hjälp! Desire startar inte efter flashat rom.

Diskussion i 'Desire - Frågor och problem' startad av oskr3, 21 aug 2011.

  1. oskr3

    oskr3 Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    21 aug 2011
    Inlägg:
    1
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Hej skulle byta från cyanogenmod till leedroid för att kunna återställa mobilen till original skick altså factory reset och läste att man behövde en sense baserad RoM för att htc sync ska hitta mobilen. Så jag gjorde som det stog och nu när jag ska starta den så kommer jag till denna skärm [​IMG]

    Det enda som händer är att den blinkar och inget mer och det där är efter HTC skärmen dykt upp. Kan fortfarande komma in i recovery men har ingen SD adapter till datorn så kan inte lägga in ny rom heller.

    Har tagit bort alla caches och sånt men funkar ändå inte..

    läste också nånstans att om man böt till a2sd att det skulle kunna ta ett bra tag innan mobilen startar men har haft den på sen 5 imorse tills nu så något är ju fel?

    Går det att fixa eller är det kört? :(
     
  2. jejja80

    jejja80 Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    1 feb 2011
    Inlägg:
    126
    Mottagna gillanden:
    13

    MINA ENHETER

    Lungt det går att fixa.

    Du kan mounta SD-kortet genom recoveryn. Stoppa i usb-sladden i datorn så väljer du mount USB-storage i recoveryn. Den ligger under rubriken som heter mount-någonting.

    Sen är det bara att ladda hem ny ROM och flasha.

    För att köra en RUU behövs inte HTC-sync. Jag gjorde det med Oxygen ROM.

    Se till att du har orginal HBOOT bara om du är S-off (Samt flasha HBOOT downgrader). Annars är det bara att tuta och köra.

    Se till att wipe data/factory reset innan du flashar ny rom bara!

    EDIT: Lägg in denna. Den har inte A2sd:
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1200261
     
    Last edited: 21 aug 2011
  3. Poontus

    Poontus Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 mar 2010
    Inlägg:
    1 527
    Mottagna gillanden:
    174
    Telefon:
    Samsung Galaxy Note 10+ 512GB

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Samsung Galaxy Note 10+ 512GB
    vad är källan på att man måste ha en Sense ROM för att kunna återställa? /hitta mobilen med sync drivrutinerna (du är inte den första som "har läst det")
    detta är rent bs i alla fall...