Diskussion: Cambridge Audio Melomania P100 (Qualcomm S3 Gen 3)

Diskussion i 'Hörlurar' startad av bernard, 11 aug 2024.

  1. bernard

    bernard Droidmin Moderator

    Blev medlem:
    14 maj 2009
    Inlägg:
    42 232
    Mottagna gillanden:
    47 293
    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini
    ROM:
    Stock
    Platta:
    Watch Series 7
    Övrigt:
    Huawei Watch GT (2019)
    240223_p100_pack_shot_black.25.png
    Blivit rätt intresserad av de här relativt portabla hörlurarna från Cambridge Audio. De är några av de första på marknaden med Qualcomms S3 Gen 3-chip och har stöd för det mesta i codecväg, samt mycket bra batteritid. Recensionerna är också mycket lovande.

    Främsta konkurrenterna är Sonys 1000MX4/MX5 eller Bose QuietComfort, eller Sennheiser Momentum 4, men de saknar moderna BT-chip med fullt stöd för LE Audio och har också en batteritid som inte sträcker sig längre än till ~24-30h.

    Produktisda: Cambridge Audio Melomania P100 Over-ear Headphones with Active Noise Cancellation
    Amazon SE: Amazon | Cambridge Audio Melomania P100
    SoC/S3 Gen 3 QCC3084: QCC3084

    Specifikationer:
    • Har nylanserade Snapdragon Sound S3 Gen 3-chippet (inkl aptX Lossless-stöd) / LE Audio med stöd för game mode (kommer passa som handen i handsken med Creatives WT-6 BT-dongle som kommer snart, för oss som gejmar ibland. Innebär att man kan ha lurarna i headset-profilen/använda mikrofonen utan att man är låst till BT SBC/skräpljud).
    • 100h batteritid med ANC OFF, 50h med ANC ON. 5 min laddning = 4h lyssning
    • USB-C + USB-C wired mode-stöd
    • Codecs: aptX Adaptive Audio, aptX Lossless, LE Audio+LE Audio Gaming Audio Profile
    • Multipoint-stöd
    • Wear detect (pausar/spelar automatiskt om man tar av/på dem)
    • Vettig app med möjlighet att sätta EQ-profiler/uppdatera firmware
    • Bra pris (2990 kr via Amazon)

    Om man sedan råkar gilla TV-serien 'IT Crowd' eller 'What we do in the Shadows', så kan man också glädjas åt att det finns en feedback-profil från Matt Berry som går att aktivera via appen. Dvs Matt Berrys röst används för att meddela när batterinivån är låg osv.

    Det finns även ett in-ear/TWS-par med samma chipp: Cambridge Audio Melomania M100 True Wireless Headphones With Active Noise Cancellation
     
    Last edited: 11 aug 2024
    Taskman, Jowee och tpalsson gillar detta.
  2. tpalsson

    tpalsson Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    13 jul 2009
    Inlägg:
    1 243
    Mottagna gillanden:
    925
    Operatör:
    Fello
    Telefon:
    iPhone 16 Pro / Pixel 2XL

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Fello
    Telefon:
    iPhone 16 Pro / Pixel 2XL
    Info:
    Googles ekosystem
    Platta:
    iPad mini 6
    Jag har kört Cambridge Audio stereo med Quad L2 högtalare back in the days.. Måste säga att jag blev enormt nyfiken på dessa lurar iom det.

    Min bild av CA då är att deras grejor är superneutrala och ofärgade på ett bra sätt... spännande ..
     
    bernard gillar detta.
  3. bernard

    bernard Droidmin Moderator

    Blev medlem:
    14 maj 2009
    Inlägg:
    42 232
    Mottagna gillanden:
    47 293
    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini
    ROM:
    Stock
    Platta:
    Watch Series 7
    Övrigt:
    Huawei Watch GT (2019)
    En annan fördel är att både batteri och kuddar är enkelt utbytbara, så man kan hålla lurarna fräscha över tid: Cambridge Audio Melomania P100 review: smarts and sounds at a great price

    Finns beskrivet här, men de verkar inte ha kitet tillgängligt ännu: Can I replace the battery inside the P100?
     
    Ascended och jnsson gillar detta.
  4. Ascended

    Ascended Professional Droid Medlem

    Blev medlem:
    30 jun 2012
    Inlägg:
    2 371
    Mottagna gillanden:
    2 307
    Operatör:
    Comviq
    Telefon:
    Oneplus 13 16/512

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Comviq
    Telefon:
    Oneplus 13 16/512
    Oj, utbytbara öronkuddar är givetvis inget nytt...Men att det går att byta ut batteriet utan att ens skicka in enheten på service är något extra. Att inte fler tillverkare satsar på det! Det är ju inte så att hörlurar byggs på samma sätt som en vattentät mobil.
     
    bernard gillar detta.
  5. Boris92

    Boris92 Professional Droid Medlem

    Blev medlem:
    18 nov 2012
    Inlägg:
    2 850
    Mottagna gillanden:
    978
    Operatör:
    Bahnhof, Fello
    Telefon:
    Oneplus 7T

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Bahnhof, Fello
    Telefon:
    Oneplus 7T
    ROM:
    LineageOS
    Info:
    Degoogled med MicroG
    Telefon 2:
    Oneplus 3T
    ROM:
    DivestOS
    Telefon 3:
    Samsung Gakaxy S2 i9100
    Fairphone har rätt typ av policy, allt kan lagas och vem vet, kanske kan man sätta in solid state batteri för mer ström. Nackdelen är dålig ljud.
     
  6. erik.rahm

    erik.rahm Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    12 apr 2010
    Inlägg:
    1 600
    Mottagna gillanden:
    1 297

    MINA ENHETER

    De här har blivit en snackis på internet for sure, tydligen riktigt riktigt bra ljud för pengarna, det enda negativa direkt enligt mig är att de inte är jättesnygga tbh :D
     
    bernard gillar detta.
  7. bernard

    bernard Droidmin Moderator

    Blev medlem:
    14 maj 2009
    Inlägg:
    42 232
    Mottagna gillanden:
    47 293
    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini
    ROM:
    Stock
    Platta:
    Watch Series 7
    Övrigt:
    Huawei Watch GT (2019)
    Har lagt vantarna på dessa nu. Bara hunnit testa lite fort, men till att börja med är passformen fin, och trots att jag har glasögon känns de inte obekväma att bära. Relativt lätta, men återstår att se hur det är att bära dem lång tid. Återstår så klart också att se hur det känns efter att man använt dem i några veckor och stretchat huvudbandet lite.

    Precis som med de flesta ANC-lurar har dessa syntetiskt läder, vilket gör att det kan bli lite svettigt. Jag hoppas det kommer andra kuddar man kan byta till i textil/som andas bättre, mot att ANC:n säkert blir något snäpp sämre. Kåporna går enkelt att byta ut och även batteriet går att byta på egen hand (originaldelar finns på Cambridge hemsida).

    ANC:n tycker jag fungerar mycket fint av det jag provat inomhus. Inte hunnit testa dem utomhus ännu, men inomhus hör jag i det närmaste inte när jag knappar på tangentbordet om jag lyssnar på musik på låg volym, och allt annat i bakgrunden slås ut helt. Tex mikrovågsugnen, vattenkokaren eller kranen osv hörs inte alls. Jag såg att några klagade på ANC:n utomhus i ett par recensioner, men det påstås vara fixat med senaste FW-uppdateringen. Det finns ingen adaptiv ANC, men däremot finns tre nivåer (low, medium, high).

    Av det lilla jag hunnit testa är räckvidden fantastisk. Har rätt dålig BT i datorn (kör på moderkortets BT just nu), och trots det har jag inga problem med mottagningen när jag går runt i min lägenhet, vilket jag inte upplevt med några andrar lurar, där mottagningen i särskilt köket blir dålig, men noterar inga avbrott med P100. Lär nog inte bli sämre med en mer kompetent LE Audio-dongel.

    Det går att aktivera "low latency" eller "game mode" i Cambridge mjukvara, och med det aktiverat märker jag inte av någon latens att tala om i spel. Dock slår den över till SBC om jag använder mikrofonen, men det är inte konstigt då jag inte har en BT-dongle med LE Audio-stöd ännu.

    Kvalitén känns utmärkt i förhållande till priset. De känns klart mindre plastiga än tex 1000XM4. Tycker också de ser bättre ut "IRL" än på bild. Tyvärr är den matta ytan förvånansvärt nog känslig för fingeravtryck, vilket är lite synd. Den vita modellen är nog bättre på den punkten, antar jag.

    Ljudkvalitén överraskade även den positivt, men har inte riktigt hunnit lyssna tillräckligt ännu för att ge ett omdöme. Tycker de i alla fall inledningsvis låter bättre än 1000XM4. Inte heller hunnit leka med EQ:n/ljudprofilerna. Ljudet känns i alla fall rätt neutralt och tight, basen är inte överdriven, vilket annars är vanligt för att kompensera för brister i mellanregistret i den här prisklassen.

    Jag vet inte om jag har någon enhet som har stöd för aptX lossless (väntar på att dongels skall komma ihöst, kommer både från FiiO och Creative snart), så får testa lossless med USB-C-uppspelning också.

    Batteritiden om 100h utan ANC/50h med ANC kan jag inte säga så mycket om heller ännu, men förhoppningsvis behöver man bara ladda någon enstaka gång i veckan.


    Edit: Just det, glömde säga att lurarna har fysiska knappar för allt. Fungerar prima så snart man lärt sig var de sitter. Föredrar fysiska knappar över touch, mycket mer pålitligt. Fann touchkontrollen på 1000MX4 väldigt irriterande stundvis. Jag gillar också att volymkontrollen har många nivåer (....precis som Cambridge förstärkare), så det går verkligen att finjustera volymen för att hitta en sweet spot. Knapparna i sig känns dock lite billiga, speciellt volymknapparna. Hade gärna sett att de hade större motstånd, och att det lät lite mindre när man tryckte ned dem (kanske helst inte lät alls), men för 3k får det ses som godtagbart.
     

    Bifogade filer:

    Last edited: 27 sept 2024
    Taskman, erik.rahm, Salvion och 1 annan gillar detta.
  8. erik.rahm

    erik.rahm Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    12 apr 2010
    Inlägg:
    1 600
    Mottagna gillanden:
    1 297

    MINA ENHETER

    Läste någon stans att fiio bt11 kommer 8e oktober
     
    bernard gillar detta.
  9. bernard

    bernard Droidmin Moderator

    Blev medlem:
    14 maj 2009
    Inlägg:
    42 232
    Mottagna gillanden:
    47 293
    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini
    ROM:
    Stock
    Platta:
    Watch Series 7
    Övrigt:
    Huawei Watch GT (2019)
    Fortfarande väldigt nöjd med dem, kommer utan tvekan att behålla dem. Förvånansvärt mycket hörlur för pengarna. Det enda jag stör mig lite på är att kuddarna inte andas så bra. De fungerar bra för kortare sessioner, men om man ser tex en långfilm tycker jag det är lite störande. Har mailat Wicked Cushions kring huruvida någon av deras befintliga passar/om de kan ta fram kuddar för dessa, så man kan växla beroende på vad man gör för något. För hemmabruk har jag hellre textil, då det inte gör så mycket om ANC.n fungerar något sämre.


    Jag har främst använt dem för att se på TV/film via Apple TV så här långt. Har landat i den här profilen för tillfället, men den passar inte bra till musik.
    Screenshot_20241005-224849.png
     
    erik.rahm och Jowee gillar detta.
  10. berglake

    berglake Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    2 okt 2012
    Inlägg:
    497
    Mottagna gillanden:
    151

    MINA ENHETER

    Hej!

    Har fått hem mina lurar P100 och måste säga att dom har ett bra ljud men lite åt det hårda hållet.
    Behöver dom spelas in så dom blommar ut?
     
  11. bernard

    bernard Droidmin Moderator

    Blev medlem:
    14 maj 2009
    Inlägg:
    42 232
    Mottagna gillanden:
    47 293
    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini
    ROM:
    Stock
    Platta:
    Watch Series 7
    Övrigt:
    Huawei Watch GT (2019)
    Ja, de behöver spelas in. Tycker de blev klart bättre efter jag låtit dem gå i 24h, så hade helt klart provat det först.

    En nackdel jag funnit med dem är att de trycker lite hårt mot huvudet/det är lite väl sparsamt med padding i huvudbandet. Annars är jag fortfarande väldigt nöjd med dem. Batteritiden är fenomenal, kan gå veckor utan att jag laddat dem faständ de använts dagligen (använder dem främst till min Apple TV.
     
    Last edited: 21 dec 2024