Hjälp sökes - kommer inte förbi låsskärmen

Diskussion i 'Allmänt' startad av Pzyx, 9 aug 2025 kl 21:56.

  1. Pzyx

    Pzyx Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    lördag
    Inlägg:
    1
    Mottagna gillanden:
    0
    IMG_0468.jpeg Hej
    Min dotter har en motorola där hon bytte lösenord till ett på japanska på ett japanskt tangentbord, men nu när hon ska låsa upp och väljer japanskt tangentbord så visas det inte, och lösenordet går inte att skriva in.(däremot går det utmärkt att växla mellan svenskt och engelsk tangentbord)
    Finns någon på forumet som förstår vad vi missar, och framförallt hur vi kommer in i mobilen igen?
     
  2. bernard

    bernard Droidmin Moderator

    Blev medlem:
    14 maj 2009
    Inlägg:
    42 304
    Mottagna gillanden:
    47 388
    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 9 Pro+iPhone 13 mini
    ROM:
    Stock
    Platta:
    Watch Series 7
    Övrigt:
    Huawei Watch GT (2019)
    Om du långtrycker på globen, vad händer då? Du ser inget kugghjul på raden högst upp efter att du fått upp tangentbordet där man kan byta språk?


    I värsta fall får man göra en fabriksåterställning av telefonen. Den kommer begära att man använder samma Google-konto som man senast var inloggad på när man konfigurerar den efter återställningen, men det bör ju inte var anågot problem här då lösenordet i fråga är för låsskärmen som jag förstår det: Reset my device| Motorola Support US