GPS:ens strömförbrukning?

Diskussion i 'Nexus One - Allmänt' startad av slr, 24 februari 2010.

  1. slr

    slr Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    27 januari 2010
    Inlägg:
    8
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Någon som har koll på hur mycket ström det drar att ha GPS:en påslagen hela tiden jämfört mot att inte ha det?
     
  2. söder

    söder Professional Droid Medlem

    Blev medlem:
    8 november 2009
    Inlägg:
    2.223
    Mottagna gillanden:
    71

    MINA ENHETER

    Jag tycker inte det verkar dra så mycket om man bara har den på, och Latitude och Locale och de tittar liksom bara till ibland.

    Däremot så drar GPS-program som använder GPSen hela tiden ganska mycket. De dagar jag använt de så har jag haft problem med att få batteriet räcka hela dagen.

    Dock har man ju samtidigt haft igång skärmen mycket då med.

    /Söder
     
  3. dani3l

    dani3l Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    13 november 2009
    Inlägg:
    149
    Mottagna gillanden:
    2

    MINA ENHETER

    Ja det beror som sagt helt och hållet på hur aktiva appar använder gps:en. I en del appar (t.ex. cardiotrainer) kan man dessutom ställa in hur täta uppdateringarna ska ske.
     
  4. slr

    slr Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    27 januari 2010
    Inlägg:
    8
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Tackar! Då vägar en batterisnål smålänning ha igång GPS utan problem :)
     
  5. Agge_

    Agge_ Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    16 februari 2010
    Inlägg:
    30
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Jag har sökt en del inom just detta ämne och det verkar som de flesta inte märker någon skillnad på att ha gps:en på eller av (om de inte använder gpskrävande apps förstås). Jag har gps:en igång för att kunna spåra mobilen med wavesecure ifall jag skulle bli av med den. Och de gånger ja använder en gps-app så slipper ja gå in i menyn o sätta på den.