Iphone eller xcover

Diskussion i 'Köpråd och fyndtips' startad av Galax, 25 maj 2012.

Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.
  1. Galax

    Galax Bannlyst Bannlyst

    Blev medlem:
    12 apr 2012
    Inlägg:
    2 510
    Mottagna gillanden:
    270

    MINA ENHETER

    Tjena! tänkte överaska farsan med en smartphone, den ska vara enkel och lätt att använda. Han jobbar inom jordbruk så den behöver tåla många smällar. En iphone 3gs, håller den bra? alltså med skärmskydd och det fetaste skalet, går den att gemföra med xcover? covern kommer isåfall också ha skydd för säkerthets skull. Jag vill ha en enkelheten i iphone, bara den tar stryk Så skulle den vara perfekt
    Så vilken av dom rekomenderar ni?
    MvH
     
  2. Gavin_Gadget

    Gavin_Gadget Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    29 aug 2010
    Inlägg:
    615
    Mottagna gillanden:
    68
    Telefon:
    S8

    MINA ENHETER

    Telefon:
    S8
    Platta:
    Tab S2
    Jag skulle kolla på xperia active om det ska vara en android lur. Tycker Sonys klenare telefoner verkar fungera bra, till skillnad från andra märken där bara top-notch orkar köra mjukvaran.

    Med en iphone bör han ha ett heltäckande skal som täcker skärmen också, då den är känslig!

    Annars är SII prisvärd och går att stoppa i ett skal...
     
  3. droidgren

    droidgren Senior Droid Hedersmedlem

    Blev medlem:
    26 maj 2009
    Inlägg:
    1 601
    Mottagna gillanden:
    153
    Telefon:
    Google Pixel 6 Pro

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Google Pixel 6 Pro
    Vi kör xcover på jobbet som gemensam telefon. Inte den snabbaste men den är enkel har väldigt robust design. Tex så står det "Dra skärmen åt höger för att låsa upp" på låsskärmen och liknande när det ringer. Det är bra för personer som aldrig har hållt i en touch telefonen.

    Tror inte Active är rätt telefon.. den har en väldigt speciell formfaktor som nog passar bättre för den yngre generationen. Där har xcover ett lite mer normalt format.

    *Flyttad till köpråd*
     
    Last edited: 26 maj 2012
Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.