Tema/Grafik: Göra egen animerad bakgrund samt väderwidget?

Diskussion i 'Galaxy S3 - Allmänt' startad av Wiruz, 16 sept 2012.

  1. Wiruz

    Wiruz Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    9 sept 2012
    Inlägg:
    306
    Mottagna gillanden:
    18

    MINA ENHETER

    Alltså det är plågsamt dåliga animerade bakgrunder det finns på nätet!
    Likaså väder widgets som är fruktansvärt linjära!

    Alla ska lika HTC,s gamla väderwidget och det är så tröttsamt! Gjorde en egen till IOS men nu är man återigen ny när det kommer till Android!

    Finns det några bra sidor som beskriver hur man gör en Widget exempelvis? Menar man borde väl kunna flytta filer manuellt eller behöver man göra en apk fil?

    Någon som sett någon öppen källkod någonstans?
    Till Iphonen jag hade kunde man packa upp en väderwidgets och ändra lite i java koden då den var öppen!

    Sen funderar jag på att göra en animerad bakgrund.Dock verkar dom flesta vara program beroende med inställningar hit och dit.Borde man inte kunna rendera ut en Animering som man sen sparar som en videofilm, Det är ju trotts allt någon form av video i animerade bakgrunder?
     
  2. robbanos

    robbanos Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    21 jun 2010
    Inlägg:
    356
    Mottagna gillanden:
    24

    MINA ENHETER

    "Video live wallpaper" på google play är vad du söker. Inte använt det på min sgs3 men på min dhd funkade det perfekt
     
  3. felixdroid

    felixdroid Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    27 aug 2010
    Inlägg:
    690
    Mottagna gillanden:
    61

    MINA ENHETER

    du får nog använda dig utav eclipse och sdk om du ska programmera detta. Och kunna en del om kod och programmering ;)

    //Felix