Kinaplatta för anteckningar, pdf-läsning och film.

Diskussion i 'Köpråd och fyndtips' startad av Abbe, 16 sept 2014.

Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.
  1. Abbe

    Abbe Baby Droid Medlem

    Blev medlem:
    13 apr 2010
    Inlägg:
    23
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Hej,

    Jag har nu bestämt mig för att köpa en surfplatta. Den ska främst användas till skolarbete och filmtittande. Lite anteckningar och läsning av kurslitteratur i pdf-format. Jag har inte bestämt så mycket än, men jag vill självklart komma så billigt undan som möjligt så därför kolla jag mestadels på modeller från Kina. Tänkte mig runt 2000kr.

    Har lite svårt att bestämma mig om vissa saker:
    4:3 eller 16:9/16:10? Kan tänka mig att det är rätt mycket skönare att läsa pdf:er på 4:3, men det gör ju också att det blir så mycket mindre skärmyta vid filmtittande.
    Skärmstorlek tänkte jag mig mellan 8 och 10 tum.
    Windows 8 eller Android? Jag har Android på mobilen och där gillar jag det, men har också använt en platta med W8 och upplever att jag är mer produktiv med W8.

    SOC? En del nyare kinaplattor har ju Rockchip 3288, vilken verkar ha rätt okej prestanda. Hur står sig den mot Intels Bay-Trail plattform? Är det några bättre kretsar från de billigare tillverkarna på gång?

    Skulle verkligen uppskatta all hjälp och alla tips på plattor jag kan få.

    Mvh
    Abbe
     
Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.