Jag får inte FF7 att funka som det ska. Har testat massvis med olika varianter, med eller utan openGL plugin. Någon som har fått det att fungera bra? Vilka inställningar isf? Jag har den senaste fpse. Skickat från en Nexus
Ja men det hackar/laggar typ. Flöt ganska fint utan OpenGL till sjag mötte 4-5 mobs då går det så segt att spelet stannar. Med OpenGL hackar det hela tiden.
aha... har du testat PSX4droid emulatorn? minns inte vilken av dom som är bäst. var så längesen jag körde ff7 nu, men då lyckas jag göra någon inställning på min gamla lilla Sony ericsson X10 mini pro , så det inte hackade ett skit.
ja jag tycker de. har du provat att ställa om aspect ration till "stretch" eller vad det heter? har för mig det var något sådant simpelt jag ändra bara. ska tanka hem och se om jag kan komma på vad det var.
Det vore skischysst!! :-) Edit: testade stretch men blev ingen skillnad. Kör fullscreen Skickat från en Nexus
Hmm.. såg helt annorlunda ut nu , mot för när jag körde den för något år sen. Men jag undrar om det inte var nå med FPS´sen jag ställde in. att jag ställde in ett nr där istället för "max" eller vad det var inställt från början.
Har testat med 60fps. För det är väl det som är standard på ntcs och 50 på pal om jag inte har helt fel. Skickat från en Nexus
Precis. NTSC = 60 fps och PAL = 50 fps. Ibland kan en emulator vara förinställd på att en FPS-gräns är av och då kan spelet lagga lite. Det är bäst, tycker jag, att isåfall sätta en FPS-gräns om så är möjligt, att det inte överstiger 60 på NTSC och 50 på PAL.
PSX4droid flyter fint med ff8 på 60fps, det är en ntsc, men emulatorer tar hänsyn till det. Det vore idiotiskt att göra en emulator för endast 50fps Skickat från min Galaxy Nexus via Tapatalk 2
Sa jag att du hade sagt det? PSX4droid har ingen gränssättare, såg ingen i fpse Heller, motbevisa gärna. Inte Heller Snesdroid som jag kör mina snes spel på. Vart har du sett en sådan funktion? Nyfiken fråga bara, aldrig stött på den. Skickat från min Galaxy Nexus via Tapatalk 2
Inte sett den på någon mobilemulator då jag inte testat någon, men har sett den funktionen på emulatorer till PC.
Det fanns på den gamla versionen av FPse som jag körde på min lilla X10 mini pro. minns det väl att de kom upp en sån rull list som det gör i Froyo. Kan hända att dom tagit bort det i dom nya versionerna. ingen aning , då jag inte har provat någon ny version.
Men varför kan jag inte får ff7 att flyta fint när alla andra kan. Vad har du för inställningar? Skickat från en Nexus
Final Fantasy 7 fungerar klockrent på en gammal version av FPse som jag aldrig har gjort mig av med just för att det klarar FF7 utan problem. Det är en gammal version utan openGL. Men de funkar bättre tycker jag. OpenGL buggar alldeles för mycket. Hur som helst är den versionen 0.10.57 (eller något dylikt). När man spelar FF7 i den versionen så blir det inga slowdowns varken före eller efter en battle eller när man går in/ur städer. Konstant 60fps i alla FF spel. Detta är den enda versionen någonsin som hanterat FF perfekt så jag har sett till att spara den. Frameskipping får inte vara påslaget dock till något FF spel. Har en länk till den om du är intresserad. Inte första gången jag delar med mig av den... http://dj-hostings.com/FPse_0.10.57.zip
Tackar! Bäst hittills. Men ljudet är lite konstigt inte 100% rätt. Laggar lite före en battle, fast det kan vara bara ljudet. Är ditt ljud 100%? Måste man in och ändra i ini filen på denna version oxå? Skickat från en Nexus