Flytta sd-kort från rootad till icke rootad?

Diskussion i 'Desire - Frågor och problem' startad av huskul, 28 sept 2011.

  1. huskul

    huskul Professional Droid Medlem

    Blev medlem:
    9 apr 2010
    Inlägg:
    3 013
    Mottagna gillanden:
    551
    Operatör:
    ComviQ
    Telefon:
    Samsung S22U

    MINA ENHETER

    Operatör:
    ComviQ
    Telefon:
    Samsung S22U
    sålde tantens Legend och hon ska ta över min Desire efter som jag har köpt en Samsung S2
    men när jag stoppar i hennes SD-kort i Desire´n så startar inte luren
    den fastnar på HTC bilden
    är det nåt jag måste flytta från mitt kort över till hennes?

    min dersire var rottad men inte hennes legend
     
  2. Flumme

    Flumme Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    6 apr 2011
    Inlägg:
    11
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Om du använde A2SD+ på Desiren (dvs en ROM som använde sig av en EXT3/EXT4 partition på SD-kortet), så behöver du ditt SD-kort i mobilen, om du inte vill partitionera hustruns kort och flasha ROM:en igen, fast på hennes SD-kort.

    Vill du inte flasha igen, kan du ju alltid kopiera över innehållet i FAT32 partitionen på ditt SD-kort till datorn, och sedan formatera om den partitionen. så kan hon använda kortet som om det vore nytt. Och kopiera över innehållet på sitt SD-kort till ditt kort. Glöm bara inte att kopiera tillbaka även dolda filer och mappar som du sparat på datorn från ditt SD-kort. EXT-partitionen påverkas inte av det.

    Om du ska partitionera kortet, eller formatera det, rekommenderar jag GParted. Lite bökigt att installera, med otroligt pålitligt!!!
     
    Last edited: 29 sept 2011