Hej all ihop! Det är otroligt bra att prova nya rom etc., MEN det är sjukt jobbigt att återställa alla info/data igen dvs. jag gillar inte att lada ner appar igen och att skriva pass och sådana. Finns det möjlighet att spara apparna och data som man har i dem? Kan man göra något åt det? När man gör en FULL WIPE raderar man data som jag pratar om? Obs. Jag pratar inte om HTC installingar etc. Jag pratar om skins, appar och så vidare. Tips are welcome all the time.
Finns ju titanium backup, har inte kört det själv så jag kan inte svara på hur det fungerar. Annars så är det väl bara att hitta en rom du gillar, sätt upp den som du vill, och nästa gång du prövar en ny rom så kör du en backup på din nuvarande, så efter du testat lite så gör du en restore tillbaka till den rom du hade innan. Med Rom Manager är det ju busenkelt.
MyBackup Pro finns också. https://market.android.com/details?id=com.rerware.android.MyBackupPro Finns även i en 30-dagars trial version Jag har inte använt Titanium backup så jag vet inte vilken som är bäst men denna funkar bra för mig. Det enda jag kan varna dig för är att återställa systeminställningar mellan olika sorters rommar. T.ex. från Sense till CM7. Jag gjorde det ett par gånger med min Hero men fick en massa omstarter och FCs. Det enda jag kunde härleda det till var att jag återställt systeminställningarna från Sense på en AOSP-rom. Men program + inställningar, sms och samtalslistor funkar bra.