Hej! Sätt igår kväll och pillade lite med min Tab. Var hyfsat trött på smålaggandet och fick till min förvånelse syn på en guide där jag kunde uppdatera Taben till 2.3. (kan ej hitta guiden nu, men man använde Odin, behövde tydligen inte ha en rootat Tab). Uppdateringen misslyckades och det ända som händer när jag försöker starta den är att en bild kommer upp på skärmen beståendes av en mobiltelefon, en triangel och en dator, som visar att den inte har någon kontakt med en dator. Det händer ingenting när jag trycker Power+Volym upp. Någon som har haft ett liknande problem? Någon som vet om Samsung har världsgaranti? Köpte nämligen Taben när jag bodde i Österrike... Känner mig lagom nojjig nu... Tacksam för svar.
Du kan kolla på xda, förklarar hur du får in 2.3.3 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1073854
Har hänt mig ett par gånger men har lyckats flasha in roto v4 varje gång och då får du rootad sen kan du ju flasha in en annan. Kan gå att flasha in annan ROM också.
Har också fått den där bilden då jag fipplade på för första gången. Berodde det på att jag hade signed/protected bootloader. Kan bero på att du inte låste upp bootloadern före du flashade och att du använde en rom som krävde att det. Läs alla instruktioner 1-2 gånger innan du börjar, läs gärna lite runt omkring och i trådarna så ska det gå fint. Löste de med att koppla den till odin och flasha in Rotos rom. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=939360 Följ sedan denna guide för att få gingerbread. Finns en pdf att ladda ner där alla i instruktioner finns. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1074759 Info om bootloadern http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=888071 Var det denna guide du använde? http://www.thegalaxytabforum.com/in...gingerbread-p1000xxjq1-p1000xxjq1-p1000xxjpz/ Sent from my MZ604
detta är den filmen jag sågg när jag fixade android 2.3.3 till min galaxy tab [youtube]u_s6pPNoLz8[/youtube] och det är ditt fel om du failar hårt när du ska flash din android enhet! och anledningen att du inte behövde ROOTA är för att den rootar åt dig automatiskt när man flashar och det är inte bara odin som fins ute för att flasha en annan ROM på sina android enheter http://youtu.be/u_s6pPNoLz8
Har också fått samma fel. Det du KAN göra är att köpa en RIFF Box & göra een återställning. RIFF Box – JTAG Revolution till att börja med får du utgå ifrån.
dowload länken funkar inte på xda, min tab är fuuuucked up!! vet någon här var jag kan få tag på filer som ska in i odin?