telefon:
    Huawei P30 Pro

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Huawei P30 Pro
    Telefon 2:
    iPhone XR
    Köpte faktiskt InvisibleShield från Zaggs egen hemsida till slut, Play.com skeppade tyvärr inte just denna produkt till Sverige (annars har jag haft väldigt bra erfarenheter av Play.com, de är absolut inte "skumma", de har väldigt bra priser och är baserade i Storbritannien) blev väl en 130 spänn eller något sådant med frakt.

    Såg att Tele2 också sålde dessa men då för 139 kronor plus frakt, kan vara billigare i Tele2-butikerna kan jag tänka mig men jag var där igår för att kolla efter det men hittade inte och var väldigt mycket folk som väntade på service så jag struntade i det.