Byta minneskort - Minimera efterarbetet?

Diskussion i 'Allmänt' startad av danwhistler, 6 maj 2011.

  1. danwhistler

    danwhistler Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    18 dec 2010
    Inlägg:
    366
    Mottagna gillanden:
    70

    MINA ENHETER

    Hej!

    Finns mest troligt precis likadana trådar. Jag hittade inget tillfredställande när jag sökte, men om du känner att du hittar rätt, vänligen länka också i så fall!:)

    Jag önskar att byta mitt medföljande minneskort till ett större. Men med det kommer ju en del komplikationer!

    Hur mycket ligger egentligen på minneskortet? Jag förstår ju att bilder och musik ligger där, vilket är enkelt att föra tillbaka sen igen. Men applikationer och annan systemdata etc. Hur går jag enklast tillväga för att få det mesta på plats igen? Vad är som försvinner, vad bör jag tänka på?

    Även offline-playlistarna från Spotify är av intresse att behålla!

    Nåja, ni förstår tankegången:)

    Tack!
     
    Last edited: 6 maj 2011
  2. Dirk Diggler

    Dirk Diggler Android Medlem

    Blev medlem:
    12 jan 2010
    Inlägg:
    6 414
    Mottagna gillanden:
    523

    MINA ENHETER

    På det gamla kortet:
    CTRL+A
    CTRL+X
    På det nya kortet:
    CTRL+V

    Sen kan du börja rensa som du vill :)
     
  3. danwhistler

    danwhistler Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    18 dec 2010
    Inlägg:
    366
    Mottagna gillanden:
    70

    MINA ENHETER

    Är det verkligen så enkelt:o? Fungerar det verkligen med alla applikationerna? Bara för att dom ligger på minneskortet är ju inte det samma sak som dom är intstallerade? Eller ligger alla sökvägar kvar så att den finner automatiskt?
     
  4. Dirk Diggler

    Dirk Diggler Android Medlem

    Blev medlem:
    12 jan 2010
    Inlägg:
    6 414
    Mottagna gillanden:
    523

    MINA ENHETER

    Ser ingen anledning att det inte skulle fungera. Sökvägen är ju den samma så det skulle vart skumt ifall telefonen helt plötsligt inte skulle hittat dit!