Bra ide till en app - hur går jag vidare?

Diskussion i 'Appförslag och idéer' startad av fetgris, 24 sept 2011.

  1. fetgris

    fetgris Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    24 sept 2011
    Inlägg:
    1
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Som rubriken säger; Jag har en bra ide till en app. Hur går jag vidare?
     
  2. Zooklubba

    Zooklubba Android Medlem

    Blev medlem:
    10 jul 2010
    Inlägg:
    6 445
    Mottagna gillanden:
    2 191

    MINA ENHETER

    Liknaden ämne har varit uppe många gånger här på Swedroid.

    Det bästa du kan göra, om du vill tjäna pengar utan att lägga ut pengar, är att lära dig programmera idén själv.
    https://swedroid.se/forum/7893-tjana-pengar-pa-sina-apps-mod.html
    Det finns extremt många guider ute.

    Annars har du lite olika varianter av ett annat sätt. Problemet ligger i att alla kan få idéer så idéer i sig blir ofta värderade till 0 eftersom de inte alltid innehåller något direkt värde utan att alla kan få idéer. Samtidigt kan långt ifrån alla programmera så jobbet ligger trots allt i att programmera appen.

    Vill du få alla kommande intäkter själv är det bästa du kan göra att beställa appen från något företag som sysslar med apputveckling, kan bli dyrt men om du verkligen tror på idén kanske det är värt.
    Annars kan du om du har tur hitta någon utvecklare som själv tror på idén och kan tänka sig att dela på kommande intäkter eller något liknande.
     
  3. www.kanvas.se

    www.kanvas.se Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    5 okt 2011
    Inlägg:
    2
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER